Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kde bylo video? Kde byli brankoví rozhodčí? A proč sudí derby absolutně nezvládli?

Sport

  14:15
Vedení HET ligy, tedy české nejvyšší fotbalové soutěže, před startem sezony slibovalo, že na jaře určitě a v minimálně jednom případě už na podzim využije v jednom ze sledovaných zápasů videorozhodčího v online režimu. V nejsledovanějším duelu podzimní části ligy mezi pražskou Slavií a Spartou však videorozhodčí ještě sudím k ruce nebyl.

Costa (vlevo) byl vyloučen, na hřišti však byli mnohem větší hříšníci. foto: MAFRA - Michal Růžička/Dan Materna

Přehlédl gól Slavie. Evidentně jsem hrubě chyboval, není se za co schovávat, říká sudí

Budiž.

Pak je ale s podivem, že čtveřici rozhodčích nepomáhala technologie, která určí, zda míč přejde, či nepřejde brankovou čáru. 

Nová komise rozhodčích pod vládou Michala Listkiewicze totiž nanasazuje dva brankoví sudí, jak tomu bylo v exponovaných zápasech v předchozích sezonách zvykem.

A tak by se dalo čekat, že jim bude pomáhat „branková“ technologie tak jako v ostatních zemích. Zvlášť, když v Edenu kvůli zápasům Evropské ligy nainstalovaná je.

Zleva Josef Hušbauer, Miroslav Stocha a Milan Škoda se dohadují s rozhodčím...
Rozhodčí Jan Jílek umlčuje Costu.

Pak by se totiž nejspíš nemohlo stát, že by rozhodčí Slavii neuznali ve 29. minutě regulérní branku poté, co sparťanský obránce Costa Nhamoinesu vykopl po střele Milana Škody míč z branky, respektive zpoza brankové čáry. 

Hlavní sudí Jan Jílek ze své pozice těžko nemohl vidět, zda míč brankovou čáru překonal celým objemem, či ne. A jelikož míč v bráně nezpozoroval ani lépe postavený asistent Petr Blažej, měla Jílkovi pomoci technologie. 

To se však nestalo. Škoda sice v 71. vstřelil další gól a tentokrát ho sudí uznali, nemělo by však zapadnout, že pokud by platil jeho gól z prvního poločasu, mohl se duel vyvíjet jinak.

Zlobit se může i Sparta

Ošizení rozhodčími se však mohou po právu cítit i sparťané. Už v 9. minutě totiž utíkal po levé straně útočník Letenských Václav Kadlec, kterého nešetrně „sestřelil“ obránce Slavie Jan Bořil. Už za tento zákrok mu Jílek mohl dát červenou kartu. 

Ve 28. minutě však opět utekl Kadlec a Bořil zasáhl při snaze vypíchnout mu míč nohy. Sudí Jílek však tento zákrok vůbec neposoudil jako faul, přitom měl Bořilovi jako poslednímu bránícímu hráči udělit rovnou červenou kartu.

Rozhodčí Jan Jílek umlčuje Costu.

Bořil pak zázračně zůstal na hřišti i poté, co dalším žlutým faulem ve druhém poločase skosil Tala Ben Chaima.

V tomto světle pak byla přísná i červená karta pro Costu, který byl v 89. minutě vyloučen po dvou žlutých kartách v krátké době, přestože podobné zákroky v předchozím průběhu hry sudí Jílek žlutou kartou neocenil.

Například v situaci ze 73. minuty, kdy slávistický brankář Laštůvka lapil ve vzduchu míč a poté do něj vrazil sparťan Frýdek. Obránce Slavie Jugas jej rukou poslal k zemi, sudí Jílek však dělal, že se nic nestalo.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat