17. července 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Česku hrozí ztráta Velké ceny. Dá stát peníze na reklamu?

Italský jezdec Valentino Rossi (vpravo)  a Španěl Marc Márquez při tréninku. na Brněnském Masarykově okruhu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský jezdec Valentino Rossi (vpravo) a Španěl Marc Márquez při tréninku. na Brněnském Masarykově okruhu. | foto: MAFŔA - Anna Vavríková

Pokud opravdu skončí Velká cena České republiky silničních motocyklů, bude to škoda. Každoročně se televizní přenos z Brna vysílal do více než sta zemí světa, a byl tak pro Česko reklamou. Je však velkou otázkou, zda by se tento ryze komerční podnik měl z většiny hradit z veřejných peněz.

Šéfové okruhu formálně předali výpověď smlouvy o pořádání grand prix, byli totiž nespokojeni s výší státního příspěvku, který měl činit 30 milionů korun. Okolo 15 milionů pak měli dostat od kraje a města. Závod i přesto v posledních letech prodělává desítky milionů korun. Ředitelka Masarykova okruhu Ivana Ulmanová potřebu větší dotace vysvětluje tím, že na daních návštěvníci přinesou státu každý rok přes sto milionů korun.

Jenže je opravdu správné dotovat akci, z které pak závodiště žije celý rok? Okruh by nepřežil bez Švýcarů, Němců nebo Italů, kteří si jezdí na vlastní kůži vyzkoušet trať, kterou vidí během šampionátu v televizi.

Jisté je to, že dotace 30 milionů opravdu nic nevyřeší. Vláda by se měla jasně vyslovit, zda do budoucna stojí o takovýhle druh reklamy, nebo ne.

Pokud ne, začne z dálky zvonit umíráček Masarykovu okruhu.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky