Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Výměny by nám mohly pomoci, říká sparťanský kouč Rulík

Sport

  22:00
PRAHA - V létě opustil lavičku ambiciózního prvoligového Chomutova a chystal se na roli průkopníka. Spolu s Milošem Hořavou měl Radim Rulík (45) vést první tým KHL mimo bývalý Sovětský svaz. Projekt HC Lev se ale neprosadil a Rulík se vrátil do Chomutova jako šéftrenér mládeže.

Kometa Brno - Sparta (kouč hostí Rulík). foto: ČTK

Koncem října se dal s Hořavou opět dohromady a převzali tápající Spartu. Klub, v létě označovaný za největšího favorita extraligy, však prohrává dál. Padl v šesti z posledních osmi zápasů. "Hráčům chybí výkonnost," říká v rozhovoru pro Lidové noviny Hořavův asistent.

Po nedělní porážce s Českými Budějovicemi jste začali mluvit o výměnách hráčů. To už je situace tak špatná?
Je to jedna z variant, jak řešit současnou situaci. V kádru proběhly už nějaké změny před naším příchodem. Mužstvo ale pořád neodvádí výkony, které by si představovali nejen sami hráči, ale hlavně fanoušci a veřejnost. Výměny by tak mohla být impulsem k nastartování týmu a lepším výkonům.

Na jakých postech byste chtěli kádr obměnit?
Potřebovali bychom posílit jak v obraně, tak v útoku. Nedáváme moc branek, občas inkasujeme laciné góly. Nechci házet vinu na brankáře, děláme velké hrubky při bránění, dvakrát za zápas nabídneme soupeřům velkou šanci.

Co je tedy největším problémem Sparty?
Výkonnost. Nejproduktivnější hráč Sparty (Michal Broš, pozn. red.) je ve statistikách extraligy na 58. místě. To mluví samo za sebe.

Čím si to vysvětlujete? V kádru máte mnoho osobností a třeba i nejlepšího kanonýra loňského ročníku extraligy...
Snažíme se tomu přijít na kloub. S hráči mluvíme, problémy analyzujeme. ale je to těžké. S týmem nejsme od začátku sezony. Snažíme se hráče přesvědčit, aby zlepšili pohyb, více bojovali, šli do branky soupeře. Zatím se nám to ale nedaří.

Už jste zažil podobnou situaci, kdyby jste měl podle jmen výborné mužstvo, ale ono nešlapalo?
Podobné to bylo v Plzni v roce 2006. Nevím jestli jsme měli takhle dobrý tým, ale vedení si myslelo, že bychom měli hrát maximálně na osmém místě, my jsme se však pohybovali kolem třináctého místa.

Bývalý kouč Miloš Holaň mluvil krátce před koncem na Spartě o tom, že ho podobná krize trenérsky obohacuje. Cítíte to stejně?
Je to velká zkušenost. Protože i špatná zkušenost je zkušenost. Ale trenérovi samozřejmě nejvíc dá, pokud se mu povede mužstvo z krize vyvést.

Když byla v NHL v lednu v krizi Ottawa, vzal je trenér "vyblbnout" do Central Parku v New Yorku. Poté vyhráli deset zápasů v řadě. Neplánujete něco podobného?
Teď o tom nepřemýšlíme, zápasů je moc. Mezi 23. listopadem a 12. prosincem máme odehrát devět utkání. Jen dvakrát je dvoudenní pauza, jinak se hraje obden. Takže máme prostor jen na nějaký odpočinek. Největší šance na stmelení týmu bude na konci prosince, kdy jedeme do Davosu na Spengler Cup.

Právě. V podobné pozici jako vy byl před pěti lety kouč František Výborný. Sparta sice na Spengler Cupu všechny zápasy prohrála, ale na jaře vybojovala titul. Sami hráči označili turnaj v Davosu za přelomový moment. Doufáte v podobný scénář?
S panem Výborným jsem o tom mluvil, odjížděli tam, když byli třináctí v tabulce. Já se ale k Davosu zase tolik neupínám. Bylo by to sice pěkné, ale pokud nezlepšíme pohyb, bojovnost a nasazení v zápasech, tak půjde jen o chlácholení.