Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zbořila hranice. Jako brankářka čelila borcům z NHL

Sport

  9:00
PRAHA - Přesně před dvaceti lety hokejová brankářka z Kanady Manon Rhéaumeové očarovala zámoří. Jako první žena byla součástí týmu NHL, i když její nasazení do přípravného zápasu byl spíš vynikající marketingový tah. Přesto ale po odchytané třetině, v níž inkasovala dva góly, sklidila slova chvály.

Hokejová brankářka - ilustrační foto foto: ČTK

V sezoně 1992/93 vstupovala Tampa Bay Lightning do soutěže jako nový tým. Bez velkých očekávání. I tak ale přitahovala zájem všech. Zahájení jejího přípravného kempu sledovaly i celostátní televizní stanice. To vše díky Rhéaumeové, která s klubem podepsala profesionální smlouvu.

"Jestli jsem ji využil? Rozhodně ano. Získali jsme publicitu," netajil své záměry generální manažer Blesků Phil Esposito, jeden z nejlepších hráčů historie.

Přesto i jeho nejprve zaujala brankářským umem. Před startem soutěže byl Esposito v Montrealu, kde sledoval nadějné talenty. Svůj zrak upřel na malou postavu v brankovišti, jíž chtěl nabídnout účast v kempu Tampy. "Nevěděl jsem, že je to žena. Netušil to ani náš skaut," připomněl Esposito. "Nic jsem však nikomu negarantoval. Řekl jsem jí, že to doNHL asi nedotáhne, ale mohla by chytat třeba na farmě," dodal.

Rhéaumeová na nabídku samozřejmě kývla, ačkoliv slýchávala i negativní reakce. Vrhla se do tvrdého tréninku. "Vnímala jsem rozdílné reakce. Někteří lidé se mě ptali, zda to nebude ostuda. Jiní mě zase plně podporovali. Nechtěla jsem, abych za deset let zpětně litovala, že jsem to nezkusila," popsala brankářka-průkopnice.

Manažer: Mysleli si, že jsem se zbláznil

I Esposito musel svůj tah vysvětlovat. "Bratr Tony (jeho asistent – pozn. red.) a trenér Terry Crisp nadšení nebyli. Mysleli si, že jsem se zbláznil. Já ale věděl, že jako nováček vyhrávat nebudeme, tak musíme upoutat pozornost."

V samotném utkání proti St. Louis chytila sedm z devíti střel. "Nebyl to Patrick Roy, ale předvedla několik slušných zákroků. Zasloužila si tam být," pochválil Rhéaumeovou jeden ze střelců Brendan Shanahan.

"Odvedla skvělou práci. Byla mnohem lepší, než by pod takovým drobnohledem byla spousta chlapů. Zbořila hokejové hranice a reprezentovala všechny ženy," dodal další brankář Lightning Wendell Young. Stejný počet gólu dostala dnes čtyřicetiletá Rhéaumeová i následující rok od Bostonu.

Více se ale prosadila mezi ženami. S kanadskou reprezentací v letech 1992 a 1994 vyhrála olympijské turnaje. Patřila mezi největší hvězdy týmu. Na vrcholu kariéry dokonce odmítla nabídku focení pro pánský časopis Playboy.  Dnes vychovává dva malé hokejisty a předevšímse svou nadací pomáhá talentovaným dívkám ke splnění jejich velkých snů. Jako se to povedlo jí samotné.