Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Hertl poprvé skóroval za Vegas, Vejmelka vychytal výhru v Edmontonu

7:25aktualizováno  9:24
Hokejový útočník Tomáš Hertl se ve svém třetím startu v novém dresu poprvé zapsal mezi střelce, když podpořil páteční triumf Vegas 7:2 nad Minnesotou. V dalším duelu si jednu asistenci připsal obránce Anaheimu Radko Gudas. Skvělý výkon podal gólman Karel Vejmelka, jenž zastavil 38 střel Edmontonu a výrazně tak přispěl k výhře Arizony 3:2 po prodloužení.

Triumfem 7:2 nad Minnesotou si hokejisté Vegas definitivně zajistili možnost obhajoby Stanley Cupu ve vyřazovacích bojích, když nabyli jistoty poslední divoké karty v Západní konferenci. Pro Wild naopak sezona skončí již základní částí poté, co jsou po St. Louis druhým týmem pod čarou postupu.

Češi v NHL

1. Pastrňák - 79z./107b. (47+60)

2. Zacha - 75z./56b. (19+37)

3. Nečas - 75z./53b. (24+29)

4. Hronek - 79z./48b. (5+43)

5. Hertl - 51z./36b. (16+20)

Golden Knights, kteří se do play off podívali šestkrát z dosavadních sedmi sezon v lize, za úspěchem rázně nakročili už v zahajovacím dějství. Ve 3. minutě skóroval v oslabení Nicolas Roy, v 7. minutě zvyšoval náskok Pavel Dorofejev a v 9. minutě se z přesilovky radoval elitní centr Jack Eichel.

V další fázi zápasu se prosadila i česká posila Vegas ze San Jose Tomáš Hertl (16:57, 1+0, +2, 2 střely). Centr druhé formace domácích si v 43. minutě našel před bránou odražený puk a pohotově jej uklidil za záda Marc-Andre Fleuryho. Pro Hertla šlo o druhý bod (1+1) ve třetím startu za nový tým, novináři jej za jeho poslední výkon zvolili třetí hvězdou zápasu. Jeho spoluhráč z formace Chandler Stephenson si proti Wild připsal hned čtyři asistence.

„Je to úžasný pocit,“ řekl ke gólu Hertl. „Každý byl šťastný, dokonce i fanoušci. To bylo skvělé. Osobně mám větší radost z výhry a že jsme si dnes zajistili postup do play off. Rozhodně je ale skvělé, že jsem tady dal svůj první gól, protože je velká zábava hrát v této hale,“ dodal.

Ve druhém startu bez zraněného Connora McDavida hokejisté Edmontonu na domácím ledě nepřemohli outsidera z Arizony. Hosté si díky skvělému výkonu gólmana Karla Vejmelky odvezli výhru 3:2 po prodloužení.

„Hráli jsme slušně. Soupeř měl tlak, ale ustáli jsme jej a náš gólman vytáhl několik opravdu dobrých zákroků,“ řekl trenér Arizony Andre Tourigny po výhře.

Český reprezentant kryl 38 z 40 střel Oilers a za svůj výkon byl zvolen druhou hvězdou večera. Přednost v hlasování novinářů dostal jen jeho spoluhráč Matias Maccelli, jenž v 62. minutě vstřelil rozhodující gól utkání. Výhru v dresu Coyotes slavil i z farmy povolaný Jan Jeník (7:16, +/-: 0).

Anaheim, do jehož brány se na místo odpočívajícího Lukáše Dostála vrátil uzdravený John Gibson, na domácím ledě přivítal Calgary. V dresu kanadského celku odehrál velký zápas útočník Andrej Kuzmenko, jenž se blýskl hattrickem.

Tři body pro změnu za gól a dvě asistence bral i Nazem Kadri, načež Flames tak urvali jasnou výhru 6:3. Dva body za asistence za vítěze bral slovenský útočník Martin Pospíšil, v dresu Ducks jednou přihrával český obránce Radko Gudas (21:27, 0+1, +1, 1 střela).

Skvělou formu před blížícím se play off potvrdila Carolina, když zvítězila 5:2 na ledě St. Louis. Hurricanes tak naplno bodovali počtvrté v řadě, v delším horizontu již dokonce podvanácté z posledních patnácti startů. Do prázdné brány za vítěze výsledek dvěma zásahy pojišťovala posila z Pittsburghu Jake Guentzel. Český útočník Martin Nečas (16:12, -1, 1 střela) tentokrát nebodoval.

Výsledky

NHL
13. 4. 2024 3:00
Edmonton Oilers Edmonton Oilers : Arizona Coyotes Arizona Coyotes 2:3P (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Sestavy:
Pickard (S. Skinner) – Bouchard, Ekholm, Stecher, Nurse (A), Desharnais, Kulak – Hyman, Draisaitl (A), Nugent-Hopkins (A) – Foegele, Henrique, E. Kane – Perry, R. McLeod, Holloway – C. Brown, Ryan, Janmark.
Sestavy:
Vejmelka (Ingram) – Durzi, Moser, Kesselring, Välimäki, J. Brown, Koljačonok – Schmaltz (A), Kerfoot, Keller (A) – Guenther, L. Cooley, Crouse (A) – Doan, McBain, Maccelli – Carcone, Jeník, O'Brien.

Rozhodčí: Rank, Samuels-Thomas – Gawryletz, Toomey

Počet diváků: 18 347

NHL
13. 4. 2024 2:30
Chicago Blackhawks Chicago Blackhawks : Nashville Predators Nashville Predators 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)
29:39 Zucker (Sissons, Glass)
41:37 F. Forsberg (O'Reilly, Evangelista)
Sestavy:
Söderblom (Mrázek) – S. Jones, A. Vlasic, Megna, Korchinski, Murphy – Kurashev, Bedard, N. Foligno – Athanasiou, T. Johnson, Reichel – Joe. Anderson, Dickinson, Slaggert – Donato, Entwistle, Blackwell.
Sestavy:
Lankinen – Josi, Fabbro, L. Schenn, Stastney, A. Carrier, Lauzon – Glass, O'Reilly, F. Forsberg – Zucker, Sissons, Jankowski – Evangelista, Novak, Beauvillier – Sherwood, McCarron, Co. Smith.

Rozhodčí: Graham Skilliter, Justin Kea – James Tobias, Jonny Murray

NHL
13. 4. 2024 4:00
Vegas Golden Knights Vegas Golden Knights : Minnesota Wild Minnesota Wild 7:2 (3:0, 1:1, 3:1)
Góly:
02:57 N. Roy (Eichel)
06:21 Dorofejev (Theodore, Stephenson)
08:35 Eichel (Hanifin, Stephenson)
33:12 Marchessault (Stephenson, Hanifin)
42:27 Hertl (Whitecloud, Stephenson)
50:49 W. Karlsson (Cotter, Mantha)
53:55 Kolesar (N. Roy, Dorofejev)
Góly:
27:42 Chusnutdinov (Faber, M. Johansson)
47:13 Hartman (Boldy, Brodin)
Sestavy:
L. Thompson (Hill) – Hague, Hanifin, Theodore, McNabb (A), Whitecloud, B. Hutton – Marchessault, Eichel (A), Barbašev – Dorofejev, Hertl, Stephenson – Mantha, W. Karlsson (A), Howden – Kolesar, N. Roy, Cotter.
Sestavy:
M. Fleury (Wallstedt) – Faber, Middleton, Bogosian, Brodin (A), Chisholm, Merrill – Boldy, Eriksson Ek (A), Kaprizov (A) – Hartman, Rossi, M. Johansson – Lettieri, Chusnutdinov, Beckman – Lucchini, M. Shaw, Öhgren.

Rozhodčí: Hanson, Nicholson – Gibbons, Pancich

Počet diváků: 18415

NHL
Anaheim Ducks Anaheim Ducks : Calgary Flames Calgary Flames 3:6 (0:2, 0:2, 3:2)
Sestavy:
Gibson (Dostál) – Fowler (A), Zellweger, LaCombe, Gudas, Vaakanainen, Lindström – Killorn (A), Carlsson, Terry – Vatrano, Zegras, R. Strome – Silfverberg (A), Lundeström, R. Johnston – Colangelo, Groulx, Leason.
Sestavy:
Wolf (Markström) – Weegar, Miromanov, Kylington, R. Andersson (A), Ochoťuk, Pachal – Pospíšil, Kadri, Kuzmenko – Šarangovič, Backlund (C), Coronato – Huberdeau (A), Zary, Mangiapane – Dr. Hunt, Rooney, Duehr.

Rozhodčí: Beach, MacPhee – Berg, Hughes

Počet diváků: 17 174

NHL
13. 4. 2024 2:00
St. Louis Blues St. Louis Blues : Carolina Hurricanes Carolina Hurricanes 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)