Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Každý má o co hrát

Sport

  10:53
Pomalu, ale jistě se blíží závěr základní části hokejové extraligy a my si nemůžeme nevšimnout, jak je soutěž letos extrémně vyrovnaná. Vždyť po jedenačtyřiceti kolech je rozdíl mezi prvním a posledním týmem 25 bodů. Od zavedení tříbodového systému ojedinělá záležitost.

Vítězný skok pardubického Koláře. foto: ČTK

A nejde jen o samotné získané body, ale také o poměr výhry/ porážky na obou pólech. Aby měl první tým jen o šest tříbodových výher více než poslední celek tabulky, je také raritou. Extraliga je po všech stránkách letos hodně vyrovnaná. Proč tomu tak je?

Odpovědí je více.
Je zde lákadlo prvního místa extraligové tabulky, zaručující start v příštím ročníku Ligy  mistrů, která se letos ukázala velkým přínosem - nejen po sportovní, ale i po finanční stránce. Ale také další týmy  mají o co hrát. Vždyť v sázce je výhodné postavení pro play off, tedy v první čtyřce tabulky. Nebo jde o šesté místo, zajišťující přímý postup do play off. Či o desáté místo, zajišťující předkolo. A posledním dvěma týmům tabulky jde o to, aby před play out byly v tabulce co nejblíže mužstvům před sebou.

Dalším aspektem jsou návraty hvězd. Tito hráči již nechodí za penězi, ale řídí se více srdcem a jinými aspekty, jako jsou rodina, cestování, známý kraj. Proto také můžeme v dresu Mladé Boleslavi vidět odchovance Radima Vrbatu, v Plzni Martina Straku, na Spartě nově Karla Pilaře, v Liberci duo Petr Nedvěd, Jaroslav Modrý nebo například ve  Vítkovicích Václava Varaďu.

A za rozmělněním nesporné hokejové kvality stojí ještě také peníze. Už není pravidlem, že čím dále od Prahy, tím méně finančních prostředků. Finanční krize má dopad na všechny. Také proto si nejbohatší týmy nestahují nejlepší hráče k sobě, jelikož jim nedokáží nabídnout větší peníze. Také proto nejsilnější čtyřka, či šestice týmů let  minulých nyní výrazně neposiluje, spíše naopak.

Příklad? Odchod Adama Svobody do Omsku. To, že se extraliga vyrovnala, je pro ni jen dobře. Proč? Podívejte se na návštěvnost.  Kvalita hry šla nahoru. Oproti minulým rokům nenajdete nudný zápas. V každém duelu o něco jde. To se podle mne projeví také v blížícím se play off. Každý může prohrát s každým a je jedno, zda hraje doma nebo venku.

Hokejoví fanoušci, připravte si hlasivky, máte se na co těšit!

Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...