Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Sport

KOMENTÁŘ: Fotbal jako rébus. Podivné počty musí vyřešit jen samy kluby, jinak přijdou o miliony

Jindřich Trpišovský a jeho mistrovské vousy. foto:  Michal Šula, MAFRA

Exkluzivně
PRAHA - Už nechceme, aby to dopadlo jako minule. Takový signál vysílá vedení fotbalové ligy směrem k novému ročníku, který začne už za dva týdny.
  7:04

Minulá sezona zůstala nedohrána, protože poslední dvě kola skupiny o záchranu zhatil pozitivní nález koronaviru v týmu sestupem ohrožené Opavy, což hned vzbudilo podezření, že vše nebylo košer. Mistrem sice zůstala Slavia, oproti původnímu plánu však nikdo nesestupoval a nejvyšší soutěž rozšířily dva nejlepší týmy z druhé ligy. Z evropských soutěží, které se po restartu rozhodly vše dohrát, se to nepovedlo pouze u nás a v Rumunsku. To není lichotivé.

Aby se tomu zabránilo, přišla Ligová fotbalová asociace s řešením vpravdě revolučním, nebývalým... a na první dobrou celkem špatně pochopitelným.

Klíčovým faktorem bude odehrání aspoň poloviny všech zápasů, v tom případě lze sestavit konečné pořadí a určit mistra. Ten zároveň za sebou musí mít minimálně půlku svých duelů, což nemusí být samozřejmost, pokud si na tým či jeho aktuální soupeře covid zasedne. 

V případě, že mužstva neodehrají stejný počet utkání, určí se tabulka podle průměrného zisku bodů na zápas. Naproti tomu sestup hrozí, i když liga padesátiprocentní porci střetnutí sehrát nezvládne. To je pořádná fuška pro mozkové závity, co říkáte?! Jako nějaký matematický rébus.

Oslavy titulu na Václavském náměstí.
Radující se fotbalisté Slavie.

Jistě vás napadne několik scénářů, jak by se toto nastavení dalo zneužít. Nicméně disciplinární komise bude nad všemi držet bič a případné nekalosti trestat. Dohled zajistí testování před každým zápasem a další opatření. Kluby spolu s fotbalisty si musejí uvědomit, že rizikovým chováním uškodí sobě i celé soutěži. 

Sponzoři další zničenou sezonu nebudou chtít pardonovat, o vadný produkt klesne zájem, ubude peněz. Ty do tuzemského fotbalu hojně připlouvají i díky úspěchům zástupců v pohárech, kteří si pak mohou dovolit platit za koupené hráče ostatním klubům. 

A pokud by jim nákaza z ligy zabránila působit na evropské scéně, škodni budou všichni. Tak ať je ten rébus v závěru května, kdy liga končí, co nejméně složitý.

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...