24. června 2010 13:59 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Kdo postoupí do osmifinále na MS? FIFA se chystá i na losování

Fotbaloví šampioni z roku 1968. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbaloví šampioni z roku 1968. | foto: Reprofoto

JOHANNESBURG Na mistrovství světa může letos poprvé nastat situace, kterou fotbal nezažil od dob vynálezu penaltového rozstřelu. Ještě ve třech ze čtyř nedohraných skupin hrozí před posledními zápasy situace, že by týmy nemohly být seřazeny v tabulce ani podle jednoho z pěti kritérií.

Na řadu by pak přišla šestá metoda. O postupujícím do osmifinále by rozhodlo losování. Postup popsaný v článku 39 pravidel mistrovství světa nebyl dosud nikdy na šampionátu použit. "Na začátku třetího kola hrozila tato možnost u šesti z osmi skupin," připomněl mluvčí FIFA Nicolas Maingot. Ve skupinách A, C a D už nebezpečí pominulo.

POSTUPOVÝ KLÍČ

CO ROZHODUJE PŘI BODOVÉ ROVNOSTI?

1. Gólový rozdíl ze všech zápasů

2. větší počet vstřelených gólů

3. vzájemné zápasy

4. gólový rozdíl ze vzájemných zápasů

5. větší počet vstřelených gólů ve vzájemných zápasech

Nejpravděpodobněji může nastat naprosto vyrovnaná bilance mezi dvěma týmy ve "slovenské skupině" F. Není potřeba mít bujnou fantazii a představit si, že Itálie remizuje se Slovenskem a úplně stejný výsledek s totožným skóre uhraje Nový Zéland s Paraguayí.

První potom skončí Paraguay, ale mezi Itálií a Novým Zélandem by došlo k rozuzlení, které by fotbalisté už neměli ve vlastních rukou. K samotnému losovacímu aktu by došlo necelé dvě hodiny po konci obou zápasů na stadionu Soccer City v Johannesburgu a ujal by se ho člen organizačního výboru turnaje.

Jediný podobný případ, který se odehrál na velkých turnajích, se datuje rokem 1968. Semifinále mistrovství Evropy mezi Sovětským svazem a Itálií tehdy skončilo po prodloužení 0:0 a o postupu rozhodl los mincí - větší štěstí měla Itálie. Ve vyřazovacích soubojích se penaltovým rozstřelům od té doby soupeři nevyhnou, ve skupině zatím jiný nástroj, jak seřadit soupeře s totožnou bilancí, neexistuje.

Najdete na Lidovky.cz