7. srpna 2008 7:30 Lidovky.cz > Sport > Názory

Je třeba plakat, nebo tleskat?

Lionel Messi (modrobílý) bojuje o míč s Brazilcem Juanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lionel Messi (modrobílý) bojuje o míč s Brazilcem Juanem. | foto: ČTK

PRAHA Fotbal na olympiádě je trnem v oku nejmocnějším klubům z Evropy. Jako by nestačilo, že se pod jejich tlakem postupně změnil olympijský turnaj v málo sledované dostaveníčko juniorů.

 Po včerejším rozhodnutí Mezinárodní sportovní arbitráže z něj musejí zmizet také talentovaní mladíci včetně již etablované hvězdy Messiho.


Není se čemu divit. Fotbalové továrny na peníze už nehodlají zadarmo pouštět své štědře placené zaměstnance na akce, které jim nepřinášejí žádný užitek. Olympijští puristé by se ale kvůli tomu neměli určitě rozčilovat. Vždyť i olympiády fungují jako výnosné podniky závislé na milionech od sponzorů.


Verdikt arbitráže lze vnímat také jiným způsobem. Pokud budou narůstat různá omezení, objeví se na olympiádě v blízké budoucnosti třeba jen ryze amatérští fotbalisté. A tady musejí strážci olympijské myšlenky naopak zatleskat. Taková přece byla původní idea barona Coubertina.