Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Vítkovice spílají rozhodčím, Kometa se trápí

Sport

  7:39
PRAHA - TÉMA LN Se svými Vítkovicemi vlétl do extraligy jako uragán. Ostravané s­ koučem Aloisem Hadamczikem (57) po sedmi kolech vedou tabulku a před druhým Libercem mají náskok už šest bodů.

Boj Vítkovic a Komety. foto: ČTK

HADAMCZIK: LIGU PÍSKAJÍ AMATÉŘI

V hokejovém prostředí občas budí emoce. Letos se dostal Hadamczik do slovní přestřelky ještě před začátkem ligy, když jej Jaroslav Balaštík nazval bezpáteřním primitivem.

SROVNÁNÍ LN

Vedoucí tým...
Vítkovice

Bodů: 19
Skóre: 26:7
Bilance: 7 zápasů - 7 výher (1 po nájezdech)
Nejlepší výsledek: 7:0 s Kladnem
Nejproduktivnější hráč: Juraj Štefanka 8 (3+5)
Domácí návštěvnost: průměr 4563 (9. místo)
Příští soupeři: České Budějovice (venku), Slavia (doma), Mladá Boleslav (doma).

...poslední tým
Kometa Brno

Bodů: 1
Skóre: 9:27
Bilance: 7 zápasů - 7 proher (1 po nájezdech)
Nejlepší výsledek: 1:2 sn s­Vítkovicemi
Nejproduktivnější hráč: Jiří Dopita 4 (3+1)
Domácí návštěvnost: průměr 7142 (2. místo)
Příští soupeři: Slavia (venku), Pardubice (venku), Zlín (doma).

Podle útočníka Zlína na něj totiž poslal obránce Richarda Stehlíka, který mu při bitce zlomil nadočnicový oblouk. "Ten výrok nemá cenu komentovat, ať si o něm každý udělá obrázek sám," kroutí hlavou Hadamczik.

Po prvním kole se Spartou, kdy jste vyhráli na nájezdy, jste mluvil o štěstí. Pak jste přidali dalších šest výher. Stále je to štěstí?
Pořád. (smích) Když se podívám na těch sedm kol, vždy najdu něco, co jsme mohli udělat lépe. Ale kdyby mi někdo před začátkem sezony řekl, že povedeme ligu s takovým náskokem a s takovým skóre, asi bych jen těžko uvěřil.

Jak si to vysvětlujete?
Podle mě jsme v posledních dvou letech dobře doplnili kádr, jsou v něm všechny věkové kategorie. Parta, co je ve Vítkovicích, je dobře charakterově poskládaná. Navíc mám okolo sebe skvělé spolupracovníky. Když se to všechno spojí dohromady, funguje to.

Brankář Štěpánek se pyšní skoro sedmadevadesátiprocentní úspěšností zákroků. Překvapuje vás jeho forma?
Loni už vylétl do nároďáku a­svoje schopnosti potvrdil i nyní, kdy poprvé vstoupil do sezony jako extraligová jednička. Je základním stavebním kamenem našeho úspěchu.

Přesto jste kromě utkání se Spartou ztratili jeden bod překvapivě i s posledním Brnem. To vás nováček tak zaskočil?
Ztratili jsme bod, protože jsme nedokázali proměnit spoustu gólových příležitostí. Brněnský gólman Jirka Trvaj byl výtečný. Nejvíc mě ale naštval rozhodčí Roman Polák.

Čím konkrétně?
Jak pískal. Bylo to podle mě hodně nevyrovnané. Máme bohužel profesionální ligu s amatérskými sudími. Chci poslat i video z úterního zápasu na komisi rozhodčích.

Nově extraligu posuzují dva hlavní rozhodčí. Ani to podle vás ke zlepšení nevedlo?
Byl jsem až do úterka s rozhodčími nadmíru spokojen. S panem Polákem jsem měl ale problémy už v­jarním play off. Po zápase s Brnem jsme ho vetovali, už nás v základní části pískat nebude.

Během letního zápasu se Zlínem se dostal do potyčky váš bek Stehlík s Balaštíkem. Jak vám bylo, když vás pak Balaštík nazval bezpáteřním primitivem?
Nechápal jsem to, já jsem Stehlíka přece nenabádal, aby ho zranil. S­Jardou jsme se vždy zdravili nebo se i zastavili na kus řeči. Dobře ho znám, hrál pode mnou v nároďáku. Balaštíkův výrok nemá cenu komentovat, ať si o něm každý udělá obrázek sám. Nechápal jsem ani výroky kouče Zdeňka Venery, s kterým jsem si často volal. Vždyť jsem to byl já, kdo ho do Zlína doporučil. Nerozumím, proč mě vtahují do pranice dvou hráčů.

Zlín chce po Stehlíkovi mimosoudní vyrovnání za zranění jejich hráče. Co na to říkáte?
Žádné nebude. Ať rozhodne soud, zda je Stehlík vinen. Když jej odsoudí, pak i my budeme po každé sekeře Zlín žalovat. Ale tím uděláme z hokej guláš…

CHYBĚL KLID A DOPITA NA VŠE NESTAČÍ

Sedm dlouhých kol čekal extraligový nováček na první bod. A pak ho ve Vítkovicích vydřel na ledě suverénního lídra. Trochu paradox, že?

Možná to byl pro hokejisty brněnské Komety klíčový krok směrem vzhůru. Nebo naopak jen tichý výkřik do temného prázdna. Kdo to momentálně pozná... "Dosud byli až příliš nervózní. Může to být pro ně určité povzbuzení," tvrdí analytik Martin Hosták.

Jenže Kometa toho potřebuje ještě hodně změnit. V čem nejvíce? Hlavně se uklidnit. Třeba se jim to zčásti povedlo už v úterý, i když prohráli 1:2 po samostatných nájezdech. Jenže z Vítkovic se nebudou vozit body snadno nikomu. "Když prohrajete šest zápasů v řadě, psychická deka na vás musí zákonitě padnout," říká Hosták. V zápasech to bylo znát: kolikrát si hráči nepřesně přihráli, jejich marnost deklarovala chabá koncovka. "Chyběla nám odvaha, bojovnost," přiznal kouč Pavel Pazourek. Po startu sezony nahradil Vladimíra Kýhose.

Skórovat jako první. Věřte, tohle je pro Kometu dosud nesplnitelný úkol – v lize ještě nevedla ani jednou! "Dostanou gól a otevřou hru," nabízí postřeh internacionál Milan Nový. "Zvlášť před skvělým domácím publikem cítí, že musí. A to je pak ještě více svazuje."

Vyztužit obranu. Brňané pramálo gólů dávají a také proklatě moc inkasují. Přitom na postu gólmana si nemohou stěžovat. 27 obdržených branek je však po Litvínovu druhé nejhorší číslo v soutěži. "Scházela trpělivost. Dostávali jsme jako první gól a chtěli honem rychle vyrovnat, ovšem zapomínali trochu na obranu," ví brankář Jiří Trvaj. "Až naposled jsme neztratili hlavu."

Najít střelce. Jiří Dopita vede s třemi góly týmové statistiky, ale to na soupeře nestačí. Nováček zatím našel pouze šest jiných střelců, kteří navíc skórovali jen jednou. "Všechno se to odvíjí od té psychiky. Věřím, že až vyhrají, ta smůla se jim z­hokejek odlepí," uvažuje Nový. Brno ve všech sedmi zápasech nasázelo pouhých devět branek. Pro srovnání: Vítkovice třikrát víc.

Urvat skalp venku. Pravda, šancí se jim příliš nedává. Jenže právě to může Kometě pomoci k nakopnutí nejvíc. Jako outsider jede v pátek na Slavii, v neděli zase do Pardubic. "Budou to mít nesmírně těžké, ale nemají co ztratit," říká k Brňanům Hosták. Současní Moravané mohou působit jako "nazdárek", ovšem nenechte se mýlit. I Petr Hubáček z­Vítkovic v úterý přiznal: "Byl to zatím náš nejtěžší duel sezony."

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...