Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Názory

Juniorský hokej? Kritika musí být konstruktivní

Gólman Furch lovil puk ze sítě pětkrát.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gólman Furch lovil puk ze sítě pětkrát. | foto: ČTK

PRAHA U čeho bych se chtěl tentokrát pozastavit, je velmi diskutované a kritizované vystoupení českých juniorů na mistrovství světa. Je tak tvrdá kritika a téměř až hysterie na místě?

Já bych se jí snažil zmírnit a pohlédnout na celý problém obsáhleji. Ano, čeští mladící počtvrté za sebou nebojovali na turnaji o medaile, ale vyjma prvního zápasu s Kanadou, který skončil pro ně tvrdým výpraskem, v dalších duelech rozhodně herně tak výrazně nezklamali.  Na jejich kontě byly výhry nad nevyzpytatelným Německem a Kazachstánem, dvě těsné porážky se silnými Američany a vysoká porážka od Ruska, kdy se ovšem vývoj zápasu zlomil až v poslední třetině.

Je to hodně nebo málo? Nabízí se srovnání se Slováky, kteří bojovali o medaile. Ovšem stejně jako u nás se po vyřazení propadlo do skepse, na východ od našich hranic se zase přehnaně slaví. Proč? Jejich výhra nad USA byl také hodně dílem štěstí, které Čechům právě v souboji se zámořskými mladíky v obou případech chybělo. Takže: Kritika Čechů je sice na místě - spíše ale z dlouhodobého hlediska. Aneb: Proč jsme nezískali na čtyřech šampionátech v řadě medaili? 

Navíc: konstruktivní kritika spočívá nejen v hledání chyb, ale také v nabídnutí jejich řešení. A to nikdo z odborníků, kteří po šampionátu přispěchali s kritikou, de facto nenabídl. Věta typu  "Musíme něco dělat" opravdu řešení nenabízí. 

Jistě, je pravdou, že řešení není snadné a nelze jej shrnout do pár vět. Ovšem kompetentní lidé by se měli přinejmenším zamyslet: Nestálo by za to sejít se a každý předložit svůj návrh, sjednotit je a poté se nastoleného kursu držet? Tak to udělali právě Slováci s tím, že jejich junioři hrají nejvyšší hokejovou ligu. A přestože je tento nápad kritizován, lidé, kteří o tom rozhodují, se své cesty drží.

Totéž by se mělo udělat také u nás. Nejen říkat, že chyba je v malé hráčské základně, že je přepychem mít 24 juniorských soutěží, že díky agentům odchází spousta hráčů za moře. Copak si myslíte, že Švédi, Švýcaři či Finové mají hráčskou základnu větší? V přepočtu na jednoho obyvatele je počet registrovaných hráčů srovnatelný. Nebo: Nelíbí se někomu velké množství juniorských týmů? Ale je řešením juniorskou ligu zužovat? Kvalitní mladíci se v ní totiž mohou vyhrát, dostanou v ní velký prostor, který například v seniorské lize nemají. A že odcházejí mladí hráči za moře? Vytvořme jim zde podmínky, aby neodcházeli? Či snad další připomínka: Zasahují do vývoje mladých hráčů agenti? Ať si tedy s nimi kompetentní lidé sednou a jednají.

Navíc v Česku oproti například zámoří ani nefunguje hráčská asociace. Takže? Z dlouhodobého hlediska je správné hledat cestu, jak práci s mládeží zkvalitnit, ale jen kritika ji rozhodně nenabídne. A k panice také není důvod. Ani k prognózám typu "juniorům se nedaří, stejně dopadne také seniorská reprezentace". Z historického hlediska platí: České seniorské reprezentaci se dařilo i v dobách, kdy se nedařilo juniorům. Vždyť česká dvacítka od roku 1994 přivezla zatím pouze tři cenné kovy, všechny z posledních devíti let. Takoví Finové, či Švédi jich mají za stejné období dvakrát více...

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.