Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Pastrňák oslavil jubileum dvěma góly, poprvé se trefil i Kubalík

David Pastrňák překonává v nájezdu brankáře Red Wings Villeho Hussoa. foto: AP

David Pastrňák v 600. utkání v NHL vstřelil dva góly, přidal asistenci u branky Pavla Zachy a při výhře Bostonu 4:1 nad Detroitem byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Poprvé po výměně do Ottawy bodoval Dominik Kubalík, jenž vítězným gólem přispěl k výhře 5:2 nad Pittsburghem. Dvěma nahrávkami se blýskl obránce Vancouveru Filip Hronek, ale Canucks podlehli newyorským Rangers 3:4 v prodloužení.
  7:26aktualizováno  9:00

Pastrňák v jubilejním zápase čekal na bod deset a půl minuty. V čase 10:33 v přesilové hře vyzval ke střele Brada Marchanda, jehož pokus dorazil za brankovou čáru Zacha. Český centr otevřel skóre zápasu a střelecky se prosadil podruhé v sezoně.

„V posledních zápasech se snažím být víc před brankou a hledat si dorážky. Máme skvělé střelce, tak se toho snažím využívat. Jsem rád, že se to ke mně dnes odrazilo a dal jsem gól,“ řekl Zacha.

Za další čtyři minuty přidal další gól Bostonu Charlie McAvoy, ale Detroit v úvodu třetího dějství snížil. Poslední desetiminutovka patřila Pastrňákovi. Český kanonýr nejprve proměnil druhé trestné střílení v sezoně a v čase 57:41 pokusem o mantinel trefil prázdnou branku. „Chtěl jsem jen vyhodit puk ven z našeho obranného pásma. Byl to šťastný odraz,“ vysvětlil spokojený střelec.

Havířovský rodák má nyní na kontě v zápasech základní části NHL 630 bodů a na třináctém místě českých historických tabulek se vyrovnal Robertu Reichelovi. V pořadí střelců se Pastrňák s 309 trefami přiblížil na rozdíl jediného gólu k sedmému Petru Nedvědovi.

Boston vyhrál sedmý zápas z úvodních osmi a pojistil si vedení ve Východní konferenci. „Zápasy proti týmům ze stejné divize jsou v podstatě duely o čtyři body. Je důležité je zvládat, protože každý bod v NHL je důležitý,“ řekl Pastrňák, jenž je druhým nejlepším střelcem a čtvrtým nejproduktivnějším hráčem ligy.

Vancouver i přes prohru s Rangers bodoval v šestém z osmi dosavadních zápasů v sezoně a v Západní konferenci drží třetí místo. Hronek se poprvé zapsal do statistik ve 36. minutě, kdy jeho nahození od modré čáry v přesilovce tečoval za newyorského gólmana J. T. Miller. Druhou branku český bek připravil necelých pět minut před koncem základní hrací doby. Po jeho přistrčení se do puku opřel Carson Soucy a poslal zápas do prodloužení. V něm rozhodl o bodu navíc pro Rangers K’Andre Miller.

Hronek v úvodních osmi zápasech sezony nasbíral sedm asistencí a je třetím nejproduktivnějším českým hokejistou. V počtu asistencí se mezi obránci řadí k ligové elitě. Více gólů připravil pouze tahoun Tampy Bay Victor Hedman.

Kubalík se v úvodu angažmá v Ottawě herně i bodově trápil. Na první zápis útočník, který dvakrát v kariéře překonal hranici 20 branek za sezonu, čekal až do osmého utkání. Trápení prolomil ve 26. minutě zápasu s Pittsburghem. Po přihrávce Ridlyho Greiga napřáhl v pravém kruhu a zvýšil na 3:0.

Toronto v Nashvillu prohrálo po třech výhrách. Maple Leafs domácí přestříleli 35:24, čtyřikrát trefili brankovou konstrukci, na víc než bod jim ale herní převaha nestačila. David Kämpf byl ve 33. minutě odměněn za aktivitu na brankovišti a u trefy čtyřicetiletého beka Marka Giordana zaznamenal druhou asistenci v sezoně.

Obhájci titulu z Vegas porazili Los Angeles 4:3 po samostatných nájezdech a bodovali i v devátém zápase. Golden Knights smazali dvoubrankové manko a ještě necelou minutu před koncem vedli 3:2. V čase 58:57 poslal zápas do prodloužení obránce Kings Drew Doughty, v závěrečném rozstřelu ale výhru urvali hosté z Vegas. Vítězný nájezd proměnil Jack Eichel.

Talentovaný český gólman Lukáš Dostál, jenž v Anaheimu dostává prostor za zkušeným parťákem Johnem Gibsonem, vychytal v letošní sezoně už třetí výhru. Po úspěších nad Carolinou a Columbusem v sobotu přispěl k triumfu 7:4 nad domácí Philadelphií.

Pochytal 27 z 31 střel Flyers. Dvakrát jej pokořil Travis Konecny. V dresu Ducks se dokonce již druhým hattrickem letošní sezony blýskl forvard Frank Vatrano, jenž své třígólové představení završil v 52. minutě zásahem při hře v oslabení. Společně s Dostálem se z výhry Anaheimu radoval i obránce Radko Gudas (21:36, +2, 4 střely), jenž platil za nejvytíženějšího beka hostů.

Výsledky

NHL
28. 10. 2023 19:00
Philadelphia Flyers Philadelphia Flyers : Anaheim Ducks Anaheim Ducks 4:7 (0:2, 2:2, 2:3)
Sestavy:
Ersson (Hart) – York, Sanheim, Zamula, Se. Walker, Seeler, Belpedio – Tippett, Couturier, Atkinson – Konecny, Laughton (A), Foerster – Farabee, N. Cates, Brink – Deslauriers, Poehling, Hathaway.
Sestavy:
Dostál (Gibson) – Fowler (A), LaCombe, Vaakanainen, Gudas, Mintjukov, Ljubuškin – Zegras, Carlsson, Terry (A) – Vatrano, McTavish, R. Strome – Max Jones, Henrique (A), Silfverberg – R. Johnston, Carrick, Leason.

Rozhodčí: McCauley, MacDougall – Cherrey, Murray

Počet diváků: 18275

NHL
29. 10. 2023 1:00
Boston Bruins Boston Bruins : Detroit Red Wings Detroit Red Wings 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Sestavy:
Swayman (Ullmark) – Grzelcyk, McAvoy (A), H. Lindholm, Carlo, Forbort, Shattenkirk – Marchand (C), Zacha, Pastrňák (A) – DeBrusk, Poitras, Geekie – J. van Riemsdyk, Coyle, Frederic – Beecher, P. Brown, Steen.
Sestavy:
Husso (Lyon) – Walman, Seider, Gostisbehere, Holl, Chiarot (A), Petry – DeBrincat, Larkin (C), Raymond – Perron (A), Compher, Copp – Rasmussen, Veleno, Sprong – Kostin, Czarnik, Fischer.

Rozhodčí: L'Ecuyer, Brenk – O'Quinn, Kelly

Počet diváků: 17850

NHL
Nashville Predators Nashville Predators : Toronto Maple Leafs Toronto Maple Leafs 3:2P (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly:
15:05 O'Reilly (Josi, F. Forsberg)
35:08 O'Reilly (F. Forsberg, Evangelista)
62:13 Josi (Evangelista, Novak)
Góly:
13:32 Nylander (Matthews, Marner)
32:46 Giordano (Kämpf, Domi)
Sestavy:
Saros (Lankinen) – Fabbro, Josi (C), A. Carrier, McDonagh (A), Barrie, Lauzon – Pärssinen, O'Reilly (A), F. Forsberg – Evangelista, Novak, Sherwood – Co. Smith, Sissons, Trenin – Tomasino, Nyquist.
Sestavy:
Samsonov (Woll) – Brodie, Rielly (A), Liljegren, Giordano, Klingberg – Marner, Matthews (A), Järnkrok – Nylander, Tavares (C), Bertuzzi – Domi, Kämpf, Knies – Reaves, Holmberg, Gregor.

Rozhodčí: Hebert, Sandlak – Murray, Hughes

NHL
Columbus Blue Jackets Columbus Blue Jackets : New York Islanders New York Islanders 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Góly:
Góly:
15:45 Palmieri (Engvall, S. Aho I)
56:39 M. Martin (Cizikas)
Sestavy:
S. Martin (Merzlikins) – Severson, Werenski (A), Jiříček, Provorov, Gudbranson, Bean – Roslovic, Jenner (C), J. Gaudreau – Bemström, Fantilli, Texier – Danforth, Sillinger, K. Johnson – Kuraly (A), Olivier, Voronkov.
Sestavy:
Varlamov (Sorokin) – Dobson, Pelech, Pulock, Romanov, S. Aho I, Bolduc – Barzal, Horvat, Lee (C) – Palmieri, Nelson (A), Engvall – Wahlstrom, Pageau, Holmström – Cizikas, Clutterbuck (A), M. Martin.

Rozhodčí: Hebert, Nicholson – Mills, Daisy

Počet diváků: 15 424

NHL
29. 10. 2023 3:00
Vancouver Canucks Vancouver Canucks : New York Rangers New York Rangers 3:4P (0:1, 1:0, 2:2 - 0:1)
Sestavy:
DeSmith (Demko) – Q. Hughes (C), Hronek, Cole, Friedman, Soucy, Myers – Kuzmenko, E. Pettersson (A), Michejev – Di Giuseppe, J. Miller (A), Boeser – Joshua, P. Suter, Garland – Beauvillier, Lafferty, Höglander.
Sestavy:
Šesťorkin (Quick) – R. Lindgren, Fox, K. Miller, Trouba (C), E. Gustafsson, Schneider – Kreider, Zibanejad (A), Kakko – Panarin (A), Chytil, Lafreniere – Cuylle, Trocheck, Wheeler – Goodrow, Bonino, Vesey.

Rozhodčí: McIsaac, Markovic – Deschamps, Shewchyk

Počet diváků: 18483

NHL
29. 10. 2023 3:30
Los Angeles Kings Los Angeles Kings : Vegas Golden Knights Vegas Golden Knights 3:4N (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)s.n.0:1
Sestavy:
Talbot (Copley) – Gavrikov, M. Roy, Doughty, M. Anderson, Englund, Spence – Byfield, Kopitar, Kempe – Laferriere, Dubois, Fiala – Kaliyev, Danault, Moore – Lewis, Lizotte, Grundström.
Sestavy:
L. Thompson (Hill) – McNabb, Theodore, Martinez, Pietrangelo, Hague, Pachal – Barbašev, Eichel, Marchessault – Cotter, Stephenson, Stone – Dorofejev, W. Karlsson, Amadio – W. Carrier, Howden, Kolesar.

Rozhodčí: Dunning, O'Rourke – Gawryletz, Baker

Počet diváků: 18 145

NHL
29. 10. 2023 0:00
Florida Panthers Florida Panthers : Seattle Kraken Seattle Kraken 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)
Sestavy:
Bobrovskij (Stolarz) – Ekman-Larsson, Forsling, Kulikov, Mikkola, Balinskis, Mahura – Reinhart, Barkov, Rodrigues – M. Tkachuk, Luostarinen, Verhaeghe – Cousins, Lundell, Lomberg – Lorentz, Stenlund, Lockwood.
Sestavy:
Daccord (Grubauer) – Larsson, Dunn, Borgen, Oleksiak, Schultz, Dumoulin – Eberle, Beniers, Kartye – Bjorkstrand, Wennberg, Schwartz – Tolvanen, Gourde, McCann – Yamamoto, Bellemare, Shore.

Rozhodčí: Lee, South – Suchánek, Nansen

Počet diváků: 16 780

NHL
Pittsburgh Penguins Pittsburgh Penguins : Ottawa Senators Ottawa Senators 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
Sestavy:
Jarry (26. Hellberg) – Graves, Letang, M. Pettersson, E. Karlsson, Shea, Ruhwedel – Guentzel, Crosby, Rust – R. Smith, Malkin, Rakell – Eller, Zohorna, Nieto – Acciari, Carter, D. O'Connor.
Sestavy:
Korpisalo (A. Forsberg) – Sanderson, Hamonic, Chychrun, Bernard-Docker, Kleven, Matinpalo – B. Tkachuk, Stützle, Giroux – Batherson, Norris, Tarasenko – Kubalík, Greig, M. Joseph – Kelly, Chartier, Kastelic.
NHL
Montreal Canadiens Montreal Canadiens : Winnipeg Jets Winnipeg Jets 4:3N (1:1, 1:2, 1:0 - 0:0)s.n.1:0