Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

KOMENTÁŘ: VAR odhaluje neschopnost sudích v Anglii. Pořiďte jim mikrofony, fotbal se mění v chaos

Lee Mason si se sporným momentem v utkání WBA s Brightonem nevěděl rady. foto: Reuters

Názor
Londýn - Běžela devětadvacátá minuta víkendového utkání anglické Premier League mezi West Bromwichem a Brightonem. Kapitán hostujícího celku Lewis Dunk dostal od sudího pokyn k rozehrání přímého kopu. Využil nepřipravenosti brankáře Sama Johnstonea, který si stále rovnal zeď, a přízemní ranou srovnal na 1:1. Co se stalo pak, dokázal pochopit jen málokdo. Hlavní roli zábavného představení si střihl rozhodčí Lee Mason.
  5:00

Devětačtyřicetiletý sudí gól nejprve neuznal. Exekuci standardní situace sice posvětil hvizdem, ale jakmile si všiml, že Johnstone není na svém místě, za účelem přerušení hry foukl do píšťalky ještě jednou. Fotbalisté Brightonu Masona dle očekávání okamžitě obklíčili a požadovali vysvětlení, ale k překvapení všech získali mnohem víc.

Lewis Dunk v rozhovoru s rozhodčím Masonem.
Anglický rozhodčí Lee Mason.

Branka byla uznána, načež se role obrátily. Tentokráte musel evidentně zmatený arbitr čelit rozzuřeným fotbalistům West Bromwiche. Aby měl o celé situaci kompletní přehled, vydal se ke kontrole u videa, kde zřejmě zjistil, že k druhému hvizdu došlo ještě předtím, než se balon dokutálel za brankovou čáru.

Proto svůj verdikt opět pozměnil, chaotické dění osvětlil oběma trenérům a utkání mohlo pokračovat. Domácí těsné vedení udrželi a vyhráli teprve potřetí v sezoně. Seagulls, jak se Brightonu přezdívá, mohli spílat nejen rozhodčímu, ale především sobě. V utkání neproměnili hned dvě penalty. Pascal Groß trefil břevno, Danny Welbeck zamířil do tyče.

Něco takového se v historii Premier League ještě nestalo.

Přesto není těžké uhodnout, co se po závěrečném hvizdu řešilo nejvíce...

„Naprosto příšerné rozhodnutí, je mi trapně. Ptal jsem se ho, jestli můžu rozehrát. Pískl, proto jsem tak učinil. Zápas se mu úplně vymkl z rukou. Vůbec nevěděl, co dělá,“ zuřil Dunk.

Nefunkční VAR

Nebyl první, kdo se do zkušeného rozhodčího obul. Už v prosinci minulého roku obdržel trenér Wolverhamptonu Nuno Espírito Santo pokutu ve výši pětadvaceti tisíc liber (zhruba 750 tisíc korun), když prohlásil, že Mason nemá potřebné kvality pro nejvyšší anglickou soutěž.

Každopádně nejde jen o Masona, nesmyslné výroky sudích se v posledních týdnech staly nedílnou součástí nejlepší fotbalové ligy světa. Stačí si vzpomenout na Mikea Deana a jeho nepochopitelné vyloučení Tomáše Součka. Jen tak pro zajímavost: Víte, kdo v tomto duelu seděl u videa? Lee Mason. 

Právě VAR vnesl do světa fotbalu chaos. Byl přijat, aby vymýtil uznané góly po metrových ofsajdech a další zcela evidentní přestupky. Místo toho se každý víkend zabývá sporným hraním rukou (přesné znění tohoto pravidla nezná snad nikdo) a milimetrovými ofsajdy. „Někdy je to o vlas, jindy zase o nehet,“ hlásil ironicky José Mourinho.

VAR měl fungovat jako pomocník rozhodčích, ale v některých případech spíše ukazuje jejich neschopnost. Někdy si až říkáte, jak je možné, že normální člověk nařídil takovou penaltu, když si daný moment mohl opakovaně prohlédnout ze všech možných záběrů?

Vysvětlete to lidem

Samozřejmě, chybují všichni. Ale pokud k podobným přešlapům dochází pravidelně, je to na pováženou. „VAR ovlivňuje výkony současných sudích, je pro ně jakousi záchrannou sítí. Když jsem v minulosti udělal chybu já, kritika se snesla jen na mě. Dnes se je na vině celý systém,“ uvedl bývalý přední anglický arbitr Mark Clattenburg.

Jeho kolegové zůstávají před veřejností tak trochu skryti. Žijí v bublině, chcete-li. A přesně na to si o víkendu stěžoval také Dunk. „Proč pan Mason nepřijde před média jako já a nevysvětlí, z jakého důvodu se tak rozhodl?“ zuřil stoper Brightonu.

Lze to brát jako zbabělost, zřeknutí se odpovědnosti. Faktem ovšem zůstává, že sudí v Anglii nemají pozápasovou obhajobu svých činů v popisu práce. Což je lehce překvapivé. Aspoň v něčem je česká liga napřed...

V současné době by přece nebylo na škodu předstoupit před fanoušky a vysvětlit jim vlastní myšlenkové pochody během inkriminovaných momentů. Premier League by mohla najít inspiraci nejen u nás, ale i v americké NFL (liga amerického fotbalu), kde jsou sudí už více než čtyřicet let na utkání vybaveni mikrofonem.

Není potřeba napodobovat hokejovou NHL, kde muž v pruhovaném dresu přijede doprostřed ledové plochy a oznámí, zda gól platí nebo ne.

Fotbaloví diváci by ale mohli třeba dostat možnost vyslechnout si konverzaci mezi hlavním arbitrem a jeho kolegou u videa.

Sudí by si pod tlakem možná počínali pečlivěji, možná ne. Ale především by z trávníků vymizel chaos, který kolébku fotbalu velmi pevně svírá. Výsledek ovlivňujících situaci se úplně nezbavíme nikdy, ale kdo o nich chce mluvit pořád dokola? Nikdo.

Platí, že dobrého rozhodčího si diváci nemají na place ani všimnout. Pokud to není nezbytně nutné, neměl by do průběhu utkání výrazně zasahovat. Lidé by se měli bavit o nádherných gólech, výborných zákrocích či hrubých chybách v obraně.

O tom fotbal je.

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...