Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Nečas gólem podpořil výhru, Vejmelka slavil v přestřelce proti Vegas

Útočník Caroliny Martin Nečas pálí proti Washingtonu. foto: Reuters

V pátečních zápasech hokejové NHL se z Čechů bodově prosadil jen útočník Martin Nečas, jenž gólem podpořil výhru Caroliny 4:2 nad Washingtonem. Bránu Anaheimu hájil Lukáš Dostál, prohře 1:3 se Seattlem však nezabránil. Naopak vychytanou výhru slavil Karel Vejmelka, jehož Arizona díky senzačním šesti zásahům ze třetí třetiny porazila 7:4 obhájce Stanley Cupu z Vegas.
  8:08

Po dvou trefách kapitána Alexe Ovečkina, pro kterého to byly kariérní zásahy číslo 850. a 851. (nejlepší střelec historie NHL Wayne Gretzky má gólů 894), vedl Washington na ledě Caroliny po první třetině o dvě branky.

Češi v NHL

1. Pastrňák - 77z./106b. (47+59)

2. Zacha - 73z./55b. (19+36)

3. Nečas - 72z./53b. (24+29)

4. Hronek - 76z./47b. (5+42)

5. Hertl - 48z./34b. (15+19)

Ve druhém dějství však favorizované Hurricanes dostal do kontaktu Jake Guentzel a v 52. minutě se blýskl český reprezentant Martin Nečas (15:35, 1+0, +/-: 0, 4 střely). V přesilové hře zařídil vyrovnání na 2:2 bombou z první z levého kruhu. Obrat domácích si schoval až na 59. minutu v další přesilovce elitní centr Sebastian Aho.

Do prázdné brány výhru navyšoval podruhé slavící Guentzel. O posun na příčky zajišťující play off usilující Washington tak ztratil nadějně rozehranou partii a padl už popáté za sebou.

Kdo v pátek opustil maličkou Mullett Arénu už po dvou třetinách zápasu Arizony s Vegas, konečnému výsledku asi doteď nemůže uvěřit. Po čtyřiceti minutách hry totiž hostující obhájci Stanley Cupu, v jejichž sestavě ještě nefiguroval uzdravený Tomáš Hertl, drželi trhák 1:4 po trefách Jacka Eichela, Williama Karlssona, Anthonyho Manthy a Chandlera Stephensona.

Ve třetí třetině ovšem bylo na ledě jen jedno mužstvo. Coyotes v dané herní fázi roznesli Golden Knights jednoznačně 6:0 a celkově tak slavili výhru 7:4. Brankáře Logana Thompsona, jemuž ze střídačky kryl záda Jiří Patera, pokořili Josh Doan, Nick Bjugstad, dvakrát Michael Carcone a Josh Brown.

Do prázdné klece střeleckou hitparádu domácích ještě uzavřel Logan Cooley. Výhru tak mohl slavit i český reprezentant v bráně Arizony Karel Vejmelka, jenž zastavil 20 z 24 střel Vegas.

Kromě Vejmelky se v pátek z českých brankářů v NHL představil ještě Lukáš Dostál. V domácím zápase Anaheimu proti Seattlu zastavil 24 z 27 střel soupeře, jenž si odvezl dva body po výhře 3:1.

Dvakrát se střelecky prosadil z farmy povolaný útočník Shane Wright. Čtyřka draftu 2022 svůj vydařený výkon navíc završila i asistencí u třetí trefy z přesilovky od Mattyho Benierse. Čestným střelcem Ducks byl švédský centr Leo Carlsson. Dobrou zprávou pro fanoušky českého hokeje byl návrat do akce obránce Radko Gudase (18:31, +/-: 0, 1 střela), jenž byl na marodce od poloviny března.

Souboj předních celků Západní konference i celé NHL mezi Edmontonem a Coloradem vyzněl jednoznačně pro domácí Oilers. Triumf 6:2 dvěma zásahy podpořili Connor McDavid a Evander Kane. Dvě přihrávky vyprodukoval Leon Draisaitl a také obránci Evan Bouchard s Codym Cecim.

Výsledky

NHL
6. 4. 2024 1:00
Carolina Hurricanes Carolina Hurricanes : Washington Capitals Washington Capitals 4:2 (0:2, 1:0, 3:0)
Góly:
34:30 Guentzel (Slavin, Fast)
51:40 Nečas (Skjei, Je. Kuzněcov)
58:09 S. Aho II (Burns, Guentzel)
59:54 Guentzel (Slavin)
Góly:
03:31 Ovečkin (D. Strome, T. van Riemsdyk)
19:15 Ovečkin (Carlson, D. Strome)
Sestavy:
Kočetkov (S. Martin) – Slavin (A), Burns, Skjei, Pesce, Orlov, Chatfield – Guentzel, S. Aho II (A), Jarvis – Teräväinen, Je. Kuzněcov, Nečas – Martinook, J. Staal (C), Fast – Kotkaniemi, Drury, Noesen.
Sestavy:
Kuemper (C. Lindgren) – Fehérváry, Carlson (A), Sandin, Jensen, Alexejev, T. van Riemsdyk – Ovečkin (C), D. Strome, Wilson (A) – Sgarbossa, McMichael, Protas – Pacioretty, Lapierre, Milano – Malenstyn, Dowd, Mirošničenko.

Rozhodčí: Rooney, Syvret – Daisy, O'Quinn

Počet diváků: 18 724

NHL
Buffalo Sabres Buffalo Sabres : Philadelphia Flyers Philadelphia Flyers 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Sestavy:
Luukkonen (Comrie) – Power, Dahlin (A), Byram, Jokiharju, Bryson, Clifton – Peterka, T. Thompson, Tuch – Benson, Cozens, Quinn – J. Skinner, Krebs, Rousek – Robinson, Girgensons (A), V. Olofsson.
Sestavy:
Fedotov (Ersson) – York, Sanheim, Seeler, Drysdale, M. Staal, E. Johnson – Foerster, Frost, Konecny (A) – Tippett, Laughton (A), Brink – Lycksell, Poehling, Hathaway – Farabee, N. Cates, Atkinson.

Rozhodčí: South, Hanson – Hughes, Murray

Počet diváků: 15783

NHL
6. 4. 2024 4:00
Anaheim Ducks Anaheim Ducks : Seattle Kraken Seattle Kraken 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
Sestavy:
Dostál (Gibson) – Fowler (A), Zellweger, LaCombe, Gudas, Lagesson, Lindström – Killorn, Carlsson, Terry – Vatrano, Zegras, R. Strome – Nesterenko, Lundeström, Silfverberg (A) – R. Johnston, Groulx, Leason.
Sestavy:
Grubauer (Daccord) – Oleksiak, Borgen, Dumoulin, Larsson (A), R. Evans, Schultz – Tolvanen, Beniers, Bjorkstrand – Schwartz (A), Wright, Eberle (A) – B. Tanev, McCann, Burakovsky – Bellemare, Gourde (A), Kartye.

Rozhodčí: Lambert, Samuels-Thomas – Gawryletz, Toomey

Počet diváků: 17 174

NHL
Arizona Coyotes Arizona Coyotes : Vegas Golden Knights Vegas Golden Knights 7:4 (0:0, 1:4, 6:0)
Sestavy:
Vejmelka (Ingram) – Moser, Durzi, Välimäki, Kesselring, Dermott, J. Brown – Keller (A), Bjugstad, Schmaltz (A) – Crouse (A), L. Cooley, Guenther – O'Brien, Kerfoot, Carcone – Maccelli, McBain, Doan.
Sestavy:
L. Thompson (Patera) – Hanifin, Hague, McNabb, Theodore, Martinez (A), Whitecloud – Barbašev, Eichel (A), Marchessault – Cotter, Stephenson, Amadio – Dorofejev, W. Karlsson (A), Mantha – Brisson, Howden, Kolesar.

Rozhodčí: Dunning, Furlatt – Suchánek, Mahon

Počet diváků: 4600

NHL
Detroit Red Wings Detroit Red Wings : New York Rangers New York Rangers 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)
Sestavy:
Lyon (Reimer) – Seider, Chiarot, Petry, Edvinsson, Gostisbehere, Walman – P. Kane, Larkin (C), DeBrincat – Raymond, Compher, Perron (A) – Fischer, Copp (A), Rasmussen – Veleno, Czarnik, Fabbri – Sprong.
Sestavy:
Quick (Šesťorkin) – Fox, R. Lindgren, Trouba (C), K. Miller, Schneider, E. Gustafsson – Roslovic, Zibanejad, Kreider (A) – Lafrenière, Trocheck, Panarin – Kakko, Wennberg, Cuylle – Rempe, Goodrow (A), Vesey – Brodzinski.

Rozhodčí: Nicholson, Blandina – Marquis, Shewchyk

NHL
6. 4. 2024 3:00
Edmonton Oilers Edmonton Oilers : Colorado Avalanche Colorado Avalanche 6:2 (2:2, 2:0, 2:0)