Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Vladař čelil kanonádě Colorada, Vejmelka nastoupil proti Buffalu

Mikko Rantanen z Colorada překonává Daniela Vladaře v brance Calgary. foto: AP

V pondělních zápasech hokejové NHL se představili dva čeští gólmani. Dan Vladař byl s Calgary blízko bodovému zisku z ledu Colorada, nakonec se však těsně 6:5 radoval domácí favorit. Sérii porážek nedokázal prolomit ani Karel Vejmelka, jenž s Arizonou podlehl 2:5 Buffalu.
  7:23aktualizováno  8:04

Po zranění brankářské jedničky Jacoba Markströma dostal Dan Vladař ze čtyř zápasů Calgary příležitost ve dvou případech. Proti Minnesotě však střídal na startu druhé třetiny po třetím inkasovaném gólu a výhry se nedočkal ani v dalším startu na ledě favorizovaného Colorada.

Češi v NHL

1. Pastrňák - 26z./39b. (16+23)

2. Hronek - 28z./26b. (2+24)

3. Hertl - 27z./24b. (9+15)

4. Zacha - 26z./19b. (8+11)

5. Nečas - 27z./19b. (7+12)

Hostující Flames přitom po dvou třetinách drželi nadějný stav 3:5. Ve třetí třetině ale Avalanche zabrali a sérií tří branek výsledek otočili ve svůj prospěch. Obrat nastartoval v 52. minutě Ross Colton, v 54. minutě vyrovnával Mikko Rantanen a vítěznou akci si schoval na 56. minutu hvězdný Nathan MacKinnon.

Vladař utkání zakončil s bilancí 31 zákroků proti 37 střelám Colorada. Celkově v sezoně 26letý rodák z Prahy z devíti dosavadních startů vychytal čtyři výhry.

Do sezony vstupoval Karel Vejmelka jako jednička Arizony. Postupem času však díky lepším výkonům daný post převzal Connor Ingram. Vše dokumentuje i bilance českého reprezentanta, jenž na vychytanou výhru čeká od 20. října. V následujících osmi startech vždy odcházel jako poražený a stejně tomu bylo i v pondělní partii na ledě Buffala.

27letý rodák z Třebíče se dostal mezi tři tyče po předešlých devíti navazujících startech parťáka Ingrama. Domácí Buffalo na něj vyslalo 37 střel. Vejmelka zastavil 33 puků a čtyřikrát jej lovil z brány. Na výhře Sabres 5:2 se nejvíce přičinili tříbodoví útočníci Eric Robinson a Kyle Okposo (oba 1+2).

Speciální zápas na ledě Islanders odehrál kapitán Toronta John Tavares. V čase 59:53 asistencí pomohl k vyrovnávací brance na 3:3. V zápase si připsal celkově dva body (1+1) a právě v souboji proti svému bývalému klubu, když v dresu New Yorku odehrál úvodních devět sezon v NHL, zaokrouhlil svou dosavadní sbírku kariéry na 1 000. bodů (435+565).

K úplné radosti mu chyběla jen konečná výhra. Z následného prodloužení totiž uběhlo jen 46 vteřin hry, když rozhodl elitní centr Ostrovanů Bo Horvat. Jediným českým zástupcem v zápase byl centr Maple Leafs David Kämpf (12:19, +/-: 0).

Hokejisté Dallasu si po výsledku 6:3 poradili s absencemi sužovaným Detroitem (chyběli elitní dva centři Larkin a Compher či suspendovaný Perron). V produktivitě se činili hlavně finští obránci domácích Stars, Miro Heiskanen (2+1) a Esa Lindell (1+1). Výhru slavil i český centr Radek Faksa (13:08, +2, 1 střela).

Výsledky

NHL
12. 12. 2023 2:00
Dallas Stars Dallas Stars : Detroit Red Wings Detroit Red Wings 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)
Sestavy:
Oettinger (Wedgewood) – Heiskanen, R. Suter, Hakanpää, Lindell (A), Hanley, Harley – Pavelski, Hintz, J. Robertson – Seguin (A), Duchene, Marchment – Dadonov, W. Johnston, Benn (C) – Cr. Smith, Faksa, Steel.
Sestavy:
Reimer (Lyon) – Seider, Walman, Petry, Chiarot (A), Gostisbehere, Määttä – P. Kane, Veleno, DeBrincat – Raymond, Copp (A), Fabbri – Berggren, Rasmussen, Sprong – Fischer, Czarnik, Aston-Reese.

Rozhodčí: Rooney, Markovic – Berg, McNamara

Počet diváků: 18 532

NHL
12. 12. 2023 3:30
Colorado Avalanche Colorado Avalanche : Calgary Flames Calgary Flames 6:5 (1:1, 2:4, 3:0)
36:19 Zary (Weegar)
38:34 Šarangovič (Hanifin, R. Andersson)
Sestavy:
Georgijev (41. Prosvetov) – Toews, Makar, Byram, Manson, J. Johnson, Malinski – Ničuškin, MacKinnon, Rantanen – Drouin, R. Johansen, Tatar – Wood, Colton, L. O'Connor – Cogliano, F. Olofsson, Meyers.
Sestavy:
Vladař (Wolf) – Weegar, R. Andersson, Hanifin, C. Tanev, Solovjov, Gilbert – Zary, E. Lindholm, Šarangovič – Mangiapane, Kadri, Pospíšil – Huberdeau, Backlund, Coleman – Greer, Ružička, Dubé.

Rozhodčí: Luxmore, Schrader – Flemington, Deschamps

Počet diváků: 17 967

NHL
12. 12. 2023 1:00
New York Islanders New York Islanders : Toronto Maple Leafs Toronto Maple Leafs 4:3P (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)
Sestavy:
Sorokin (Varlamov) – Dobson, Romanov, Bortuzzo, Bolduc, Mayfield, Reilly – Barzal, Horvat, Lee (C) – Palmieri, Nelson (A), Engvall – Gauthier, Pageau, Holmström – Clutterbuck (A), Cizikas, Fasching.
Sestavy:
Samsonov (Mar. Jones) – Brodie, Rielly (A), McCabe, Lagesson, Timmins, Benoit – W. Nylander, Matthews, Knies – Marner (A), Tavares (C), Bertuzzi – Järnkrok, Domi, N. Robertson – Reaves, Kämpf, Gregor.

Rozhodčí: G. Hebert, Ch. Lee – R. Jackson, A. Smith

Počet diváků: 17 255

NHL
Buffalo Sabres Buffalo Sabres : Arizona Coyotes Arizona Coyotes 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)