9. srpna 2008 12:55 Lidovky.cz > Sport > Názory

S dětmi v první linii

Čínské děti cvičí v gymnastickém centru v Pekingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské děti cvičí v gymnastickém centru v Pekingu. | foto: ČTK

PRAHA Mládí vpřed! Kde jinde by tohle heslo mělo platit víc než v rozjásané, bezproblémové, ideální, olympijské Číně?

Jedním ze sportovních odvětví, kde si Čína absolutně nepřipouští prohru, je sportovní gymnastika. Druhé místo? Neexistuje! A tak se před startem gymnastických soutěží vyrojily spekulace o možném zfalšování věku trojice čínských reprezentantek Jang I-lin, Che Kche-sin a Ťiang Jü-jüan. Nejnižší hranice pro start na hrách je šestnáct let, ovšem podle zdrojů New York Times jsou všechny závodnice mladší. Tak třeba Jang I-lin se narodila 26. srpna 1993. A další dvě gymnastky jsou prý ještě mladší.

Co na to čínští funkcionáři? Pochopitelně zapírají. Když se tak ale člověk střízlivě podívá na to, co všechno dělá Čína, aby na hrách uspěla, musí dojít k jedinému: jsou k smíchu.

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?