Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zbabělec, hvězda, objev. Kdo na šampionátu vyčníval?

Sport

  22:00
HELSINKY (od zpravodaje LN ve Finsku) - Byl to turnaj mimořádných výkonů i velkých zklamání. A také přehlídka výrazných individualit, na něž hokejový šampionát mimo jiné lákal. Tady jsou ti, o nichž se mluvilo nejvíce. Projevili se po svém.

Neprůstřelný slovenský brankář Ján Laco byl největším objevem turnaje foto: Reuters

Rusové slaví titul pro mistry světa (Malkin)

Hvězda – Jevgenij Malkin (Rusko). Bylo zážitkem sledovat v akci nejproduktivnějšího hokejistu letošní NHL. Ruský kanonýr ovládl bodování i na MS, během něhož pokořil třeba dvěma hattricky obě hostitelské velmoce Švédsko i Finsko. "Momentálně je to nejlepší hráč na světě," uznal dokonce týmový parťák Alexander Ovečkin, jenž se touto pověstí chlubil dříve. Malkin se stal miláčkem ruských médií i fanoušků. A postrachem soupeřů.

Ján laco

Objev – Ján Laco (Slovensko). Český kouč Alois Hadamczik se po zpackaném semifinále divil: "Kde se tady vzal?" Laco byl v popradském HC Lev část klubové sezony pouhým náhradníkem, jenže ve Finsku patřil ve statistikách k nejlepším a stal se základem slovenského úspěchu. Přitom tým dopředu neměl jasně určenou jedničku. Tenhle šampionát byl pro Laca velkou premiérou.

Patrick Thoresen (vlevo)

Skokan – Patrick Thoresen (Norsko). To jméno není neznámé, tahoun severského překvapení získal zkušenosti z evropských lig i NHL, kde po zásahu pukem málem přišel o varle. Nikdo ale nečekal, že bude útočit na nejproduktivnějšího hráče mistrovství. Jeho účet? Sedm branek a 11 asistencí v osmi zápasech. "Je to buldozer," řekl o něm Petr Jaroš, jenž pomáhal norským gólmanům.

Zdeno Chára

Srdcař – Zdeno Chára (Slovensko). Boston ho původně nechtěl na šampionát vůbec pustit, ale on se nenechal: "Úspěch Slovenska bude záležet i na mně," tvrdil zcela otevřeně. A pak potvrdil své vůdčí schopnosti – faktor Chára znamená u Slováků něco jako faktor Jágr pro Čechy. "Tenhle tým je postaven na něm. Všichni mu věří a jdou za ním," chválil si Vladimír Vůjtek, kouč ve slovenských službách.

Erik Karlsson

Vytrvalec – Erik Karlsson (Švédsko). Byl nejvytěžovanějším hráčem hvězdami nabitého Švédska. Třeba v utkání s Rusy udivil svou fyzičkou, když z pětiminutové přesilovky strávil na ledě čtyři a půl minuty bez střídání. I když se jeho tým nedostal přes čtvrtfinále, sedmi body potvrdil, proč letos vyhrál v NHL produktivitu obránců a aspiruje na cenu pro beka sezony. Bývalý reprezentant Otakar Vejvoda o něm prohlásil: "Je to nejlepší ofenzivní bek světa." A to mu bude na konci května teprve 22 let.

Ryan Getzlaf přijímá gratulace od spoluhráčů

Průšvihář – Ryan Getzlaf (Kanada). Po porážce se Spojenými státy si vyrazil na noční tah do helsinského baru, kde se měl údajně v ranních hodinách dostat do jedné potyčky s finskými fanoušky. Vedení reprezentace se ho zastalo, nicméně ve čtvrtfinále hloupým faulem v závěru utkání pomohl Slovensku k postupu.

Andrej Mezin

Zbabělec – Andrej Mezin (Bělorusko). Zkušený brankář si v polovině turnaje zabalil věci a bez jediného slova zamířil domů. "Asi neunesl pozici v týmu," vysvětlil si to Kari Heikkilä, Fin na běloruské střídačce. Mezin nastoupil do té doby do dvou zápasů. Procento úspěšnosti zásahů měl na čísle 89,47 %.

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...