27. listopadu 2008 12:27 Lidovky.cz > Sport > Názory

Pane Černý: Neděkujeme, odejděte

Obránce Atlética Madrid Tomáš Ujfaluši v akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obránce Atlética Madrid Tomáš Ujfaluši v akci. | foto: ČTK

PRAHA Je to již evergreen. Sportovní redakce České televize pod vedením velkého znalce sportu Otakara Černého nabízí fotbalovým fanouškům "to nejlepší z evropského fotbalu".

Vynecháme tradiční tahanice se Slavií o vysílání zápasů sešívaných. Vzájemná averze obou subjektů je všeobecně známá. Zarážející je jiný fakt.Nabídka přenosů ze zápasů prestižní Ligy mistrů v České televizi na programech ČT2 a ČT4 Sport. Veřejnoprávní televize zaslouží pochvalu za to, že tuto soutěž fanouškům nabízí. I kvalita většiny jejích sporťáků je až na výjimky velmi slušná. Ale...

Na úvod trochu statistik. Česká televize odvysílala zatím 19 zápasů ze základních skupin Champions League, ve kterých padlo 37 branek (až na 5 výjimek končili zápasy maximálně výsledkem 1:1). To je průměr ani ne dvou gólů na zápas. Přitom průměr letošního ročníku ze všech 80 utkání je 2,6 branky na zápas. Proč jsou fanoušci o spoustu branek ochuzeni? Naprosto nesmyslným výběrem zápasů! Proč nebyla ani jednou v přímém přenosu Barcelona, disponující nejproduktivnějším útokem v Evropě? Proč naopak ČT odvysílala dvakrát zápas mezi Manchesterem United a Villarrealem? Oba skončily, stejně jako při prvním utkání těchto klubů v Lize mistrů, bez branek. Ten první zápas se ještě dá pochopit, ale druhý, kdy oběma týmům stačila k postupu remíza a ani jeden v lize před vzájemným měřením sil nepřesvědčil (a nevstřelil gól)?

Proč ve všech pěti kolech vysílala ČT zápas Chelsea, z toho 3x na dostupnějším druhém programu? Ano, skoro každý má rád Petra Čecha, ale co je moc, to je moc. Navíc, český brankář góly nedává, ale snaží se jim zabránit. Proč dvakrát padla volba na utkání Juventusu s Realem, když oba týmy v domácích soutěžích nepředvádějí nikterak líbivý fotbal. Absolutně nepochopitelná je úterní volba zápasu Arsenal-Dynamo Kyjev. Arsenal se trápí, sžírají jej vnitřní problémy, 240 ligových minut čeká na vstřelený gól. Mimochodem, anglické kluby se z 19 přenosů představily fotbalovým fanouškům celkem dvanáctkrát!  

To je hodně velký nepoměr vůči ostatním ligám a hlavně týmům. Těch je v základních skupinách Ligy mistrů celkem 32. Na co to ukazuje? Buď na naprosto nekoncepční vedení redakce - Premier League má zvuk, budeme vysílat Chelsea, Arsenal, Liverpool a Manchester - úspěch bude zaručen. Nebo na nedostatek přehledu v evropském fotbalu.

Lehce úsměvně zní včerejší poločasový výrok komentátora Studia sport: "To máme ale smůlu na zápasy." Ne, to není smůla, ale neschopnost. Bohužel s redakcí vedenou Otou Černým asi nehne nic. Ani to, že jednu z nejkvalitnějších sportovních redakcí v Evropě proměnil v sotva průměrnou, a že očividně dusí její potenciál. Pane Černý, vašich chyb již bylo dost, nechcete raději odejít a vedení svěřit osobě, která sportu rozumí?

Antonín Vavrda, Lidovky.cz

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz