Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z Jágra si umíme vystřelit, usmívá se talent z Kladna Valský

Sport

  8:00
KLADNO/PRAHA - Výluka NHL mu splnila dětský sen. Jakub Valský (24) je zároveň nejzářivější kometou, které hvězdné posily výrazně pomohly. V Kladně totiž hraje v týmu s osobnostmi typu Jágra či Plekance. Během čtrnácti zápasů po jejich boku již nasázel pět gólů, čímž překonal svůj střelecký účet z celé minulé sezony.

Valský puk do třinecké klece nedotlačil. foto: ČTK

Navíc se svými kolegy ze čtvrtého útoku dokáže občas zvednout fanoušky svými kousky ze sedadel, stejně jako při kombinaci do prázdné branky ve čtvrtek v Karlových Varech.

LN Čemu přisuzujete svoji střeleckou formu?
Poctivě jsem v létě potrénoval, ale není to jen tím. Hodně mi pomáhá i pětice kluků z NHL. Když proti nim hraji na tréninku, tak je to úplně jiný level než proti ostatním. A to se pak přenáší i do zápasů a tím jsem neustále o krok rychlejší. Oni totiž i v přípravě makají na sto dvacet procent. Dalším faktem je, že mi sedli spoluhráči v útoku – Honza Eberle a Tonda Melka.

LN Není to až beznaděj při tom, co hráčům z NHL při trénincích vychází a co všechno si dovolí?
Je. Nyní už jsem si na to tak nějak zvykl, ale ze začátku, když přišli, tak při své přesilovce nám vůbec nepůjčili puk. To pak člověk na ledě lítá jako blázen, je zavařený, a stejně se do hry nedostane. To nám ale zase pomáhá v zápasech, protože máme víc natrénováno.

Jakub Valský (24 let)

Urostlý útočník Kladna loni odehrál padesát utkání základní části, v nichž nastřílel čtyři góly a pět asistencí. Letos za čtrnáct zápasů dal už pět branek a k nim přidal tři přihrávky. Za loňským ročníkem tak již v úvodu zaostává o jediný bod. Nejčastěji hraje ve čtvrté útočné formaci s Antonínem Melkou a Janem Eberlem.

V mládežnickém věku reprezentoval Českou republiku v kategoriích do 17, 18 a 20 let.  

LN Dá se od nich něco odkoukat?
Hodně věcí. Sami ostatním hráčům umí poradit, co třeba zlepšit. Je u nich vidět, že se zbytečně nezbavují kotouče, udrží ho v souboji a pak připraví šanci pro spoluhráče. Každému jejich přítomnost pomůže, hlavně nám mladším. Když vidíte jejich přípravu před zápasem, samotný trénink... Je prostě třeba sledovat každou maličkost.

LN Lze říci, že vás hokej s nimi baví víc?
To jednoznačně, když je k tomu téměř na každý zápas vyprodáno. Loni jsme byli outsiderem, letos se pohybujeme na předních příčkách.

LN Největší osobností je Jaromír Jágr. Je to pro vás splněním snu, hrát s ním v jednom týmu?
Prakticky ano, to by mě totiž nikdy ani nenapadlo. Je to super a hodně si to užívám.

LN On je známý svým humorem, stane se někdy i on terčem vtipu?
Je pravda, že v šatně je neustále sranda. Není to ale tak, že by se mu nikdo nedovolil nic říct. Umí přijmout i vtipy na svoji osobu, takové létají neustále.

LN Jágr je i majitelem klubu. Vykáte mu?
První setkání bylo rozpačité, to bylo loni, kdy do klubu vstoupil jako majitel, ale teď už je to pochopitelně jiné. Vidíme se každý den a všichni mu už tykají.

LN Před sezonou nebylo jasné, zda k výluce NHL dojde. Přál jste si, aby zámořská soutěž nezačala a Kladno posílili hvězdní odchovanci?
Bylo to strašně těžké, mísily se ve mně dva pocity. Na jednu stranu jsem si to přál, na druhou jsem se bál o místo v sestavě, abych vůbec hrál. V létě se přesně nevědělo, kolik hráčů přijde... Má pozice se však po jejich příchodu nezměnila.

LN Je velice pravděpodobné, že NHL se alespoň z části odehraje, a Kladno tak přijde o celou pětku hokejistů. Je vůbec reálné, abyste po jejich odchodu dosahovali stejných výsledků a drželi se na čele extraligy?
Rád bych tomu věřil. Pokud budeme šlapat jako tým, tak je to dost možné. Oni nám nahráli nějaké body a my bychom v tom měli pokračovat, aby se neříkalo, že jsme vyhrávali jen díky nim.

Prodej bytu 2+kk 54 m2
Prodej bytu 2+kk 54 m2

Janov nad Nisou - Hraničná, okres Jablonec nad Nisou
4 600 000 Kč