Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

VIDEO: Přes čtvrt kilometru. Mistr světa překonal rekord v délce přihrávky, v Guinnessově knize však nebude

Dick Axelsson při pokusu o rekord v délce přihrávky foto: Reprofoto

Jak daleko se dá po ledě poslat puk? Rány při zápasech přes celé kluziště, které má zhruba šedesát metrů, nejsou nic neobvyklého, a nebýt mantinelu, klouzaly by jistě ještě desítky metrů.
  7:04

Více než dva roky drží světový rekord v délce hokejové přihrávky minnesotský rodák Zach Lamppa, který v listopadu 2018 předvedl výkon dlouhý 275,62 metru.

Český obránce Adam Polášek a Švéd Dick Axelsson ve srážce.
Český obránce Petr Zámorský a Švéd Dick Axelsson

 Minulý měsíc uspořádali možnost toto maximum překonat dva novináři švédského deníku Aftonbladet pro známého útočníka Djurgårdenu Dicka Axelssona. 17. února mu na jedné ze zamrzlých vodních ploch ve Stockholmu připravili vyčištěnou a umetenou dráhu, aby prostředí kladlo kotouči co nejmenší odpor.

Třiatřicetiletý mistr světa z roku 2013, který je znám svou drsnou hrou i prořízlou pusou, o tom, že uspěje, snad ani nepochyboval. „Myslím, že se mi to povede. Lidé říkají, že střílím, jako když kope kůň,“ hlásil před započetím.

Salák sprostě vystartoval na sudí kvůli ledu v obličeji. Přestaň a chytej, odvětil mu Hodek

Nejprve se mu vůbec nedařilo. Jeho údery, které musely mířit do vymezeného území, kde čekal na převzetí pasu jeden z novinářů, byly slabé a nepřesné. Postupně se však zlepšoval a najednou mu chyběly jen decimetry.

Na devátý pokus přece jen uspěl. Puk provištěl metou označující dosavadní Lamppův rekord a novinář jej zachytil ve vzdálenosti 278 metrů a 23 centimetrů, což je o 2,6 metru dál.

Minulý týden zveřejnili výsledky akce na sociálních sítích, ovšem zápis do Guinnessovy knihy rekordů Axelssona nečeká, jelikož šlo o neoficiální pokus bez potřebného dohledu komisařů.

Autor: