Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: 'Forsbergovka' ožila aneb dokonalý vítězný nájezd v NHL

Sport

  14:00
MONTREAL/PRAHA - Podobný kousek vždy oživí vzpomínky na neuvěřitelnou drzost a umění švédského talentu Petera Forsberga při úspěšném nájezdu v penaltovém rozstřelu ve finále OH 1994 mezi Kanadou a hráči Tre Kronor. A když navíc něco podobného předvede kanadský hokejista při penaltovém rozstřelu při zápase NHL a je z toho vítězný gól prestižního souboje, je opět o čem mluvit.

Pouliot a jeho parádní nájezd. foto: www.youtube.com

Souboje Montrealu a Pittsburghu jsou vždy prestižní záležitostí. Střet nejslavnějšího kanadského (i světového) hokejového klubu historie s týmem, který vede hrdina země s javorovým listem ve znaku Sidney Crosby, vždy přitahuje pozornost.

Rok 2010 v obrazech

Tentokrát se ale do hlavní role hvězdy zápasu obsadil jiný Kanaďan. Čtyřiadvacetiletý Benoit Pouliot. Vypjatý a nádherný duel dospěl za stavu 1:1 až do penaltového rozstřelu. V něm prvních osm nájezdníků neuspělo. Jako devátý v pořadí přišel na řadu v dresu Montrealu právě Pouliot.

PARÁDÁ POULIOTA V PENALTOVÉM ROZSTŘELU:

Teprve podruhé v kariéře v NHL. A hned si troufnul na kličku, při které vyhořelo nejedno slavné jméno. Vytáhnul si gólmana "Pens" Johnsona kličkou k levé tyči a poté jednou rukou zasunul kotouč na dlouhou hůl k pravé. Že vám to něco připomíná?

Ano, právě tímto nájezdem se ve finále OH v Lillehammeru 1994 proslavil tehdy dvacetiletý Švéd Peter Forsberg. V hokejovém světě je jeho paráda stejný pojem jako ve fotbale "panenkovský dloubáček". Pouliot si s tím ale přílíš hlavu nelámal. Jen se na střídačce zaradoval, když po něm selhal střelec Pittsburghu a jeho trefa tak byla tou vítěznou.

PETER FORSBERG VE FINÁLE OH 1994:

"Zkouším to jednou týdně na tréninku, v zápase jsem to použil zatím jen v juniorech a vyšlo mi to," usmívala se po zápase první hvězda duelu, která nemá zatím v NHL na kontě ani 150 zápasů. Přesto se nyní nesmazatelně zapsal do historie ligy...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat