Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Názory

Nevíte si rady? Zalévejte květiny!

Jedna z těch, kteří se nesmířili se svým osudem - Eva Kacanu, olympijská vítězka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z těch, kteří se nesmířili se svým osudem - Eva Kacanu, olympijská vítězka. | foto: ČTK

PRAHA Když občas přeženu večerní veselí a mám v noci žízeň, jdu se napít do kuchyně. Potmě, abych nikoho nebudil. Párkrát jsem si tak odřel holenní kost o otevřenou troubu. Někdy si proto zkouším pohyb se zavřenýma očima jako slepec.

 Jde to blbě. Stejně jako při jakékoli jiné nemohoucnosti. Lidem, kteří tyto hendikepy překonají, patří můj obdiv. Dokonce dokáží úspěšně vychovat své potomky, jako kamarádův otec, původně lékař. Jenže mu vypověděly službu nohy, takže se pohyboval hlavně pomocí rukou. Díky tomu měl obrovskou sílu v pažích. Lékaře už dělat nemohl, tak se naučil několik cizích jazyků, aby mohl překládat.

Kamarád tehdy studoval medicínu, a jak to tak chodí, místo studia často docházel do restauračních zařízení, odkud se vracel v pozdějších nočních hodinách. Jednou se opět připlížil domů. Ve tmě se převlékl do pyžama a chtěl vklouznout do postele, když se rozsvítilo světlo a otec se ho přísně až hrozivě zeptal, kde byl. No přece ve škole, v kosťárně, odvětil přiopilý kamarád v domnění, že tím to skončí a on před méně pohyblivým tátou prchne do svého pokoje. Omyl.

Otec svýma silnýma rukama popadl stůl, syna přirazil ke zdi a pak ho v pyžamu vyhodil za dveře na chodbu. Způsobilo to trochu hluku, a tak se u sousedů začaly otvírat dveře, cože se to tam ve dvě v noci děje. Na chodbě byly květiny a u nich konvička. Kamarád duchapřítomně konvičku popadl a začal předstírat, že zalévá kytky. Přespal u nás, nakonec i díky tátově pevné ruce dostudoval a je z něj zubař.

Richard Tesařík, hudebník a herec

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!