24. listopadu 2014 10:56 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Viktor, poslední z rodu Tichonovů: Diktátor? Byl to normální dědeček

Ruský tahoun Viktor Tichonov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský tahoun Viktor Tichonov. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Jméno Viktor Tichonov platilo ve světovém hokeji za pojem po tři generace. Jenže už zbyl jen jediný: hokejový útočník Viktor nejmladší. Jeho otec loni tragicky zahynul a v pondělí zemřel Viktor Tichonov nejstarší, trenérská legenda. „Pro mě to však byl normální dědeček,“ říkával o něm vnuk.

Byl to právě on, kdo mohl dědovi splnit velké, obrovské přání. Viktor Tichonov - nyní je mu 26 let - patřil k nejsledovanějším postavám letošní zimní olympiády v Soči. Slavné jméno mělo pomoci k tomu, aby se Rusku splnil hokejový sen a zase dobylo zlato, které na hrách chtělo ze všeho nejvíc.

ČTĚTE K TÉMATU

„Hodně lidí mi zdůrazňovalo, že se poslední olympijský triumf váže k roku 1992, kdy ještě děda trénoval. Bylo by hezké, kdyby se kruh uzavřel,“ líčil Tichonov.

Mimochodem, právě on je důkazem, jak se časy mění. Viktor nejmladší v ničem nepřipomíná svého předka - je spíš Američanem, však s otcem vyrůstal v San Jose. Dlouhé vlasy, dokonalá angličtina, přátelské vystupování. V ruském týmu pro Soči byl Tichonov jednoznačně za sympaťáka.

Simon Hjalmarsson (vlevo) a Viktor Tichonov

Viktor Tichonov na letošním šampionátu v zápase proti Švédsku.

S tím, jaké břímě nese, se vyrovnával dobře. Jeho mládežničtí trenéři v San Jose shodně tvrdili, že nikdy netěžil ze slavného jména. „I když byl o tolik talentovanější než většina ostatních, nikdy jsme ho nemuseli peskovat, aby nahrával ostatním,“ vzpomínal trenér Hall Nun. I proto to dotáhl daleko, dnes patří v dresu Petrohradu k nejvýraznějším osobnostem KHL a táhne ruskou reprezentaci.

Tichonov nejmladší pak měl výsadu, kterou si v hokejovém světě (logicky) nemohl dovolit nikdo jiný. Hokejového diktátora, který dusil a cepoval generace sovětských hvězd, měl zkrátka za dědečka.

„Byl to prostě normální děda,“ líčil před Soči. „Vždycky milý, vždycky ochotný pomoci. Samozřejmě jsem slyšel spoustu příběhů o tom, jaký to byl ras na disciplínu, ale ke mně se tak nikdy neprojevoval.“

Rádce č. 1

To ovšem neznamená, že by se snad nebavili o hokeji. To by ani nešlo! Svědčí o tom třeba slova Viktora Tichonova nejmladšího, když jako rozvíjející se talent hrál na světovém šampionátu do 20 let, který v roce 2008 hostilo Česko: „Děda mi hodně pomáhá, radí mi. Po zápase mu určitě zavolám.“

Na olympiádě v Soči vnuk legendárnímu předkovi radost neudělal. Ruský konec na domácí půdě už ve čtvrtfinále, to byla národní potupa. Zato na letošním světovém šampionátu si Rusové došli pro zlatou odvetu - a Viktor Tichonov byl nejproduktivnějším mužem turnaje.

Nakonec to bylo poslední zlato ruského hokeje, které si jeho slavný dědeček ještě mohl užít.

nem

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!