Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Zemřela hokejová legenda František Tikal

Sport

  16:46
PRAHA - Krátce po svých 75. narozeninách zemřel legendární hokejový obránce František Tikal. Člen hokejové Síně slávy dnes podlehl v Praze dlouhé a těžké nemoci.

Bývalí hokejisté Karel Gut (vpravo) a František Tikal v Síni hokejových tradic, která byla slavnostně otevřena v Sazka Areně. foto: ČTK

Tikala ještě 24. července při zahájení přípravy na ledě ocenilo vedení pražské Sparty a pogratulovalo mu oficiálně k pětasedmdesátým narozeninám, které oslavil šest dnů předtím.

Jihočeský rodák patřil na přelomu 50. a 60. let mezi nejlepší obránce nejen v Československu, ale i na světě. Proslul jako velký bojovník, houževnatý a obětavý hráč, velmi důrazný, ale vždy korektní. Jako jeden z prvních padal do střel a v osobních soubojích při mantinelu se dokázal uvolnit originální, málo vídanou kličkou.

V lize odehrál tento nesmlouvavý zadák, přezdívaný Mrkavka, celkem 15 sezon, převážně v dresu Sparty. Jen vojnu si odsloužil v armádním klubu Tankista Praha. V nejvyšší soutěži odehrál kolem 370 utkání a vstřelil 80 gólů, dalších 146 zápasů a 30 branek zaznamenal v národním týmu.

Československo reprezentoval na sedmi světových šampionátech a dvou olympijských hrách, jejichž součástí tehdy bylo i mistrovství světa. Přivezl si z nich řadu stříbrných a bronzových medailí a na dvou světových šampionátech byl vyhlášen nejlepším obráncem. V obranné dvojici se dlouhá léta skvěle doplňoval s Karlem Gutem, a to jak v reprezentaci, tak ve Spartě.

V roce 2004 byl Tikal jako čtrnáctý Čech uveden do hokejové Síně slávy IIHF a je i v historickém All Star týmu Sparty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!