17. listopadu 2017 15:17 Lidovky.cz > Sport > Hokej

VIDEO: Dejte Gudasovi stopku na 20 zápasů, je to idiot, tvrdí američtí novináři

Atak Radka Gudase na Mathieua Perreaulta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atak Radka Gudase na Mathieua Perreaulta. | foto: repro Youtube

PRAHA Hustý knír pod nosem mu nově dodává zlověstný výraz proslulých filadelfských hrubiánů ze sedmdesátých let. Radko Gudas za nimi nezaostává ani skutky na ledové ploše. V pátečním utkání proti Winnipegu předvedl český hokejista další zkrat, když zostra sekl do krku Mathieua Perreaulta a byl vyloučen do konce zápasu. To ovšem nemusí být jediný trest.

Gudas byl v minulosti opakovaně pokutován i suspendován.

O peníze a zápasy nejspíše důrazný obránce přijde i nyní, vždyť třeba respektovaný novinář Craig Button z TSN volá po stopce na deset utkání.

Bývalý hokejista Jeff O’Neill dokonce chce pro Gudase dvojnásobně dlouhou pauzu (20 duelů). Surový faul označil za „odpad“.

Známý sloupkař Mike Harrington sedmadvacetiletého Čecha také příkře odsoudil. „Vybavil jsem si, jak Marcus Foligno (útočník Buffala) nazval Gudase idiotem. Zase se ukázalo, že měl pravdu.“

Náhoda, nebo úmysl?

Za co přesně si syn sparťanské legendy Lea Gudase vysloužil takovou kritiku?

Vše se seběhlo následovně: Gudas v polovině první třetiny bojoval při oslabení za brankou Philadelphie právě s Perreaultem. Oba měli potíže udržet rovnováhu, přičemž kanadský útočník nakonec spadl na ledovou plochu. V tu chvíli dostal do krku ránu Gudasovou hokejkou.

Ač výše uvedení kritici jsou nepochybně přesvědčení, že od Gudase šlo o úmysl, jiným pozorovatelům celé situace se zdá, že řízný bek zasáhl Perreaulta nechtěně.

Náhodnému zásahu ovšem nevěřili ani rozhodčí, ani oběť.

„Radko se mi na trestné lavici omlouval, ale podle mě šlo o úmysl. Když jsem to viděl na záznamu, zdálo se mi, že to udělal vědomě. Je podobnými zákroky známý. Bylo to stupidní.“

Perreault, který později v zápase skóroval a pomohl Winnipegu k vítězství 3:2 po samostatných nájezdech, si uvědomoval, že měl velké štěstí.

Gudasova hůl ho totiž mohla vážně zranit. „Mohlo to dopadnout mnohem hůře. Třeba kdyby mě zasáhl do obličeje, do lebky. Trefil mě do masité části krku.“

I jemu by se pozdávalo, kdyby se nepěkně vyhlížejícím faulem zabývala NHL. „Věřím, že to disciplinární komise prověří.“

Witkowski z Detroitu dostal v NHL trest na deset zápasů

Hokejový útočník Luke Witkowski z Detroitu dostal v NHL automatický zákaz startu na deset zápasů. Byl potrestán za to, že se při odchodu do kabin ve středečním duelu s Calgary po vyloučení do konce utkání vrátil na led a znovu se zapojil do potyčky. Sedmadvacetiletý Američan v duelu, který jeho tým vyhrál 8:2, inkasoval celkem 37 trestných minut.

Witkowski byl v 55. minutě potrestán za vyvolání bitky s Brettem Kulakem. Usedl na trestnou lavici a sudí jej po poradě poslali do šatny s trestem do konce utkání. Při vstupu do dvířek mezi střídačkami jej klepl hokejkou přes brusli útočník hostů Matthew Tkachuk a Witkowski skočil zpět na led, aby si to s ním vyřídil. Potom ještě reagoval na počínající hromadnou bitku poté, co jej čárový sudí Scott Driscoll vyvedl ze hřiště.

Do následné potyčky a drobných strkanic se zapojili všichni hráči na ledě včetně brankářů - domácího Jimmyho Howarda i Jona Gilliese z Calgary. Rozhodčí Kelly Sutherland s Kevinem Pollockem za šarvátky udělili 14 trestů a celkem v utkání rozdali 141 trestných minut.

Witkowski v této sezoně sehrál osm utkání, v kterých nebodoval. Do středečního zápasu měl v ročníku na kontě jen dvě trestné minuty. Celkem odehrál bývalý hráč Tampy Bay v NHL 62 utkání, nasbíral čtyři body za čtyři asistence a připsal si 97 trestných minut. Do sestavy Detroitu se může vrátit až 11. prosince doma proti Floridě. (ČTK)