Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav

Lauko s Pastrňákem bodovali za Boston, Vaněček slavil divokou výhru

Jakub Lauko (druhý zprava) z Bostonu se raduje se spoluhráči z gólu v zápase s Winnipegem. foto: AP

V konfrontaci předních týmů NHL hokejisté Bostonu přejeli Winnipeg 4:1 a prodloužili svou vítěznou sérii na pět startů. Úvodním gólem se o to přičinil Jakub Lauko, hvězdný David Pastrňák jednou asistoval. Brankář Vítek Vaněček vyšel vítězně z přestřelky New Jersey s Vegas 6:5 po prodloužení. V akci byli i další gólmani David Rittich z LA, proti kterému bodovali Tomáš Hertl s Janem Ruttou (oba 0+1), a Petr Mrázek z Chicaga.
  7:25aktualizováno  7:48

Souboj Bostonu s Winnipegem proti sobě postavil průběžné lídry Atlantické a Centrální divize. Po výsledku 4:1 se však radovali jen domácí Bruins, kteří zvítězili popáté za sebou a prodloužili rovněž svou bodovou sérii na devět navazujících startů. Kanadský tým o jednu dlouhou šňůru naopak přišel. Po dlouhých 34 zápasech (od 2. listopadu 2023) totiž inkasoval více jak třikrát na utkání.

Češi v NHL

1. Pastrňák - 46z./67b. (30+37)

2. Hronek - 46z./36b. (3+33)

3. Hertl - 46z./33b. (14+19)

4. Nečas - 40z./29b. (11+18)

5. Zacha - 42z./27b. (10+17)

Od nedávného povýšení do třetí formace Bostonu se bodově rozjel Jakub Lauko (10:04, 1+0, +1, 1 střela), jenž je držitelem historického rekordu soutěže v počtu výher z úvodních 50 startů v NHL (aktuálně z 57 utkání slavil v 44. případech). Po přihrávce Trenta Frederica ve 3. minutě zakončením do odkryté brány otevíral skóre a bodoval potřetí za sebou. Už v 5. minutě za Jets kontroval Vladislav Namestnikov, více toho ovšem domácí brankář Jeremy Swayman již hostům nepovolil a ještě před prvním odchodem do kabin Bruins vrátil vedení Charlie Coyle.

Stav 2:1 pak vydržel až do závěru třetí třetiny, kdy při hře v oslabení přidal pojistku Jake DeBrusk a v poslední minutě trefil prázdnou bránu kapitán Brad Marchand. Asistenci brala i jedna ze tří hvězd uplynulého týdne NHL David Pastrňák (21:01, 0+1, +1, 2 střely). Výhru se spoluhráči slavil i Pavel Zacha (17:31, +/-: 0, 1 střela).

Hokejisté New Jersey dotáhli do vítězného konce divoký zápas s Vegas. Výhru 6:5 v prodloužení trefil útočník Tyler Toffoli, jenž tak zkompletoval hattrick. V závěru druhého dějství to však s domácími Devils nevypadalo dobře.

Po úvodním vedení 3:1 totiž hostující Golden Knights sérií čtyř branek otočili průběžný vývoj na 3:5. Vítka Vaněčka, jenž celkově kryl 27 z 32 střel, v dané sérii dvakrát překonal Jonathan Marchessault. Nakonec se však český brankář mohl radovat. New Jersey totiž v řádné hrací době vrátili do hry Lazar a kanonýr Toffoli, jenž se následně prosadil i během prodloužení. Dvě asistence si za domácí, kterým delší dobu chybí zranění Češi Tomáš Nosek a Ondřej Palát, připsal talentovaný slovenský obránce Šimon Nemec.

Po čtyřech nezdarech se vrátili na vítěznou vlnu hokejisté Floridy. Stalo se tak po výsledku 4:1 z ledu Nashvillu. Na první branku se čekalo až do 32. minuty, kdy z přesilovky udeřil kanonýr Panthers Sam Reinhart. Zlepšil se tak na 34 zásahů a je druhý mezi střelci NHL za Austonem Matthewsem z Toronta s 38 góly. Třetí David Pastrňák má branek 30. Radost však hostům dlouho nevydržela, když v 33. minutě srovnal obránce Predators Jeremy Lauzon.

Rozhodnutí tak přinesla až třetí třetina, v níž se radovali jen hráči Floridy. Rozdílovou akci zařídil Carter Verhaeghe a do prázdné klece přidali pojistky Brandon Montour a Matthew Tkachuk.

Vancouver naplnil roli favorita výhrou 2:0 proti Chicagu. Gólman Canucks Thatcher Demko pochytal všech 31 střel soupeře a uhájil své páté čisté konto sezony. Na čele dané brankářské statistiky tak v sezoně vyrovnal Connora Ingrama z Arizony a Tristana Jarryho z Pittsburghu.

Hostující Petr Mrázek pochytal 27 z 29 střel, překonat jej dokázali už ve 2. a 7. minutě Pius Suter a produktivní obránce Quinn Hughes. Jeho spoluhráč Filip Hronek (20:59, +/-: 0, 2 střely) tentokrát nebodoval.

Poslední tým soutěže San Jose si vyšlápl na domácí Los Angeles. Hokejisté Kings tak potvrdili, že již delší dobu marně hledají ztracenou formu. Z posledních třinácti startů vybojovali jen dvě výhry. Obě s Davidem Rittichem v bráně, jenž tak dostal přednost před Camem Talbotem i v pondělí.

Proti Sharks i díky asistencím Tomáše Hertla (20:33, 0+1, -1, 1 střela) a Jana Rutty (25:24, 0+1, +/-: 0) v řádné hrací době domácí průběžně prohrávali 0:2 a 2:3. Vždy ale dokázali ztrátu dohnat, klíčovou trefu na 3:3 z přesilovky v 59. minutě zařídil obránce Drew Doughty.

Vítěze nakonec určoval až penaltový rozstřel, ve kterém Ritticha (v zápase kryl 26 z 29 střel) překonali oba exekutoři Sharks Logan Couture a Fabian Zetterlund. Forvardi LA Trevor Moore a Adrian Kempe naopak proti Kaapo Kähkönenovi neuspěli. Výsledkem tak bylo vítězství San Jose 4:3 po nájezdech.

Arizona si doma poradila 5:2 s Pittsburghem. Utkání přineslo i jeden na NHL nevídaný moment. Zkušení hráči Penguins Kris Letang s Jevgenijem Malkinem při signalizovaném vyloučení soupeře tragicky nezvládli rozehrávku v obranném pásmu a sami dopravili puk do své opuštěné brány. Gólman Jarry totiž při výhodě rychle zamířil na střídačku a pustil do hry šestého hráče v poli, jak to dopadlo se můžete podívat sami:

Výsledky

NHL
23. 1. 2024 4:30
Los Angeles Kings Los Angeles Kings : San Jose Sharks San Jose Sharks 3:4N (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)s.n.0:2
Sestavy:
Rittich (Talbot) – Doughty (A), M. Anderson, B. Clarke, Gavrikov, Spence, Englund – Kempe, Kopitar (C), Dubois – Fiala, Danault (A), Moore – Anderson-Dolan, Byfield, Laferriere – Fagemo, Lewis, Grundström.
Sestavy:
Kähkönen (Blackwood) – Ferraro (A), M. Vlasic, Rutta, Thrun, Burroughs, Ochoťuk – Zetterlund, Hertl (A), Hoffman – Duclair, Couture (C), Barabanov – Kunin, Sturm, Eklund – Bailey, Carpenter, Zadina.

Rozhodčí: Blandina, Hebert – Pancich, Toomey

Počet diváků: 18 145

NHL
23. 1. 2024 2:00
Nashville Predators Nashville Predators : Florida Panthers Florida Panthers 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Sestavy:
Saros (Lankinen) – McDonagh (A), Josi (C), A. Carrier, Lauzon, L. Schenn – Nyquist, O'Reilly (A), F. Forsberg – Evangelista, Novak, Sherwood – Gurjanov, Sissons, Trenin – Tomasino, McCarron, Co. Smith.
Sestavy:
Stolarz (Bobrovskij) – Ekblad, Ekman-Larsson, Montour, Mikkola, Kulikov, Mahura – Reinhart (A), Lundell, Luostarinen – M. Tkachuk (A), Bennett, Verhaeghe – Samoskevich, Stenlund, Rodrigues – Lomberg, Lorentz, Gadjovich.

Rozhodčí: D. O ́Rourke, M. Dunning – D. Berg, J. Johnson

Počet diváků: 17 159

NHL
23. 1. 2024 3:00
Arizona Coyotes Arizona Coyotes : Pittsburgh Penguins Pittsburgh Penguins 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
Sestavy:
Ingram (Vejmelka) – Moser, Durzi, Dermott, Dumba, Välimäki, Kesselring, J. Brown – Maccelli, Bjugstad, Keller – Zucker, Kerfoot, Crouse – Carcone, McBain, O'Brien – L. Cooley, Guenther.
Sestavy:
Jarry (Nedeljkovic) – M. Pettersson, Letang, Graves, E. Karlsson, P. Joseph, Ruhwedel – Guentzel, Crosby, Rakell – D. O'Connor, Malkin, Rust – White, Eller, Puustinen – Harkins, Acciari, Carter.

Rozhodčí: MacDougall, Markovic – Cormier, McNamara

NHL
23. 1. 2024 4:00
Vancouver Canucks Vancouver Canucks : Chicago Blackhawks Chicago Blackhawks 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Góly:
01:47 P. Suter (Kuzmenko, Juulsen)
06:40 Q. Hughes (Michejev, Kuzmenko)
Góly:
Sestavy:
Demko (DeSmith) – Q. Hughes (C), T. Myers, Zadorov, Hronek, Cole, Juulsen – E. Pettersson (A), J. Miller (A), Boeser – Michejev, P. Suter, Kuzmenko – Joshua, Blueger, Garland – Höglander, Aman, Lafferty.
Sestavy:
Mrázek (Söderblom) – A. Vlasic, S. Jones (A), Korchinski, Megna, I. Phillips, Crevier – N. Foligno (A), Kurashev, T. Raddysh – Blackwell, Dickinson (A), Joe. Anderson – R. Pitlick, Entwistle, Donato – Katchouk, Sanford, Re. Johnson.

Rozhodčí: Charron, Syvret – Murchison, O'Quinn

Počet diváků: 18714

NHL
23. 1. 2024 1:00
New Jersey Devils New Jersey Devils : Vegas Golden Knights Vegas Golden Knights 6:5P (2:1, 2:4, 1:0 - 1:0)