Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Hertl dvěma góly mírnil prohru San Jose, v akci byli Dostál a Mrázek

Brankář Petr Mrázek z Chicaga čelí šanci J.T. Millera z Vancouveru. foto: AP

V nedělních zápasech hokejové NHL se z Čechů střelecky prosadil jen Tomáš Hertl. Centr San Jose vstřelil dva góly, výhru 6:2 však slavilo domácí Colorado. New Jersey nečekaně chyběl gólman Vítek Vaněček. Devils bez něj doma podlehli 1:5 Anaheimu, za který třetí třetinu kvůli indispozici jedničky Gibsona odchytal Lukáš Dostál. Od úvodní minuty nastoupil v bráně Chicaga Petr Mrázek, po výsledku 3:4 však slavil hostující Vancouver s Filipem Hronkem (0+1).
  8:30

Hokejisté Colorada naplnili roli favorita výhrou 6:2 nad San Jose. Čtyřbodovým výkonem se pod to podepsal lídr Avalanche Nathan MacKinnon, jenž vstřelil dva góly na stejný počet nahrál a vyrovnal si své osobní maximum kariéry v NHL bodovou sérií dlouhou již patnáct zápasů.

Češi v NHL

1. Pastrňák - 29z./41b. (17+24)

2. Hronek - 32z./28b. (2+26)

3. Hertl - 30z./26b. (11+15)

4. Nečas - 31z./23b. (9+14)

5. Zacha - 26z./19b. (8+11)

Zároveň MacKinnon (806 bodů) v historickém klubovém bodování Colorada / Quebecku přeskočil dosud čtvrtého Milana Hejduka (805 bodů).

Jediným střelcem Sharks byl český centr Tomáš Hertl (18:40, 2+0, -2, 5 střel), jenž dvakrát uspěl v přesilové hře. V 30. minutě tečoval střelu Mikaela Granlunda a v 50. minutě dorážel z bezprostřední blízkosti brány Alexandara Georgijeva. Společně s Hertlem v sestavě Sharks nechyběli i bek Jan Rutta (19:53, +/-: 0, 3 střely) a útočník Filip Zadina (12:50, -1, 2 střely).

Chicago na domácím ledě proti Vancouveru v úvodu duelu šlo hned dvakrát do vedení, nakonec si ovšem dva body odvezli v tabulce výše postavení hokejisté Canucks. Dvě branky domácího veterána Nicka Foligna z 10. a 21. minuty postupně vymazávali Elias Pettersson a Dakota Joshua. Prvně jmenovanému v přesilové hře asistoval i český zadák Filip Hronek (23:57, 0+1, -1, 3 střely).

Do rozhodujícího trháku kanadský celek odskočil ve druhém dějství trefami kanonýra Brocka Boesera, jenž s 23 góly vyrovnal na čele ligové tabulky střelců Austona Matthewse z Toronta, a Ilji Michejeva. Poslední slovo měl v 47. minutě domácí Cole Guttman, jenž za druhé asistence večera hvězdného nováčka Connora Bedarda snížil na finálních 3:4.

Petr Mrázek utkání zakončil s bilancí 22 zákroků proti 26 střelám a pozornost upoutal hlavně v samém závěru, kdy se blýskl proti dorážce do odkryté brány. Přemísťující se český reprezentant nataženou holí vyrazil do brány mířící dorážku Nilse Hoglandera a zařadil se tak mezi kandidáty na zákrok roku v NHL.

Hrdinou Anaheimu u nečekané výhry 5:1 z ledu New Jersey byl autor hattricku Adam Henrique, jenž svých úvodních sedm sezon kariéry v NHL odehrál právě za Devils. Oba týmy před či v samém zápase musely čelit nečekaným potížím s brankáři. Z dosud blíže nespecifikovaného důvodu za domácí nemohl nastoupit Vítek Vaněček, podruhé ve dvou dnech tak šel do akce Švýcar Akira Schmid (kryl 23 z 27 střel).

Vítězní Ducks pro změnu po dvou třetinách stáhli zdravotně indisponovaného Johna Gibsona (18 zákroků proti 19 střelám) a duel tak dochytal český náhradník Lukáš Dostál (kryl všech 10 zbylých střel domácích). Bez bodového zápisu zápas absolvovali domácí útočník Ondřej Palát (13:57, -1, 4 střely) a obránce Anaheimu Radko Gudas (18:33, +/-: 0, 1 střela).

Výsledky:

NHL
18. 12. 2023 2:00
Colorado Avalanche Colorado Avalanche : San Jose Sharks San Jose Sharks 6:2 (3:0, 1:1, 2:1)
Sestavy:
Georgijev (Prosvetov) – Manson, Toews (A), Malinski, Byram, J. Johnson, C. Jones, MacDermid – Rantanen (A), MacKinnon (A), Ničuškin – Drouin, Colton, Wood – L. O'Connor, R. Johansen, Cogliano – Kiviranta, F. Olofsson.
Sestavy:
Blackwood (Kähkönen) – Burroughs, Ferraro (A), Rutta, Ochoťuk, Addison, Thrun – Barabanov, Granlund, Zetterlund – Eklund, Hertl (A), Zadina – Studnicka, Kunin, Hoffman – Labanc, MacDonald, Bailey.

Rozhodčí: L'Ecuyer, Chmielewski – Gawryletz, Knorr

Počet diváků: 18 093

NHL
18. 12. 2023 0:00
Carolina Hurricanes Carolina Hurricanes : Washington Capitals Washington Capitals 1:2N (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)s.n.0:1
Góly:
27:41 S. Aho II (Jarvis)
Góly:
31:33 Fehérváry (Wilson, D. Strome)
Kuzněcov
Sestavy:
Kočetkov (Perets) – Slavin (A), Burns, Skjei, Pesce, Orlov, Chatfield, DeAngelo – Noesen, S. Aho II (A), Jarvis – Teräväinen, Kotkaniemi, Nečas – Martinook, J. Staal (C), Fast – Bunting, Drury.
Sestavy:
Kuemper (C. Lindgren) – Fehérváry, Carlson (A), Sandin, T. van Riemsdyk, Edmundson, Jensen – Ovečkin (C), D. Strome, Wilson (A) – Protas, McMichael, Mantha – Snively, Kuzněcov, M. Phillips – Malenstyn, Dowd, Aube-Kubel.

Rozhodčí: Charron, Kozari – Murray, Jackson

Počet diváků: 18700

NHL
Vegas Golden Knights Vegas Golden Knights : Ottawa Senators Ottawa Senators 6:3 (2:2, 3:0, 1:1)
Sestavy:
Hill (7. L. Thompson) – B. Hutton, Pietrangelo, McNabb, Martinez, Hague, Whitecloud – Barbašev, Eichel, Stone – Cotter, W. Karlsson, Amadio – Howden, Stephenson, Marchessault – W. Carrier, N. Roy, Kolesar.
Sestavy:
Korpisalo (A. Forsberg) – Sanderson, Zub, Chychrun, Hamonic, Brännström, Bernard-Docker – B. Tkachuk, Stützle, Batherson – Kubalík, Norris, Giroux – Kelly, Greig, MacEwen – Smejkal, Kastelic.

Rozhodčí: Syvret, Hanson – Suchánek, Marquis

Počet diváků: 17 892

NHL
18. 12. 2023 1:00
New Jersey Devils New Jersey Devils : Anaheim Ducks Anaheim Ducks 1:5 (0:0, 1:2, 0:3)
Sestavy:
Schmid – L. Hughes, C. Miller, Bahl, Marino, Siegenthaler, Nemec – Palát, Hischier, Bratt – Toffoli, J. Hughes, Meier – Haula, Mercer, Holtz – Lazar, M. McLeod, Bastian.
Sestavy:
Gibson (41. Dostál) – Vaakanainen, Gudas, Mintjukov, Ljubuškin, LaCombe, Fowler – Killorn, Carlsson, Terry – Vatrano, Carrick, R. Strome – Max Jones, Henrique, Leason – McGinn, Groulx, Silfverberg – R. Johnston.

Rozhodčí: Hebert, Markovic – Tobias, Kovachik

Počet diváků: 16 514

NHL
17. 12. 2023 21:00
Chicago Blackhawks Chicago Blackhawks : Vancouver Canucks Vancouver Canucks 3:4 (1:1, 1:3, 1:0)