19. června 2008 13:44 Lidovky.cz > Sport > Názory

Chorvat: Jsme malá země plná bojovníků

Chorvaté vyhráli svou skupinu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chorvaté vyhráli svou skupinu. | foto: AFP

Jsem Chorvat, jenže už dlouho žiju a pracuju v Praze, takže fandím Chorvatům, ale i Čechům. Jenže ten můj "opravdový“ tým to teď vyhrává na celé čáře.

]Porazit Rakousko, Polsko a zejména Německo není málo, mně ale udělal radost i pěkný fotbal, který Chorvaté předvádí. Tohle mužstvo se předvedlo už v kvalifikaci, když dvakrát vyhrálo nad Anglií.

Hřeje mě to. Jsme malá země se třemi miliony obyvatel, a přesto máme dobrou základnu a můžeme konkurovat velkým zemím. Jedním z důvodů  je skutečnost, že jsme nechyběli na třech posledních velkých šampionátech, byť jsme tam neuspěli. Dalším je líbivá a dynamická hra, příznačná už pro bývalou Jugoslávii – ne nadarmo se říkalo, že Jugoslávci jsou evropští Brazilci.

Trenér Slaven Bilič je nejmladším koučem na Euru, je mu 39 let.  To je velká výhoda. Jeho asistenty jsou Robert Prosinečki, Aljoša Asanovič a Nikola Jurčevič a všichni čtyři slavili jako hráči na MS 1998 historický bronz. Jsou to vzory dnešních hráčů, mají k nim blízko.

V případě třeba pánů Beenhakkera, trenéra Poláků, nebo Brücknera se to říct nedá.

Umíme se dát dohromady. Jsme na svoji zem hrdi a náš fotbal je nabitý emocemi. Při hymně všichni hráči zpívají a potom bojují. Nechci někoho urazit, ale mám pocit, že z vašich zpíval hymnu jen Petr Čech a trochu Jan Polák.

Dojímá mě, když mi v mojí pražské kavárničce Češi blahopřejí k vítězství třeba nad Němci. Češi a Chorvaté k sobě vždycky nějak patřili, asi tomu napomohl i Jadran. Nebo rok 1911, kdy naši studenti založili v pražské restauraci U Fleků Hajduk Split. Naše země je teď na nohou a já taky nemám klid. Jedu do Záhřebu, ale v pátek mířím do Vídně. U zápasu s Turky musím být.

Autor oblékal v 70. letech dres prvoligového týmu NK Záhřeb

MILAN DŽEKIČ