6. května 2008 18:43 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Zastřílí si Češi jako vždy?

Poslední trénink před česko-italským soubojem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední trénink před česko-italským soubojem. | foto: ČTK

Québec (Kanada) Dosud čtyřikrát se čeští hokejisté utkali na mistrovství světa s Itálií a pokaždé si připsali hladkou výhru, navíc si pokaždé vylepšili skóre i individuální statistiky. Z tohoto duchu lehce vybočuje pouze poslední měření sil na předloňské olympiádě v Turíně, ve kterém Češi zvítězili "jen" 4:1.

Pošesté v samostatné historii se obě země střetnou v noci z úterý na středu v závěrečném duelu základní skupiny světového šampionátu v Kanadě. Nejvýraznější postavou předloňského utkání pod pěti kruhy se stal Václav Prospal, který zaznamenal hattrick. Kromě trenéra Aloise Hadamczika se ze současného českého výběru posledního zápasu s Itálií zúčastnila pětice Kaberle, Židlický, Kuba, Kotalík a Erat.

Na mistrovství světa Češi na Itálii naposledy narazili před sedmi lety v Německu, kde se díky osmifinálové výhře 11:0 zrodil rekordní český výsledek. O mnoho lépe se Italům nevedlo ani v předchozích třech vzájemných zápasech na MS: v letech 1993, 1996 a 2000 postupně prohráli 1:8, 5:9 a 2:9. Po překvapivém sedmém místě z roku 1982 se Italové mezi elitou usadili až po rozšíření počtu účastníků na začátku 90. let. Nejlepšího výsledku dosáhli italští reprezentanti na MS 1994 na domácí půdě, kde skončili šestí, o jednu příčku před českým týmem.

V roce 2002 Italové po deseti letech z áčka sestoupili, zpět se dokázali vrátit až předloni. Zatímco v roce 2006 se výběr z Apeninského poloostrova zachránil jen s odřenýma ušima, loni díky těsné výhře nad Lotyšskem postoupil do osmifinálové skupiny. V ní už ale Itálie nezískala jediný bod a nakonec obsadila 12. místo.

Další vzájemný souboj je na pořadu v noci z úterka na středu od 01:00 našeho času.

Vzájemná utkání ČR a Itálie na MS:
1993 (Mnichov): ČR - Itálie 8:1, čtvrtfinále,
1996 (Vídeň): ČR - Itálie 9:5, základní skupina,
2000 (Petrohrad): ČR - Itálie 9:2, osmifinálová skupina,
2001 (Hannover): ČR - Itálie 11:0, osmifinálová skupina.

 

Lidovky.cz, ČTK