1. října 2008 15:15 Lidovky.cz > Sport > Názory

Rusové tlačí NHL z Evropy

Budou se tatko sparťané Broš, Netík a Kratěna (zleva) radovat v blízké budoucnosti z gólů v KHL? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budou se tatko sparťané Broš, Netík a Kratěna (zleva) radovat v blízké budoucnosti z gólů v KHL? | foto: ČTK

PRAHA Dlouhé ruce se naklánějí nad hokejovou Evropou. Dvě největší a nejbohatší ligy světa totiž obracejí svůj zájem nad tradiční hokejové země Česko, Švédsko, Finsko nebo Švýcarsko.

Slovutná NHL ale zatím jen zlehounka našlapuje. "Do budoucna je všechno možné. Evropa je pro nás důležitá, protože třicet procent našich hráčů pochází z Evropy, ale prioritou je pro nás Severní Amerika," komentoval možnou expanzi komisionář NHL Gary Bettman. Zámořská soutěž se nejprve snaží protlačit na trh s hokejovými suvenýry pomocí zahajovacích zápasů sezony (loni v Londýně, letos v Praze a ve Stockholmu).

Anketa

Budete letos více sledovat zámořskou NHL nebo evropskou KHL?

Více mne zajímá NHL, jelikož má tradici. 229
V NHL chybí české hvězdy, bližší je mi KHL. 139
Je mi to jedno, mám rád dobrý hokej. 214

To ruská Kontinentální liga, kterou vede místopředseda představenstva plynárenského gigantu Gazprom Alexander Medveděv, zahájila frontální útok. "Pokud jde o rozšíření do Evropy, tak víc věřím Rusům. Berou tuto věc mnohem prestižněji," říká karlovarský manažer Miroslav Vaněk. "NHL chce jen v Praze ukázat, jací jsou frajeři." Je potřeba 300 milionů Právě Karlovy Vary se ocitly v hledáčku vedení KHL, klub bude mít novou halu, má blízko mezinárodní letiště a silnou podporu projektu vyjadřují ruští podnikatelé v lázeňském městě. "KHL je velmi zajímavá soutěž," přiznává Vaněk.

Do mezinárodní soutěže možná nakoukne vedle Varů také Sparta
Vedle Západočechů začíná KHL koketovat i s pražskou Spartou. "Jsem ve Švýcarsku a s panem Medveděvem budu jednat. O účasti Sparty jsme si už dvakrát nezávisle povídali," řekl LN generální manažer klubu Petr Bříza. "Medveděv říkal, že chystají udělat semináře pro zástupce klubů, kteří by se o účast v KHL výhledově zajímali. Nikdo ale neví, jakou podobu bude liga mít za rok či za dva." Jiné přední extraligové kluby zatím KHL neoslovila. Ale jednou z hlavních podmínek účasti v soutěži jsou finance, klub by musel sehnat minimálně 300 milionů korun, přičemž v současnosti mají extraligové týmy rozpočty v průměru jen lehce přes 100 milionů.

"Myslím, že je reálné peníze sehnat," tvrdí karlovarský Vaněk a s ním souhlasí i pardubický manažer Zbyněk Kusý. "Viděl jsem predikci na čtyři roky dopředu, která není úplně veřejná, na rozšíření KHL po Evropě. Připadala mi vcelku realistická," podotýká Kusý.

Případné rozšíření by ale mělo dopad na českou extraligu. "A nejen na ni, ale na celý český hokej," upozorňuje ředitel extraligy Stanislav Šulc. "Pokud by KHL hrály české týmy, tak by se zájem soustředil na tuto ligu a z extraligy by se stala soutěž druhého sledu. Ale je potřeba vyčkat, uvidíme, jak se to vyvine," říká Šulc.

Karlovarští se však nemíní vzdát extraligy v žádném případě. "Jsem přesvědčený, že bychom hráli obě soutěže," tvrdí Vaněk.

NHL versus KHL

NHL: Zatímco z kanadskoamerické NHL čas od času zazněl hlas o možném rozšíření ligy do Evropy, zůstalo zatím vždy jen u úvah. Přesto po japonské anabázi se NHL rozhodla dobýt alespoň evropský trh, a proto loni i letos zahajuje ročník v Evropě. Na příští rok se navíc uvažuje o start NHL hned ve čtyřech evropských městech.

KHL: Ruská Kontinentální hokejová liga, která odstartovala premiérový ročník teprve v září, je s miliony od ruských polostátních firem mnohem dravější. Už první ročník hrají tři mimoruské kluby: běloruský Minsk, lotyšská Riga a kazašská Astana. Vedení soutěže navíc intenzivně jedná s některými švédskými a českými kluby (Karlovy Vary) o jejich možném zapojení v příštích letech.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz