Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Gudas za Anaheim otevíral skóre, blízko gólu byl i brankář Dostál

Radko Gudas (7) a Urho Vaakanainen (5) slaví gól Anaheim Ducks. foto: Brian Bradshaw Sevald-USA TODAY SportsReuters

Obránce Radko Gudas už ve 3. minutě otevíral skóre a brankář Lukáš Dostál kryl 29 z 32 střel domácího Detroitu, výsledkem byla pondělní výhra hokejistů Anaheimu 4:3. V závěru při hře Red Wings bez brankáře trefil Dostál pokusem přes celé kluziště boční konstrukci prázdné brány. V dalších duelech NHL již Češi nebodovali, výhry slavil Pittsburgh, Montreal, Dallas a Calgary.
  8:07

Sérii pěti proher v řadě hokejisté Anaheimu ukončili nečekanými triumfy z ledu soupeřů. V neděli Ducks uspěli 5:1 v New Jersey a o den později si dvoubodový zisk zopakovali pro změnu po výsledku 4:3 v domácím prostředí Detroitu.

Češi v NHL

1. Pastrňák - 29z./41b. (17+24)

2. Hronek - 32z./28b. (2+26)

3. Hertl - 30z./26b. (11+15)

4. Nečas - 31z./23b. (9+14)

5. Zacha - 26z./19b. (8+11)

Do obou duelů naskočil Lukáš Dostál. Talentovaný český gólman proti Devils odchytal třetí třetinu po indispozici parťáka Johna Gibsona a proti Red Wings chytal již celý zápas s bilancí 29 zákroků proti 32 střelám. 23letý rodák z Brna v sezoně od úvodní minuty nastoupil pojedenácté a slavil šestou výhru. Navíc výrazně na sebe upozornil pokusem ze závěru řádné hrací doby, kdy přes celé kluziště trefil boční konstrukci prázdné brány Detroitu. Mohl si tak zopakovat svou trefu z AHL z roku 2022.

Otevíracím gólem k ní pomohl také jeho krajan Radko Gudas (18:31, 1+0, +1, 4 střely). Už ve 3. minutě se dostal do palebné pozice nad mezikružím a trefil přesně horní část brány Villeho Hussa. Zlepšil se na průběžných pět branek (5+4) a od vyrovnání osobního střeleckého maxima z ročníku 2016/17 (6+17 za Philadelphii) jej dělí už jen jediná trefa.

V dalším průběhu za Anaheim skórovali ještě Mintjukov, Henrique a Terry. Detroit se probral až za čtyřgólové ztráty, kterou dvěma zásahy DeBrincata a jedním gólem Petryho dokázal již jen zkorigovat.

Po sedmizápasové pauze způsobené zlomeninou prstu se do brány Calgary vrátil Švéd Jacob Markström a 33 zákroky pomohl k výhře 3:1 nad Floridou. Český gólman Dan Vladař se tak vrátil do role náhradníka Flames, za které se v pondělí prosadili slovenský útočník Martin Pospíšil a Mikael Backlund s Blakem Colemanem.

Poslední dva borci ukončili ve třetí třetině průběžnou remízu 1:1 shodně zásahy při hře v oslabení. Kapitán Backlund se radoval v 44. minutě a Coleman vše pojišťoval v 59. minutě.

V dresu Colorada se slovenský veterán Tomáš Tatar trápil, když z 27 startů vyprodukoval jen devět bodů (1+8). Po výměně do Seattlu dostal příležitost v elitní formaci a hned ve druhém startu za Kraken byl u dvou gólů (1+1).

Pomohl tak svému novému týmu k zisku bodu z ledu silného Dallasu za remízu 3:3, v prodloužení již ale vládli domácí. Výhru 4:3 Stars, kterým tentokrát chyběl český centr Radek Faksa, zařídil obránce Thomas Harley.

Výsledky:

NHL
19. 12. 2023 1:00
Pittsburgh Penguins Pittsburgh Penguins : Minnesota Wild Minnesota Wild 4:3 (1:0, 2:2, 1:1)
Góly:
07:39 R. Smith (Puustinen, M. Pettersson)
Sestavy:
Nedeljkovic (Jarry) – Letang (A), M. Pettersson, E. Karlsson, Graves, Ruhwedel, Ludvig – Rakell, Crosby (C), Guentzel – Puustinen, Malkin (A), R. Smith – Zohorna, Eller, D. O'Connor – Carter, Acciari, Harkins.
Sestavy:
Gustavsson (M. Fleury) – Faber, Middleton, Bogosian, Goligoski, Da. Hunt, Merrill – Boldy, Eriksson Ek (A), Kaprizov (A) – Hartman, Rossi, M. Johansson – Maroon, F. Gaudreau, M. Foligno (A) – Lettieri, Dewar, Duhaime.

Rozhodčí: Ch. Rooney, K. Nicholson – B. O ́Quinn, D. Brisebois

Počet diváků: 18 200

NHL
19. 12. 2023 3:30
Calgary Flames Calgary Flames : Florida Panthers Florida Panthers 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Sestavy:
Markström (Vladař) – Weegar, R. Andersson, Hanifin, C. Tanev, Gilbert, DeSimone – Mangiapane, E. Lindholm, Šarangovič – Huberdeau, Backlund, Coleman – Zary, Kadri, Pospíšil – Greer, Ružička, Dubé.
Sestavy:
Stolarz (Bobrovskij) – Forsling, Ekblad, Mikkola, Montour, Ekman-Larsson, Kulikov – Rodrigues, Barkov, Reinhart – Verhaeghe, Bennett, M. Tkachuk – Luostarinen, Cousins, Stenlund – Lomberg, Lorentz, Lockwood.

Rozhodčí: Rehman, Hebert – Nansen, Murchison

NHL
19. 12. 2023 2:00
Dallas Stars Dallas Stars : Seattle Kraken Seattle Kraken 4:3P (2:0, 1:2, 0:1 - 1:0)
Sestavy:
Wedgewood (M. Murray II) – R. Suter, Heiskanen, Hakanpää, Lindell, Harley, Hanley – J. Robertson, Hintz, Pavelski – Seguin, Duchene, Marchment – Benn, W. Johnston, Dadonov – Steel, Dellandrea, Cr. Smith.
Sestavy:
Daccord (Driedger) – Dunn, Larsson, Oleksiak, Borgen, R. Evans, Dumoulin – Tatar, Beniers, Eberle – Tolvanen, Gourde, Bjorkstrand – McCann, Wennberg, B. Tanev – Kartye, Bellemare, Yamamoto.

Rozhodčí: Luxmore, Sandlak – Grillo, Gallloway

Počet diváků: 18 532

NHL
Detroit Red Wings Detroit Red Wings : Anaheim Ducks Anaheim Ducks 3:4 (0:3, 1:1, 2:0)
Sestavy:
Husso (18. Reimer) – Seider, Walman, Petry, Chiarot (A), Holl, Gostisbehere – P. Kane, Larkin (C), Veleno – Raymond, Compher, DeBrincat – Fabbri, Copp (A), Rasmussen – Sprong, Fischer, Kostin.
Sestavy:
Dostál (Clang) – LaCombe, Fowler (A), Ljubuškin, Mintjukov, Gudas, Vaakanainen – Terry, R. Strome, Killorn – Leason, Henrique (A), Vatrano – McGinn, Carlsson, Max Jones – Silfverberg (A), Carrick, R. Johnston.

Rozhodčí: St. Laurent, Pollock – Alphonso, Fournier

Počet diváků: 19 515

NHL
19. 12. 2023 1:30
Winnipeg Jets Winnipeg Jets : Montreal Canadiens Montreal Canadiens 2:3P (0:0, 1:2, 1:0 - 0:1)