20. března 2010 7:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

Liga je znovu tady. Jak ji vidí sparťan, slávista, baníkovec a bohemák?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Zraněný Riste Naumov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zraněný Riste Naumov. | foto: ČTK

PRAHA Tvrdá hra soupeřů Slavie, sebevražedný trend Bohemky, která si z utkání venku přivezla podruhé výprask 0:3, nebo ideální scénář Baníku v dnešním utkání s Českými Budějovicemi. To jsou témata, která trápí tradiční čtveřici fotbalových fanoušků. Jejich postřehy vám tentokrát Lidovky.cz přinášejí přehledně na jednom místě.

Sparťan: Krásné počasí a polobůh Sionko

ANTONÍN VAVRDA

Zdá se, že po těch všech lapáliích se podařilo na Letné najít osobnost, která hrdě ponese plamen odkazu Železné Sparty. Libor Sionko se podle všeho v zahraničí otrkal natolik dobře, že má na to stát se novou hlavní hvězdnou "gambáč ligy". Kolikátý sparťan již? Poborský, Blažek, Řepka…

Titulem šampiona ligy se zatím ještě pyšnit nemůžeme, nad zimní přestupní politikou klubu si sparťanský národ může mnou ruce. A ten titul také díky gólovým příspěvkům Sionka není žádnou utopií, ba naopak. Výchozí pozice k útoku na letošní primát je jak díky Sionkovi, tak také představení domu hrůzy v Edenu (zranění totiž není dobré přát ani odvěkému nepříteli) velmi slibná. A to přece na úvod jara šlo…

Pomáhá tomu nejen plichta v duelu výše zmíněných hlavních rivalů (chachaři i zelení ze severu prominou), ale i další výsledky úvodních jarních kol. Přidejme k tomu právě vítězný gól sparťanského poloboha z Kodani a začínající jarní počasí… no není pak na světě sparťanskému národu krásně?! 

Baníkovec : Ztráty s pivními turisty si nemůžeme dovolit

DANIEL ROJAN

Škoda, chybělo deset minut a tři body mohly být doma. Remíza v Brně je asi spravedlivá. My jsme nejspíš vykopávali balon zpoza brankové čáry, Zbrojovka pro změnu dala góla z ofsidu. Přesto si myslím, že jsme byli o kozy lepší. Na rozhodčí se snesla kritika, ale já konečně zažil sudího, který nebyl vidět, nepředváděl se a vedl zápas korektně.

Věčně zachmuřený a protivný trenér domácích Beránek sice prskal, ale to asi bylo divadýlko pro diváky, jakože kouč žije se svým týmem. Beránku, až se jednou zasmějete do kamery, já snad konvertuji k Jehovistům.

Přejdu k aktuálnímu dění. Dneska v podvečer hostíme Budějovice. Posledně tu jihočeši předvedli totální antifotbal a největší hnus, jakého není schopna ani bohnická jedenáctka. Tehdy nejvíc nadával Ruda Otepka, tak jsem zvědav, co jeho nová parta, ukáže tentokrát. O tom, že Budějky musí dostat nakládačku, nemůže být pochyb. Situace v tabulce velí jasně: soupeře musíme rozmydlit, rozsekat, přejet, pak naložit do autobusu a vyhodit na dálnici. Pokud se nemýlím, chybět bude Neuwirth, ale hrát už můžou Marek s Mičolou. Na jaře máme doma jenom nějakých šest špílů, takže si nemůžeme dovolit jakékoli ztráty s pivními turisty.

Když už zmiňuji lahodný nápoj, úplně jsem se rozněžnil, jaké sociální cítění má Řepoň, který daroval letenské chátře několik hekťáků tekutého chleba. Rudý proletariát mu na oplátku slíbil, že pošle do kabiny fotky z chystané pitky. Zajisté to bude kvalita, protože sparťani jsou i ve střízlivém stavu jako z panoptika.

Autor (41) je zatvrzelý konzervatista a hrdý Chachar, který ví, co znamená milovat svůj klub.

Slávista: Na béčkový horor si raději zajděte do kina

MILOŠ CIHELKA

Zápas červenobílých s Teplicemi rozhodně není téma o kterém by měl člověk chuť vtipkovat. A to nejen z hlediska výsledku, ale především s ohledem na masakr, který se na trávníku v Edenu odehrál.

Je sice možné se vysmívat vedení našeho klubu a jeho volání po přísnějším metru rozhodčích na podobnou řezničinu, ale třeba skutečnost, že nejvíc žlutých karet si vysloužili hráči v zápasech právě proti Slavii, to prostě popřít nemůže. A ukazuje se, že žlutá asi není vždycky ta nejvhodnější barva.

Pokud se chce někdo dívat na podobné věci, jaké byly k vidění před týdnem v Edenu pravidelně, prosím, je to jeho gusto. Jen by si měl příště koupit raději lístek do kina na nějaký béčkový horor. My ostatní bychom rádi dali do budoucna opět přednost fotbalu a pohled na krev si klidně odpustíme. A nenapadá mě, kdo jiný než rozhodčí by v tomto směru mohl něco dělat. Správce stadionu? Slečna ze stánku s párkama?

Jiná, byť s tím související, věc, je počet našich zraněných a jinak marodných sešívaných hráčů. Jen od začátku jara jsme už přišli o dva hráče základní sestavy. Půjde-li to dál tímto tempem, budeme dohrávat letošní ligu nejen s dorostenci, ale ke slovu by se mohli dostat třeba i někteří talentovaní žáci.

Ač minulý týden mnoho důvodů k optimismu nepřinesl a Standu Vlčka máme všichni určitě rádi, s jeho výrokem o titulu, který je prý někde v nějakém háji, souhlasit nemůžeme! Ostatně heslo "Poslouchej svého kapitána" se už jednou docela neosvědčilo…

Autor (40) je tradicionalista ctící víru otců a zásadu, že krev není voda, i pokud jde o fotbal a věrnost Slavii.

Bohemák: Chtělo by to na výletě po Česku začít hrát fotbal

DANIEL CHALOUPKA

Událostí minulého kola bylo vážné zranění sešívaného Riste Naumova. Přeji mu uzdravení bez následků a návrat ke kariéře. Celkem jalovou debatu na téma, zda se z fotbalu stává řezničina, nechme nyní stranou. Za pozornost stojí spíše přístup České televize.

Její sportovní redakce se – eufemisticky řečeno – projevila jako parta pitomců. Nejprve v přímém přenosu komentátor ve studiu prohlásil, že otřesné záběry zranění opakovat nebudou. A pak se šlo spát a v neděli večer byl zákrok několikrát pouštěn i zpomaleně. Zeptal se Ota Černý někoho: Co na to občan?

Ale zpátky k zápasům minulého kola a zejména k Bohemce. Druhý jarní výlet, druhý výprask. Opravdu se nedalo očekávat, že by si klokani jeli do Plzně pro jednoduché tři body. Doufal jsem alespoň ve vydřený bod, nezlobil bych se ani za těsnou prohru po dobrém výkonu. Klokani však při jarních zápasech na hřištích soupeřů drží poněkud sebevražedný trend – dvakrát nula tři.

Při pohledu do programu ligy cítím lehké obavy. Ve vloženém středečním kole jedeme do Budějovic a pokud si naši chlapci chtějí držet dostatečný odstup od klubu kdysi známého jako Střížkov a zoufalců z plácku za ruzyňským letištěm, měli by na svých výletech po Česku začít hrát fotbal.

Teď máme doma Bolku, což je dobrá zpráva. Chlapcům z města automobilů obvykle dochází šťáva kolem osmdesáté minuty, jak v minulém kole opět ukázali v duelu proti těm, co nejsou slovy letenského Pepíka žádnými bohy. Klokanům tedy stačí vydržet, v závěru zabrat a zaslouženě připsat tři body.

Autor (35) zažil mistrovskou a pohárovou sezonu jako malý chlapec a od té doby mu není pomoci.

Lidové noviny
  • 1Diskuse

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.