3. listopadu 2008 19:16 Lidovky.cz > Sport > Názory

Slavia dobré jméno pod cenou nedá

Sešívaní rozdávají radost.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sešívaní rozdávají radost. | foto: ČTK

PRAHA Všichni již zřejmě tušíme, že zápas Slavia - Aston Villa, jímž vstoupí jediný český pohárový zástupce do Poháru UEFA, na televizních obrazovkách neuvidíme. Slavia se nedohodla s ČT, a tak ti, kdo nemají lístek si musí sehnat anglických Channel 5.

Musím se zachovat značně nekolegiálně a postavit se na stranu Slavie. Tým vybředává z bláta "věčně druhého" a hraje fotbal vysoko nad českými zvyklosti, zejména co se týče atraktivity. Řečí marketingu má skvělý produkt. Nelze se porto divit, že pokud za svůj produkt nedostane adekvátně zaplaceno nemá důvod jej prodávat pod cenou. A to ušmudlaných dvě stě tisíc rozhodně je. Anglický Chanel 5 zaplatí několik milionů, takže v Anglii zápas poběží. Posud zcela logická úvaha.

Jenže případ není uzavřen. Na straně ČT je totiž kohout, který považuje české smetiště za své, a jakmile někdo zpochybní jeho moc, je oheň na střeše. Slavia si dovolil odmítnout drobky, které jí hodil a Ota Černý již používá slova jako "urážka diváka". O tom, jak si představuje byznys, hovoří zcela jasně dopis, který dala k dispozici Slavia poté, co se nevysílala ani předkola Ligy mistrů a Poháru UEFA: Česká televize, Redakce sportu, je připravena bezplatně vyrobit z domácích, předkolových, Vašich utkání TV signál pro domácí i zahraniční potřebu. Není ovšem schopna tento nemalý výdaj ještě násobit platbou za vysílací práva. Pokud bude Váš klub trvat na jejich úhradě nemůže ČT utkání vysílat a případnou výrobu signálu, pokud budete stát o služby ČT, ji uhradit. Konec citátu. Tato nabídka tedy v případě zápasů s Fiorentinou a Vasluí měla spočívat v tom, že Slavia za případné vysílání na ČT nedostane nic. Šéfredaktor navíc údajně o přenosu vůbec nejednal a zaměřil se pouze na silná slova do médií.

Fér obchod, ne?

Redakce sportu přitom dokazuje, že její kvalita značně upadá. Na jaře letošního roku jsme na obrazovkách neviděli zápasy Slavie s Tottenhamem ani z Prahy, ani z Londýna. Na ČT4 sport se běžel orientační běh, či co. Vysoká kvalita studia Ligy mistrů je českému diváku v poslední době celkem k ničemu a skvěle zvládnuté OH z Pekingu se zdařily jen díky v pravdě astronomickému rozpočtu. Nemohu pak nezmínit projekt fotbal živě, který se až v poslední době konečně vypořádal s technickými problémy. Totální selhání v tomto případě pak ještě maskovala trapnou hláškou "zkušební provoz" během měsíce září. V té době bylo za námi již několik kol ligy, které jsme na webu rozhodně sledovat nemohli. A tak bych mohl pokračovat...

Chtělo by se říct, že by bylo záhodno, aby si na ČT uvědomili, že digitalizace vpustí do éteru řadu dalších dravců a například televize Nova akvizicí sportovního kanálu jasně dala najevo, že komerční potenciál takto specializovanému kanálu nechybí. Však už se také rýsuje možná dohoda mezi Slavií a Novou. Zkusme si na závěr položit otázku, komu Slavia prodá případná práva na Ligu mistrů v příštích letech?

Lidovky.cz