Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Ovace pro Dominátora. Haška uvedli v Buffalu do Síně slávy

Sport

  13:41
BUFFALO - Dominik Hašek byl před utkáním NHL mezi domácími Sabres a Tampou Bay uveden do klubové Síně slávy Buffala. Tuto poctu, jíž se dočkal jako 42. v pořadí, si devětačtyřicetiletý brankář vysloužil během devíti let působení v klubu. V roce 1999 s Buffalem zůstal jen krok od zisku Stanleyova poháru, na který klub dosud marně čeká.

Dominik Hašek přebral slavnostně na ledě symbolickou šavli foto: ČTK/AP

Před Haškovým nástupem na led během slavnostního ceremoniálu běžel na kostce nad plochou průřez jeho kariérou v dresu Sabres. Nechyběla celá řada fantastických zákroků, které k neortodoxnímu stylu české legendy neodmyslitelně patřily a jimiž dlouhá léta přiváděl k šílenství útočníky soupeře. Pak už přišel Hašek a dočkal se od diváků ovací vestoje.

"Říkám to už léta. A nyní mám příležitost říct to i přímo jemu - nikdy jsem neviděl lepšího gólmana, než byl Dominik Hašek," řekl do mikrofonu Rick Jeanneret, televizní a rádiový reportér Buffala, který měl přehled prakticky o každém kroku, který Hašek ve službách Sabres udělal.

VIDEO: Haškova řeč během uvedení do Síně slávy

Právě z jeho rukou obdržel pardubický rodák typický symbol klubu v podobě šavle. "Je skvělé být zpátky v této hale a zároveň v Buffalu. Mám na to tady hodně báječných vzpomínek. A dnešek je pro mě velmi speciálním dnem," prohlásil Hašek.

"Patřit do Síně slávy Buffala je mimořádná pocta a jsem doopravdy vděčný za to, že tu mohu dnes stát. Je skvělé patřit do skupiny lidí jako jsou Gilbert Perreault, Danny Gare, Dale Hawerchuk, Pat LaFontaine nebo právě Rick Jeanneret," jmenoval Hašek další členy.

Dominik Hašek je v Buffalu stále populární

Dominik Hašek je v Buffalu stále populární

Připomněl však, že bez pomoci ostatních by to v kariéře tak daleko nedotáhl. "První v řadě stojí moji spoluhráči. Během těch devíti let tady v Buffalu jsem hrál s mnoha skvělými hráči a díky nim tady stojím. Ten společný čas si budu vždy pamatovat a také to, čeho jsme byli schopni dosáhnout," prohlásil Hašek. Poděkoval i za důvěru, kterou v něho zástupci klubu měli v roce 1992, když ho získali z Chicaga.

"A také musím samozřejmě poděkovat skvělým fanouškům. Nikdy na vás nezapomenu. Pořád budu mít v paměti, jak jsem se vrátil z olympiády v roce 1998 a jakého přivítání od tolika z vás jsem se tu dočkal. Přestože jsem pak v roce 2001 odešel, kus mě tu navždy zůstal. Jsem pyšný na to, že jsem součástí historie Sabres," řekl Hašek, šestinásobný držitel Vezinovy trofeje určené nejlepšímu brankáři NHL.

Během angažmá v Buffalu si vysloužil v letech 1997 a 1998 také Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL, kterou získal dvakrát jako první gólman v historii, a Lester B. Pearson Award (Ted Lindsay Award) pro nejlepšího hráče podle hráčské asociace NHLPA. Dvakrát (v letech 1994 a 2001) také získal William M. Jennings Trophy pro brankáře týmu, který obdržel v sezoně nejmenší počet branek.

VIDEO: Vzpomínky na Dominika Haška

Sabres vychytal Hašek v NHL 234 vítězství ve 491 zápasech a s 55 čistými konty drží klubový rekord. V play off má klubová maxima v počtu zápasů (68), výher (37) a čistých kont (6). V roce 1999 pomohl Sabres k postupu do finále Stanley Cupu. Trofeje se však dočkal až v letech 2002 a 2008 s Detroitem.

Dominik Hašek při slavnostním ceremoniálu.

V lednu vytáhli Haškův dres ke stropu v Pardubicích

Během pobytu v Buffalu si nyní Hašek stihl popovídat i s bývalým koučem Tedem Nolanem, pod nímž v Sabres hrál a jenž se v polovině listopadu do klubu vrátil. Promluvili spolu po dlouhých 17 letech. Mívali tehdy spory a vedení klubu v létě 1997 stálo při vyjednávání o Nolanově nové smlouvě spíš na Haškově straně. Ten tehdy prohlásil, že by se vůbec nezlobil, kdyby Nolana už v kabině nepotkal, což se také stalo.

"Co bylo, bylo. Vypadá dobře. A je hrozně šťastný a nadšený z toho, že je zpátky tady v Buffalu. Hezky jsme si popovídali," přiblížil Nolan. "Jeden incident nevytváří vztahy mezi lidmi. Lidé spolu neustále v něčem nesouhlasí. A některé věci také často nafouknou média. Prožili jsme spolu ale také dobré časy," připomněl Nolan.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat