19. července 2008 13:34 Lidovky.cz > Sport > Názory

Sázka na ježka

Doping se nyní nejčastěji skloňuje v souvislosti s Tour. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doping se nyní nejčastěji skloňuje v souvislosti s Tour. | foto: AFP

PRAHA Je to duel, který se nerozhoduje na cílové pásce, ale nad zkumavkami v laboratořích. Antidopingoví experti tam zkoumají molekuly, jestli jejich počet či poměr nepřesahuje množství, které se podle lékařských pravidel dá ještě pokládat za normální. Na jejich práci visí osud olympijských medailistů.

A ačkoli stále existují cestičky, jak komisařům uniknout, je to pro sportovce, kteří chtějí podvádět, stále těžší. Soudě podle posledních událostí se zdá, že smyčka se opravdu utahuje.

Co to znamená před olympiádou v čínském Pekingu? Patrně tolik, že na hrách můžeme čekat záplavu pozitivních testů. Je velice pravděpodobné, že počet přistižených sportovců přesáhne číslo 23 dosažené v Aténách. Protože věřit, že sportovci sami od sebe přestanou dopovat, když zlepšení o pár vteřinek z nich může udělat boháče, by byla stejná bláhovost jako sázet na třínohého ježka, že bez újmy přeběhne šestiproudou dálnici.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky