Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Kontroverze na hokejovém MS: pořadatelé českým fanouškům sundali vlajku Ukrajiny

Mezi českými diváky v publiku nechybí ani Fantomas, který zavítal i do Tampere. foto: ČTK

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při sobotním zápase národního týmu na mistrovství světa proti Norsku odstranili českým fanouškům ukrajinskou vlajku, kterou pověsili mezi české zástavy.
  6:05

„Pět minut tam vydržela. Pak nám ji bez vysvětlení sundali,“ řekl jeden ze skupinky českých fanoušků, který se představil přezdívkou Tomsssa.

S partou krajanů chtěli vyjádřit sounáležitost válkou sužované Ukrajině, což dokládala i hesla napsaná na českých vlajkách, které obklopovaly tu ukrajinskou.

Běž domů Ivane... - 1968.

Čeká tě Nataša... - 2022.

Příručka pro fanoušky nezakazuje vlajky v hledišti. Naopak je vítá, pokud splňují povolené rozměry. „Fanoušci si mohou donést vlajky a bubny, nepovolené jsou píšťalky, megafony nebo fotoaparáty s teleobjektivem,“ stojí v manuálu.

O něco níže ve stejném dokumentu ještě naleznete upřesnění: „Plakáty nebo vlajky obsahující znevažující poznámky či slova urážející lidská práva nebo propagují nenávist nebo násilí jsou přísně zakázány.“

Reportéři iDNES.cz přímo v Tampere ještě v průběhu zápasu oslovili vedoucí tiskového střediska Janinu Haapaniemiovou, proč modrožlutá vlajka pověšená na zábradlí zmizela.

„Na turnaji jsou povolené pouze vlajky účastnických zemí. Vidět mohou být vlajky zemí, které hrají na turnaji,“ zdůvodnila za organizátory.

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) už nějakou dobu opatrně našlapuje kolem války, kterou v únoru rozpoutali Rusové.

Před vyškrtnutím Rusů a Bělorusů z finského turnaje se mezinárodní federace dlouho v oficiálních prohlášeních vyhýbala termínu „válka“, místo toho používala formulaci „události posledních dnů“. Příští rok se šampionát neuskuteční v Rusku. Ne kvůli válečným zločinům, ale z „obav o bezpečnost“.

Nyní přístup organizátorů poznali i čeští fanoušci. Navíc se nejedná o první „český“ zákaz na turnaji.

Třeba při čtvrtečním českém zápase s Lotyši zakázali pořadatelé fanouškovi v ochozech trumpetu, na kterou chvíli vyhrával melodie známých českých lidovek. Při vstupu do turnaje finští organizátoři zase v utkání proti Britům umravňovali juchající fandy, kteří skandovali „Kdo neskáče není Čech“.

Nakonec se z toho vyklubalo úsměvné vysvětlení, že poskakující Češi překáželi dalším divákům, kterým pořadatelé našli jiná místa.

Odstranění ukrajinské vlajky zavání mezinárodní kontroverzí.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat