15. července 2008 8:30 Lidovky.cz > Sport > Názory

Když morálka na OH nepatří

Dopingový hříšník Dwain Chambers, který se chce navzdory svému prohřešku zúčastnit olympiády v Pekingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopingový hříšník Dwain Chambers, který se chce navzdory svému prohřešku zúčastnit olympiády v Pekingu. | foto: ČTK

Velká Británie se rozhodla, že se v boji proti dopingu vydá přísnější cestou než ostatní svět. Proto před lety zavedla pravidlo, podle kterého se může stát britským olympionikem jen sportovec, který nikdy neměl opletačky s dopingem.

Sportovec má mít také morální kredit, tvrdí představitelé Britského olympijského výboru. Jenže se svým ojedinělým postojem nyní velmi pravděpodobně narazí u civilního soudu. Jejich přísný postoj totiž nemá podporu v postoji mezinárodních sportovních institucí, takže britští hříšníci by byli znevýhodněni.

Jde o názornou ukázku toho, jak nejednoznačně se v boji proti zakázaným prostředkům postupuje. Existují země, kde se nad dopingem zavírají oči, a pak jsou země, kde jsou přesvědčení, že podvodníci si druhou šanci nezaslouží. Na otázku, čí reprezentanti budou v Pekingu sbírat medaile, asi každý uhodne sám.

Martin Prachař, Lidovky.cz
Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.