Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V NHL výrazně klesl počet otřesů mozku

Sport

  15:59
TORONTO - Hokejová NHL dosáhla přísnějšími tresty a striktnějším dodržováním pravidel spojených s fauly a zásahy na hlavu výrazného poklesu otřesů mozku. Během prvního měsíce sezony byl jejich počet o 50 až 60 procent nižší než za stejné období v minulém ročníku.

Horton po brutálním ataku Romeho. foto: ČTK

NHL si tak nyní pochvaluje, že se vydala správným směrem. "Otřesů mozku je méně než polovina, co jsme tu měli za stejné období minulý rok. A to je významný posun," řekl viceprezident soutěže pro bezpečnost hráčů Brendan Shanahan při příležitosti prvního setkání generálních manažerů všech klubů v nové sezoně.

"Nejradši bychom se jich (otřesů mozku) zbavili úplně, ale víme, že to zvládnout nelze," doplnil bývalý skvělý útočník, který se o pokles těchto zdravotních potíží přičinil několika tvrdými tresty.

Grafika: Shanahan tvrdě trestá fauly v NHL.

NHL sice nezveřejnila přesná čísla, ale je prý zřejmé, že tucet Shanahanových trestů hráčům na dvě a více utkání - včetně dvanáctizápasového postihu pro Jamese Wisniewského z Columbusu - je pro hokejisty varováním, že nebezpečné zákroky už nebudou tolerovány a prestižní liga nechce dopustit další podobně dlouhé absence jako u Sidneyho Crosbyho. Hvězda Pittsburghu čeká na návrat na led po otřesu mozku již od ledna.

Generální manažeři se během úterního jednání vcelku jasně shodli také na tom, že je zapotřebí začít o něco lépe chránit gólmany. Diskuse na toto téma přiživil i víkendový duel Bostonu s Buffalem, v němž domácí útočník Milan Lucic přivodil nešetrným zákrokem otřes mozku hostujícímu brankáři Ryanu Millerovi.

Zákrok přišel ve chvíli, kdy byl Miller mimo brankoviště na kruhu pro vhazování odehrát kotouč, který utekl právě unikajícímu Lucicovi. Ten vzápětí obdržel menší trest, ale dodatečnému potrestání unikl, byť také tento případ Shanahan řešil. Lucic mu však řekl, že nebylo jeho cílem Millera zasáhnout a všiml si ho až teprve ve chvíli, kdy už srážce nešlo zabránit. Ačkoli mnozí volali po potrestání jednoho z klíčových útočníků obhájce Stanleyova poháru, Shanahan uznal, že ani neměl při současně nastavených pravidlech možnost tak učinit.

Věří ale, že v tomto ohledu dojde velmi brzy ke změně, aby muži s maskou nebyli tak snadným terčem. Je tudíž možné, že další podobný atak se už bez dodatečného trestu neobejde. "Není to samozřejmě férový souboj a hráči by si to měli uvědomit," nabádal Shanahan.

"Generální manažeři se mnou hovořili o důležitosti všech hráčů na ledě, ale ještě zdůrazňovali výjimečnou důležitost brankářů. Je to něco jako vzkaz všem hráčům napříč celou ligou, že pokud někdo bere najíždění do gólmanů za součást taktiky, tak to tak nebude," varoval Shanahan. "K brankářům se přistupuje velmi choulostivě a bude to tak i nadále," dodal.

Generální manažeři s ním souhlasí. "Chtěli jsme se ujistit, že jsme všichni zajedno. Tedy, že gólmany je třeba na 'otevřeném' ledě chránit. A když se tam ocitnou, je zapotřebí, aby hráči chápali, že to není stejné, jako když tam srazí jiného hráče," řekl Doug Armstrong ze St. Louis.

"Já osobně věřím, že podle toho, co jsme společně probírali, by měl být další viník mnohem přísněji potrestán," doplnil generální manažer Buffala Darcy Regier, jenž věřil, že Lucic neujde vyššímu trestu.

Autoři: ,