Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Juniorský hokej? Kritika musí být konstruktivní

Sport

  22:35aktualizováno  9. ledna 11:32
PRAHA - U čeho bych se chtěl tentokrát pozastavit, je velmi diskutované a kritizované vystoupení českých juniorů na mistrovství světa. Je tak tvrdá kritika a téměř až hysterie na místě?

Gólman Furch lovil puk ze sítě pětkrát. foto: ČTK

Já bych se jí snažil zmírnit a pohlédnout na celý problém obsáhleji. Ano, čeští mladící počtvrté za sebou nebojovali na turnaji o medaile, ale vyjma prvního zápasu s Kanadou, který skončil pro ně tvrdým výpraskem, v dalších duelech rozhodně herně tak výrazně nezklamali.  Na jejich kontě byly výhry nad nevyzpytatelným Německem a Kazachstánem, dvě těsné porážky se silnými Američany a vysoká porážka od Ruska, kdy se ovšem vývoj zápasu zlomil až v poslední třetině.

Je to hodně nebo málo? Nabízí se srovnání se Slováky, kteří bojovali o medaile. Ovšem stejně jako u nás se po vyřazení propadlo do skepse, na východ od našich hranic se zase přehnaně slaví. Proč? Jejich výhra nad USA byl také hodně dílem štěstí, které Čechům právě v souboji se zámořskými mladíky v obou případech chybělo. Takže: Kritika Čechů je sice na místě - spíše ale z dlouhodobého hlediska. Aneb: Proč jsme nezískali na čtyřech šampionátech v řadě medaili? 

Navíc: konstruktivní kritika spočívá nejen v hledání chyb, ale také v nabídnutí jejich řešení. A to nikdo z odborníků, kteří po šampionátu přispěchali s kritikou, de facto nenabídl. Věta typu  "Musíme něco dělat" opravdu řešení nenabízí. 

Jistě, je pravdou, že řešení není snadné a nelze jej shrnout do pár vět. Ovšem kompetentní lidé by se měli přinejmenším zamyslet: Nestálo by za to sejít se a každý předložit svůj návrh, sjednotit je a poté se nastoleného kursu držet? Tak to udělali právě Slováci s tím, že jejich junioři hrají nejvyšší hokejovou ligu. A přestože je tento nápad kritizován, lidé, kteří o tom rozhodují, se své cesty drží.

Totéž by se mělo udělat také u nás. Nejen říkat, že chyba je v malé hráčské základně, že je přepychem mít 24 juniorských soutěží, že díky agentům odchází spousta hráčů za moře. Copak si myslíte, že Švédi, Švýcaři či Finové mají hráčskou základnu větší? V přepočtu na jednoho obyvatele je počet registrovaných hráčů srovnatelný. Nebo: Nelíbí se někomu velké množství juniorských týmů? Ale je řešením juniorskou ligu zužovat? Kvalitní mladíci se v ní totiž mohou vyhrát, dostanou v ní velký prostor, který například v seniorské lize nemají. A že odcházejí mladí hráči za moře? Vytvořme jim zde podmínky, aby neodcházeli? Či snad další připomínka: Zasahují do vývoje mladých hráčů agenti? Ať si tedy s nimi kompetentní lidé sednou a jednají.

Navíc v Česku oproti například zámoří ani nefunguje hráčská asociace. Takže? Z dlouhodobého hlediska je správné hledat cestu, jak práci s mládeží zkvalitnit, ale jen kritika ji rozhodně nenabídne. A k panice také není důvod. Ani k prognózám typu "juniorům se nedaří, stejně dopadne také seniorská reprezentace". Z historického hlediska platí: České seniorské reprezentaci se dařilo i v dobách, kdy se nedařilo juniorům. Vždyť česká dvacítka od roku 1994 přivezla zatím pouze tři cenné kovy, všechny z posledních devíti let. Takoví Finové, či Švédi jich mají za stejné období dvakrát více...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!