Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Brankáři Mrázek a Vaněček v NHL slavili výhry, Hronek jednou asistoval

7:26aktualizováno  8:12
Hokejisté Chicaga si připsali cenný skalp, když ukončili vítěznou jízdu obhájců Stanley Cupu z Vegas. I díky zákrokům Petra Mrázka zvítězili na ledě favorizovaného soupeře 4:3 po prodloužení. Z výhry se radoval i Vítek Vaněček, jehož New Jersey přetlačilo 5:4 Buffalo. Naopak Karel Vejmelka s Arizonou těsně 4:5 podlehl Los Angeles. Obránce Filip Hronek asistoval u triumfu Vancouveru 5:0 nad St. Louis.

Vítězi posledního Stanley Cupu, hokejisté Vegas Golden Knights, vstoupili do nové sezony NHL ve velkém stylu. Sedmi úvodními výhrami stanovili nový rekord v podání obhájce stříbrného poháru. Narazili až na osmý pokus, kdy před svými fanoušky překvapivě nestačili 3:4 po prodloužení na Chicago.

Češi v NHL

1. Pastrňák - 7z./10b. (6+4)

2. Nečas - 9z./9b. (4+5)

3. Chytil - 7z./6b. (0+6)

4. Hronek - 7z./5b. (0+5)

5. Hertl - 8z./5b. (1+4)

To se v bráně mohlo spolehnout na Petra Mrázka, jenž kryl 18 z 21 střel. Vstup do zápasu ovšem konečnému výsledku příliš nenasvědčoval poté, co Mrázek inkasoval ze dvou úvodních střel od Dorofeyeva a Williama Karlssona. Blackhawks se však rychle vzpamatovali a ještě v první třetině srovnali na 2:2 akcemi Ryana Donata a jedničky draftu Connora Bedarda. Ve třetí třetině skóre otočil Taylor Raddysh, domácím ale trefil v 52. minutě za vyrovnání na 3:3 alespoň bod ofenzivní bek Shea Theodore.

V prodloužení pak William Karlsson podrazil Bedarda a následnou přesilovku využil ke vstřelení vítězné trefy hostující Philipp Kurashev.

Po prvním neúspěchu Vegas tak v NHL již není neporaženého celku. Naopak na první výhru stále jako poslední čeká San Jose. Páteční návštěva ledu Caroliny na tom nic nezměnila, když domácí zvítězili hladce 3:0 po hattricku finského útočníka Teuvo Teräväinena.

V bráně pro změnu úřadoval jeho krajan Raanta, jenž si čisté konto vysloužil 20 zákroky. Český útočník Hurricanes Martin Nečas (20:21, +/-: 0, 2 střely) po předchozím zisku tří bodů (2+1) proti Seattlu tentokrát vyšel naprázdno, stejně jako trojice Čechů v dresu trápících se Sharks: Tomáš Hertl (19:52, +/-: 0), Filip Zadina (15:31, -2, 1 střela) a Jan Rutta (19:40, -2, 3 střely).

Stejně jako Mrázek s Chicagem slavil těsnou výhru i Vítek Vaněček, jehož New Jersey porazilo 5:4 Buffalo. Česká jednička Devils zastavila 23 z 27 střel soupeře. Autorem vítězné trefy domácích byl finský forvard Erik Haula, jenž v 55. minutě slavil svou druhou trefu. Poprvé se prosadil v 34. minutě při hře v oslabení. Mezi střelce vítězů patřil i produktivní Jack Hughes, jenž s průběžnými 18 zápisy (5+13) vévodí NHL.

V útoku New Jersey nechyběl Ondřej Palát (12:07, +/-: 0, 2 střely), jenž celkově posbíral 17 trestných minut. Stalo se tak poté, co v první třetině mstil bodyček Connora Cliftona na kapitána Nico Hischiera.

Hokejisté Arizony nedotáhli do vítězného konce skvěle rozehranou partii proti Los Angeles. S Karlem Vejmelkou v bráně vedli Coyotes po první hrací části 4:1. Hostující Kings však skóre postupně dokázali otočit na 4:5, nejvíce se o to zasloužil dvougólový obránce Drew Doughty. Právě jeho druhá trefa z 59. minuty byla nakonec tou rozdílovou. Vejmelka utkání dochytal s bilancí 36 zákroků proti 41 střelám.

Po čtvrteční výhře 3:0 z ledu Calgary nastoupili hokejisté St. Louis o den později pro změnu v domácím prostředí Vancouveru. Další venkovní výhru už ale nepřidali. Po skóre 5:0 se radovali Canucks, za které dvakrát skóroval ofenzivní obránce Quinn Hughes a tři body si připsal centr J.T. Miller (1+2).

Do bodových statistik promluvil i jediný český zástupce na ledě Filip Hronek (18:50, 0+1, +2, 1 střela), jenž asistoval u úvodní trefy parťáka Hughese. Gólman vítězů Demko na nulu potřeboval 22 zásahů. Mimo sestavu Blues podruhé za sebou zůstal Jakub Vrána, jenž z úvodních pěti startů vyprodukoval tři body 1+2. Kouč Craig Berube však od českého střelce očekává lepší výkony.

Výsledky

NHL
28. 10. 2023 1:00
New Jersey Devils New Jersey Devils : Buffalo Sabres Buffalo Sabres 5:4 (2:2, 1:1, 2:1)
Sestavy:
Vaněček (Schmid) – Siegenthaler, Hamilton, Bahl, Marino, B. Smith, L. Hughes – Toffoli, J. Hughes (A), Meier – Palát (A), Hischier (C), Bratt – Haula, Mercer, Lazar – Holtz, M. McLeod, Bastian.
Sestavy:
Comrie (31. Luukkonen) – Dahlin (A), Samuelsson, Power, Jokiharju, E. Johnson, Clifton – Greenway, T. Thompson, Cozens – J. Skinner, Mittelstadt, Tuch – Peterka, Krebs, Jost – V. Olofsson, Girgensons (A), Okposo (C).

Rozhodčí: Rooney, Halkidis – Apperson, Berg

Počet diváků: 16514

NHL
Washington Capitals Washington Capitals : Minnesota Wild Minnesota Wild 3:2N (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0)s.n.1:0
Góly:
09:49 Wilson (McMichael, T. van Riemsdyk)
17:14 D. Strome (Ovečkin, Kuzněcov)
Carlson
Góly:
02:17 Rossi (M. Foligno, M. Johansson)
41:16 Hartman
Sestavy:
Kuemper (Shepard) – Fehérváry, Carlson, Sandin, T. van Riemsdyk, Alexejev, Jensen – Ovečkin, D. Strome, Wilson – Milano, Kuzněcov, Oshie – McMichael, Bäckström, Mantha – Malenstyn, Protas, Phillips.
Sestavy:
M. Fleury (Gustavsson) – Brodin, Faber, Middleton, Mermis, Addison, Merrill, Hunt – Kaprizov, Hartman, Zuccarello – M. Johansson, Eriksson Ek, Maroon – M. Foligno, Rossi, Lettieri – Dewar, Duhaime.

Rozhodčí: Luxmore, Skilliter – Knorr, Marquis

Počet diváků: 16 602

NHL
28. 10. 2023 4:00
Arizona Coyotes Arizona Coyotes : Los Angeles Kings Los Angeles Kings 4:5 (4:1, 0:1, 0:3)
Sestavy:
Vejmelka (Ingram) – Moser, Durzi, Stecher, Dumba, Välimäki, J. Brown – Keller (A), Hayton, Schmaltz (A) – Maccelli, Bjugstad, Kerfoot (A) – Carcone, Cooley, Sanford – O'Brien, McBain, Boyd.
Sestavy:
Copley (9. Talbot) – M. Anderson, Doughty (A), Gavrikov, M. Roy, Englund, Spence – Byfield, Kopitar (C), Kempe – Fiala, Dubois, Laferriere – Moore, Danault (A), Kaliyev – Grundström, Lizotte, Lewis.

Rozhodčí: Rehman, Dunning – Murchison, Mahon

Počet diváků: 4600

NHL
28. 10. 2023 0:00
Vegas Golden Knights Vegas Golden Knights : Chicago Blackhawks Chicago Blackhawks 3:4P (2:2, 0:0, 1:1 - 0:1)
Sestavy:
Hill (L. Thompson) – Martinez, Pietrangelo, McNabb, Theodore, Hague, Korczak – Barbašev, Eichel, Marchessault – Cotter, Stephenson, Stone – Dorofejev, W. Karlsson, Amadio – W. Carrier, Howden, Kolesar.
Sestavy:
Mrázek (Söderblom) – Korchinski, S. Jones, A. Vlasic, Murphy, Tinordi, Kaiser – N. Foligno, Bedard, Kurashev – Dickinson, Reichel, T. Raddysh – T. Johnson, Donato, Perry – Katchouk, Entwistle, R. Johnson.

Rozhodčí: O'Rourke, Hanson – Gawryletz, Baker

Počet diváků: 18 338

NHL
Vancouver Canucks Vancouver Canucks : St. Louis Blues St. Louis Blues 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Góly:
07:59 Q. Hughes (Hronek)
25:48 Q. Hughes (Boeser, J. Miller)
26:58 Di Giuseppe (Myers, J. Miller)
28:52 J. Miller (E. Pettersson)
46:35 Michejev (E. Pettersson, Kuzmenko)
Góly:
Sestavy:
Demko (DeSmith) – Hronek, Q. Hughes (C), Friedman, Cole, Myers, Soucy – Michejev, E. Pettersson (A), Kuzmenko – Boeser, J. Miller (A), Di Giuseppe – Garland, P. Suter, Joshua – Höglander, Lafferty, Beauvillier.
Sestavy:
Binnington (Hofer) – Parayko (A), Leddy, Faulk, Krug, Bortuzzo, Scandella, Perunovich – Kyrou, Thomas (A), Saad – Kapanen, B. Schenn (C), Bučněvič – Neighbours, Hayes, Toropčenko – Blais, Sundqvist.

Rozhodčí: McIsaac, Markovic – Galloway, Shewchyk

Počet diváků: 18 548

NHL
Carolina Hurricanes Carolina Hurricanes : San Jose Sharks San Jose Sharks 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)