Blümel slavil první gól. Pastrňák, Nosek a Zacha bodovali za Boston

Útočník Matěj Blümel z Dallasu (vlevo) se raduje se spoluhráčem Nilsem Lundkvistem ze svého gólu. foto: AP

Český hokejový útočník Matěj Blümel otevřel gólový výčet nedělního zápasu NHL mezi Philadelphií a Dallasem. Svou premiérovou trefou začínající kariéry ve slavné soutěži přispěl k výhře Stars 5:1. Dařilo se také české kolonii v Bostonu. David Pastrňák (0+2), Tomáš Nosek a Pavel Zacha (oba 1+0) pomohli k výhře 5:2 nad Vancouverem.
  22:31aktualizováno  14. listopadu 7:52

Na první gól v NHL Blümel (10:36, 1+0, +1, 1 střela), jehož Dallas nedávno povolal z farmy, čekal jen do svého druhého startu. Už ve 3. minutě duelu na ledě Philadelphie převzal v útočném pásmu puk od Tylera Seguina a parádní kličkou si vychutnal Sandströma v bráně domácích.

Před prvním odchodem do kabin náskok Stars navýšil obránce Esa Lindell. Flyers se zásluhou Travise Konecnyho prosadili už po pár vteřinách hry ve druhé dvacetiminutovce, nakopnout je to však nedokázalo. Dallas totiž využitou přesilovkou Joa Pavelskiho v 30. minutě navýšili svůj náskok a speciální formace hostí se prosazovaly i dál. Při hře v oslabení udeřil Luke Glendening a další početí výhodu využil i produktivní Jason Robertson.

Společně s Blümelem výhru 5:1 slavil i centr čtvrté formace Radek Faksa (11:02, +/-: 0), v dresu Flyers nechyběl Lukáš Sedlák (14:11, +1, 2 střely).

Dvě asistence proti Vancouveru vrátily Davida Pastrňáka (v zápase 17:35, 0+2, +1, 6 střel, celkově 25 bodů, 9+16) na průběžné třetí místo produktivity NHL za odskočenou dvojici Edmontonu Leona Draisaitla (28 bodů, 9+19) a Connora McDavida (32 bodů, 15+17).

Český útočník byl zvolen druhou hvězdou u výhry Bostonu 5:2. Přednost v hlasování zámořských novinářů dostal jen obránce Hampus Lindholm, jenž si připsal asistence dokonce tři. A bodovali i další Češi v dresu Bruins, kteří s 28 body kralují nejen Východní konferenci ale rovnou celé NHL (průběžný lídr Západu tým Vegas má bodů 26).

V 32. minutě se za hry 4 na 4 po narážečce s Lindholmem prosadil Pavel Zacha (17:29, 1+0, +1, 2 střely) - 3:1. Poslední slovo v zápase si pak vzal Tomáš Nosek (11:37, 1+0, +1, 1 střela), jenž v 59. minutě zamířil z obranného pásma do prázdné klece. V první třetině se navíc ještě zviditelnil pěstním soubojem s hostujícím Kylem Burroughsem.

Bez bodového zápisu z Čechů tentokrát zůstali jen David Krejčí (15:03, +1) a Jakub Zbořil (12:09, +/-: 0, 1 střela). Boston od začátku sezony zvítězil ve všech devíti dosavadních domácích startech a vytvořil tak nový klubový rekord.

Náhradní gólman Winnipegu David Rittich dostal potřetí v sezoně příležitost chytat od úvodní minuty a byla z toho jeho druhá výhra. Na ledě Seattlu zastavil 19 z 21 střel.

V řádné hrací době domácí Kraken dvakrát odskočil do vedení, Jets však vždy srovnali a už v první minutě prodloužení rozhodl dvougólový střelec zápasu Mark Scheifele. Mnoho ovšem nechybělo a dva body brali domácí. Gól na 2:2 totiž trefil v přesilovce zkušený forvard Blake Wheeler až v čase 59:54.

Podruhé za sebou se poměřily celky Tampy Bay a Washingtonu. V pátek slavili po skóre 5:1 Capitals, odvetu na domácím ledě si již pohlídali favorizovaní Lightning výsledkem 6:3. Hned čtyřmi zápisy za za vítěze blýskl obránce Michail Sergačev (2+2).

Výsledky hokejové NHL

NHL
13. 11. 2022 19:00
Philadelphia Flyers Philadelphia Flyers : Dallas Stars Dallas Stars 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)
Sestavy:
Hart (Sandström) – Provorov, DeAngelo, Sanheim, Braun, Seeler, Ristolainen – Farabee, Hayes, Konecny – Tippett, Laughton (A), MacEwen – Cates N., Sedlák, Laczynski – Bellows, Frost, Deslauriers.
Sestavy:
Oettinger (Wedgewood) – Heiskanen (A), C. Miller, R. Suter, Lundkvist, Lindell, Hakanpää – J. Robertson, Hintz, Pavelski (A) – Marchment, Seguin, Blümel – Ja. Benn (C), W. Johnston, Dellandrea – Kiviranta, Faksa, Glendening.

Rozhodčí: Dunning, StPierre – Gibbons, Suchánek

Počet diváků: 16 898

NHL
14. 11. 2022 1:00
New York Rangers New York Rangers : Arizona Coyotes Arizona Coyotes 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Sestavy:
Šesťorkin (Halák) – K. Miller, Trouba (C), R. Lindgren, Fox, Hájek, Schneider – Kreider (A), Zibanejad, Vesey – Panarin (A), Trocheck, Gauthier – Lafreniere, Chytil, Kakko – Blais, Carpenter, Goodrow.
Sestavy:
Ingram (Vejmelka) – Välimäki, Moser, Gostisbehere, J. Brown, Nemeth, Stecher – Keller (A), Hayton, Guenther – Maccelli, Bjugstad, Crouse (A) – N. Ritchie, McBain, Fischer (A) – O'Brien, Boyd, Dauphin.

Rozhodčí: Chmielewski, Lambert – Shewchyk, Gawryletz

Počet diváků: 18 006

NHL
14. 11. 2022 2:00
Seattle Kraken Seattle Kraken : Winnipeg Jets Winnipeg Jets 2:3P (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Sestavy:
Mar. Jones (Hellberg) – Larsson (A), Dunn, Schultz, Soucy, Borgen, Olofsson – Burakovsky, Wennberg, Schwartz – Eberle (A), Beniers, McCann – Bjorkstrand, Gourde, B. Tanev – Kuhlman, Geekie, Donato.
Sestavy:
Rittich (Hellebuyck) – Pionk, Morrissey (A), Schmidt, Dillon, DeMelo, Samberg – Appleton, Scheifele (A), Connor – Wheeler, Dubois, Perfetti – Jonsson Fjällby, Lowry (A), Mäenalanen – Gagner, D. Gustafsson, Eyssimont.

Rozhodčí: Furlatt, Halkidis – Toomey, Hughes

Počet diváků: 17 151

NHL
Tampa Bay Lightning Tampa Bay Lightning : Washington Capitals Washington Capitals 6:3 (4:0, 0:1, 2:2)
38:04 Sheary (Kuzněcov, Mantha)
56:59 Eller (Johansson, T. van Riemsdyk)
57:58 Hathaway
Sestavy:
Vasilevskij (Elliott) – Cole, Hedman (A), Perbix, Sergačjov, P. Myers, H. Fleury – Kučerov (A), Point, Hagel – Killorn, Paul, Stamkos (C) – Koepke, Colton, Naměstnikov – Perry, Bellemare, Maroon.
Sestavy:
Kuemper (17. C. Lindgren) – Carlson (A), E. Gustafsson, Jensen, Fehérváry, Irwin, T. van Riemsdyk – Sheary, Kuzněcov (A), Ovečkin (C) – Johansson, D. Strome, Milano – Aube-Kubel, Eller, Mantha – Hathaway, Dowd, Protas.

Rozhodčí: Luxmore, Hebert – Fournier, Marquis

Počet diváků: 19 092

NHL
14. 11. 2022 0:00
Minnesota Wild Minnesota Wild : San Jose Sharks San Jose Sharks 2:3N (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)s.n.1:2
Góly:
06:45 F. Gaudreau (Kaprizov, Zuccarello)
43:37 Dewar (Shaw)
Góly:
53:56 Lorentz (Vlasic, Benning)
55:49 Sturm (E. Karlsson, Vlasic)
Barabanov
Sestavy:
Gustavsson (M. Fleury) – Middleton, Spurgeon (C), Brodin, Dumba (A), Merrill, Addison – Kaprizov, F. Gaudreau, Zuccarello – M. Foligno (A), Eriksson Ek, Boldy – Dewar, Rossi, Shaw – Beckman, Steel, Cramarossa.
Sestavy:
Reimer (Kähkönen) – Megna, E. Karlsson, Vlasic, Benning, Šimek, Ferraro (A) – Meier, Hertl, Labanc – Nieto, Couture (C), Barabanov – Bonino (A), Sturm, Kunin – J. Svečnikov, Lorentz, Lindblom.

Rozhodčí: Dwyer, Joannette – Galloway, Berg

Počet diváků: 17 105

NHL
Boston Bruins Boston Bruins : Vancouver Canucks Vancouver Canucks 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)