1. února 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

Když mají odbory pravdu. Na dluh totiž ani fotbalista nekope

Ronaldo odchází kolem trenéra Realu Madrid Carla Ancelottiho ze hřiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ronaldo odchází kolem trenéra Realu Madrid Carla Ancelottiho ze hřiště. | foto: Reuters

Je to stejná situace, jako kdyby zaměstnanec nedostával několik měsíců – třeba i půl roku – plat, ale nemohl nikam odejít. Praxi běžnou v některých fotbalových klubech světa chce nyní změnit FIFPro – hráčská odborová organizace.

S návrhem, aby fotbalista bez jakýchkoliv omezení mohl odejít, pokud se jeho výplata opozdí o 30 dní a klub to do 10 dní nenapraví, však narazila. Proti se postavily nejen Asociace evropských klubů, ale i Evropské profesionální fotbalové ligy.

ČTĚTE TAKÉ

Hlavně v Evropě je přitom situace dost bizarní. Na jedné straně je mnoho zadlužených klubů, které mají finanční problémy, na straně druhé velkokluby typu Realu Madrid, kteří si vesele hrají, i když mají astronomické dluhy. U Realu jeho výše před třemi měsíci činila 602 milionů eur (téměř 17 miliard korun). Menšinou se tak dá nazývat skupina „zdravých“ klubů.

Organizace FIFPro dostala od svých členů svolení jít s kluby a ligami do právní bitvy.

V tomhle případě se jí ani nelze divit...

givVojtěch Gibiš

On-line reportáž | HOKEJ

Kanada - Finsko
1 : 3
58:40
Puk je u Lankinena, má ho v lapačce. Kanadský nápor je hrozivý, faktem ale je, že je bez přímého ohrožení branky.
58:28
Finové skáčou do střel, Kanaďané je bombardují, ale nedokáží si s touto obranou poradit.
58:05
Finové málem vyhodili puk, Severson ho zastavil.