Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Zkrvavený Špaček. Byl to ale faul?

Sport

  14:00
MONTREAL/PRAHA - Byl to drtivý náraz. Náraz, který otřásl celou montrealskou hokejovou arénou. Stokilový pořízek Bostonu Milan Lucic narazil přímo před boxem časoměřičů na mantinel českého obránce v barvách domácího Montrealu Jaroslava Špačka. Český hráč se z ledu dokázal zvednout až s pomocí lékařů. Do zápasu se ale po šití vrátil, pro Lucice duel skončil trestem do konce zápasu. Byl ale oprávněný?

Zkrvavený Špaček. foto: Reuters

Byla to obrovská rána, ještě znásobená volnými mantinely v montrealské Bell Center. Bostonský pořízek Milan Lucic dohrál v 25. minutě na středu hřiště přímo u boxu trestoměřičů montrealského beka Jaroslava Špačka. Český obránce se sesunul k ledu, Lucic musel zamířit na trestnou lavici.

Odtud se za ohlušujícího bučení následně přesunul do šaten, rozhodčí - možná na popud lidí obsluhující časomíru, který měli celý zákrok a výraz Špačka naraženého na mantinel jako na dlani - mu dvouminutový trest změnili na pět + do konce utkání. Dvaadvacetiletému Lucicovi byly protesty k ničemu. A podle fanoušků Bostonu i některých odborníků oprávněné protesty.

ZÁKROK LUCICE NA ŠPAČKA

Zákrok sice vypadal hrozivě, Špačka sbírali z ledu lékaři a spoluhráči, musel na povinné vyšetření, zda neutrpěl otřes mozku a na šití roztrženého obočí, ale jinak se podle všeho o faul nejednalo. Lucic jen dohrál u mantinelu protihráče, který na to nebyl připravený. Z pohledu jednoho z hlavních sudí to ale mohlo vypadat jako útok na hlavu, za který byl Lucic i vyloučen.

Jenže opakované záběry dokazují, že Lucic sice trefil soupeře do zad, ale ramenem, nevyskočil, ani nepoužil ruce. Celá situace měla navíc na vývoj zápasu klíčový dopad. Chvíli po kanadském pořízkovi zamířil na trestnou lavici i spoluhráč Patrice Bergeron a Montreal ve dvojnásobné přesilovce vstřelil vítěznou branku zápasu. "Je to škoda, v přesilovkách 5 na 4 si nic nevytvořili, pomohla jim až dvojnásobná přesilovka," smutnil po zápase kouč hostí Claude Julien.

Anketa

Fauloval Lucic Špačka a byl trest do konce utkání oprávněný?

Ano 135
Ano, fauloval, ale stačil dvouminutový trest 93
Ne, byl to čistý hit 60

Montreal si vybojoval po vítězství 2:1 právo sedmého rozhodujícího duelu, který se hraje již v noci ze středy na čtvrtek na ledě Bostonu. Podle všeho by u toho měli být přímo na ledě i Lucic se Špačkem. Prvního další trest nestihne, druhý jmenovaný se vrátil na led po ošetření ještě v úterním zápase.