8. prosince 2009 12:17 Lidovky.cz > Sport > Hokej

VIDEO: Brodeur vyrovnal Sawchukův rekord 103 vychytaných nul

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Martin Brodeur v akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Brodeur v akci. | foto: ČTK

NEW YORK Statistiky mluví jasně. Legendární brankář New Jersey Martin Brodeur se stále více blíží svému snu - stát se nejlepším gólmanem všech dob. Alespoň co se právě gólmanských čísel v NHL týče. Dnes v noci totiž vyrovnal možná nejrespektovanější brankářský rekord soutěže - 103. vychytanou nulou se dotáhl na slavného krajana Terryho Sawchuka.

Rekordní zápis se gólmanovi New Jersey povedl v dnešním nočním zápase na ledě Buffala, kde jeho tým vyhrál 3:0. Brankářská legenda se dočkala velkých ovací a vyhlášení první hvězdou zápasu. Sedmatřicetiletého Brodeura draftovali Devils v roce 1990 v prvním kole jako celkově 20. v pořadí a barvám New Jersey je rodák z Montrealu věrný celou svou kariéru téměř dvacet let.

ROZHOVOR S BRODEUREM PO ZÁPASE:

To, že slavný Kanaďan patří mezi legendy klubu, není pochyb už několik let. V sedmatřiceti letech však boří jeden historický brankářský milník NHL a mezi muži s maskou začíná být stejně dominantní jako Wayne Gretzky mezi hráči. Pomalu, ale jistě se blíží svému snu - stát se nejlepším brankářem NHL všech dob.

UTKÁNÍ BUFFALO 0:3 NEW JERSEY:


Vyrovnání letitého rekordu v počtu nul se Brodeur dočkal ve svém 1025. utkání v NHL. Sawchuk v letech 1949 až 1970 odehrál za Detroit, Boston, Toronto, Los Angeles a New York Rangers celkem 971 zápasů. Čtyřnásobnému vítězi Stanleyova poháru, který také čtyřikrát získal Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana NHL, se Brodeur vyrovnal až téměř 40 let po jeho smrti.

Sawchuk, jenž se potýkal s depresemi a měl potíže s alkoholem, zemřel 31. května 1970 na operačním sále několik dnů po potyčce se spoluhráčem z New York Rangers a spolubydlícím Ronem Stewartem, při které utrpěl vnitřní zranění. Sám zranění před smrtí označil za nešťastnou náhodu. O rok později byl Sawchuk uveden do Síně slávy NHL.

TO NEJLEPŠÍ Z MARTINA BRODEURA:

Brodeur už vládne historickým tabulkám NHL s 575 vítěznými zápasy i s 60 582 odchytanými minutami. K vyrovnání gólmanského rekordu Patricka Roye s 1029 starty mu chybí čtyři zápasy. V play off se dělí s Royem o prvenství s 23 čistými konty, se 176 utkáními a 98 výhrami v bojích o Stanleyův pohár je druhý za bývalou oporou Montreal Canadiens a Colorada. Roy totiž stihl 247 duelů a 151 vítězství.

Opora New Jersey se může pochlubit řadou dalších zápisů do historie. Čtyřnásobný vítěz Vezina Trophy je například jediným gólmanem v NHL, který si připsal vítězný gól. Spolu s Ronem Hextallem dokázal vstřelit gól v základní části a play off. Drží maximum se 48 vítěznými zápasy za jednu sezonu či sedmi čistými konty v jednom play off. Sedmkrát v kariéře překonal hranici 40 výher v jedné sezoně NHL. Pochlubit se může více než třiceti klubovými rekordy New Jersey.

Přehled gólmanů s největším počtem čistých kont v historii NHL

1. Terry Sawchuk (Detroit Red Wings, Boston, Toronto, Los Angeles, NY Rangers) 971 zápasů/103 čistých kont,
     Martin Brodeur (New Jersey) 1025/103,
3. George Hainsworth (Montreal Canadiens, Toronto) 94,
4. Glenn Hall (Detroit Red Wings, Chicago, St. Louis) 906/84,
5. Jacques Plante (Montreal Canadiens, NY Rangers, St. Louis, Toronto, Boston) 837/82,
6. Alec Connell (Ottawa, Detroit Falcons, New York Americans, Montreal Maroons) 417/81,
    Tiny Thompson (Boston, Detroit Red Wings) 553/81, 
    Dominik Hašek (Chicago, Buffalo, Detroit Red Wings, Ottawa) 735/81,
9. Tony Esposito (Montreal Canadiens, Chicago) 886/76, Ed Belfour (Chicago, San Jose, Dallas, Toronto, Florida) 963/76.

Další čeští brankáři: Tomáš Vokoun (Montreal Canadiens, Nashville, Florida) 535/34, Roman Turek (Dallas, St. Louis, Calgary) 328/27, Roman Čechmánek (Philadelphia, Los Angeles) 212/25, Milan Hnilička (NY Rangers, Atlanta, Los Angeles) 121/5, Martin Prusek (Ottawa, Columbus) 57/3, Ondřej Pavelec (Atlanta) 38/2.

  • 0Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na Lidovky.cz