19. prosince 2008 13:53 Lidovky.cz > Sport > Názory

Česko upadá do průměru

Ani Necid v Evropě nezářil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ani Necid v Evropě nezářil. | foto: ČTK

PRAHA Nad českým fotbalem se stahují mračna. Působení v této sezoně evropských pohárů skončilo ve středu i pro posledního českého zástupce – pražskou Slavii, a tak se může začít bilancovat.

Pro české týmy to byla nejhorší cesta Evropou v poslední pětiletce, třetí nejnevydařenější v historii tuzemského fotbalu a pravděpodobně poslední krok ke spodním pohárovým patrům. Koeficient je totiž neúprosný, a pokud se příští rok nestane zázrak, tak se od roku 2010 budou muset české kluby rozloučit s jedním ze dvou míst v předkole Ligy mistrů.

„Vypadnutím Slavie se uzavírá pětileté kalkulované období. Skončili jsme na osmnáctém místě a po jarním pohárovém finiši se na naší pozici už nic nezmění. V záporném slova smyslu je to klíčové umístění, protože tak nízko jsme léta nebyli,“ naznačil problém redaktor týdeníku Gól Jaroslav Kolář, který je expertem na koeficienty.

Úspěšnost či neúspěšnost se láme s umístěním do patnácté příčky, kterou Česko letos opustilo historicky poprvé.

„Ještě v květnu jsme patnáctí byli. Udělali jsme ale hodně špatný podzim, a tak je pro nás tato sezona jedním z největších neúspěchů v historii českého fotbalu,“ připomněl Kolář podzimní výsledky českých klubů. Jediné dvě výhry zařídila Sparta ve druhém předkole s Šerifem Tiraspol a díky tomu do koeficientu přidala jen o bod méně než konkurenční Slavia.

Zbývá poslední šance na zázrak „Teď jsme se dostali na úroveň zemí, které jsou pouze doplňkem k těm úspěšným,“ přiznal Kolář. V praxi to znamená, že od léta 2010 česká liga bude do Evropy vysílat dál čtyři týmy, ale pouze mistr půjde do předkola Ligy mistrů. Zbývající kluby si zahrají pouze o základní skupinu Evropské ligy, nástupce Poháru UEFA.

Koeficient je hlavním měřítkem nového modelu šéfa Evropské fotbalové unie Michela Platiniho. „Nejdůležitější je umístit se do patnáctého místa. Tyto týmy mají zaručeno, že mohou vyslat do Ligy mistrů kluby dva,“ vysvětlil Kolář.

Češi si nový systém jednou vyzkouší v příští sezoně, protože se jejich klesající výsledky projeví až o rok později. „Dá se ale předpokládat, že po tomto roce se nějaké tři až čtyři roky nemusíme na patnácté místo už podívat,“ varoval Kolář.

Češi tak mají v příští sezoně poslední šanci na zázrak. Jedině výraznější úspěch v evropských pohárech by mohl přicházející temné období odvrátit. „Jinak zabředneme do šedého průměru a s poháry se možná budeme loučit už v září,“ obával se Kolář.

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz