9. prosince 2011 18:25, aktualizováno  19:51 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Výměna českých obránců v NHL: Kaberle místo Špačka

Carolina - Montreal (Kaberle) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carolina - Montreal (Kaberle) | foto: Reuters

MONTREAL/CAROLINA V zámořské NHL si vyměnili působiště dva čeští hokejoví obránci. Vedení Caroliny Hurricanes nespokojené s výkony Tomáše Kaberleho se dohodlo na jeho výměně s Montrealem Canadiens a získalo Jaroslava Špačka.

Třiatřicetiletý Kaberle v minulé sezoně vyhrál Stanley Cup s Bostonem a v létě přestoupil do Hurricanes, kde uzavřel v létě tříletou smlouvu na 12,75 milionu dolarů. Od začátku ročníku se mu ale nedařilo a dosud nasbíral jen devět asistencí.

"Nehrál, jak jsme doufali, že by měl," řekl už dříve zámořským médiím generální manažer Hurricanes Jim Rutherford na účet mistra světa z Vídně 2005. "Do kempu přijel nepřipravený, užíval si po zisku Stanley Cupu léto a nestíhal," doplnil.

Krátce po výměně Rutherford připustil, že angažování Kaberleho byla chyba. "Měl jsem se zachovat lépe. Tomáš má za sebou skvělou kariéru, ale měl jsem se lépe podívat, kde hrál," řekl Rutherford, který ale zároveň uznal, že v posledních zápasech se kladenský odchovanec zlepšil. "Posledních pár týdnů hrál lépe. Pro nás je ale důležité, že v příštích letech nás nebude omezovat jeho smlouva," poukázal generální manažer Hurikánů na vysoký kontrakt Kaberleho.

Špaček: V Montrealu jsem neměl budoucnost

Trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Nagana Špaček letos začal v Montrealu třetí sezonu, po které chtěl zvážit, co bude dál. Momentálně Špaček nehrál kvůli zranění, ale o víkendu by se mohl na led už v dresu Caroliny vrátit.

"Je to schopný chlap, který tady hraje už dlouhou dobu. Uvidíme, jak mu to u nás půjde," řekl Rutherford. Carolina o Špačka stála zřejmě i proto, že jej dobře zná současný trenér Kirk Muller, který s českým bekem hrál v sezoně 1998/99 za Floridu. Navíc v minulých letech byl Muller asistentem hlavního trenéra v Montrealu.

Špaček vzal svou výměnu relativně v klidu. "Je mi líto, že je konec, ale bylo mi jasné, že nemám v Montrealu žádnou budoucnost. Myslím si, že změna bude dobrá pro moji kariéru i pro rodinu," uvedl Špaček stručně pro sportsnet.ca.

Oba hráči měli pro současnou sezonu garantovaný přibližně stejný plat. Kaberle má roční mzdu čtyři miliony dolarů, o čtyři roky starší Špaček 3,83 milionu.

ČTK, Lidovky.cz