19. června 2008 13:50 Lidovky.cz > Sport > Názory

Španělka: Toreadoři dělají všechno naplno

Španělům to střílí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělům to střílí. | foto: AFP

Mé zkušenosti ze Španělska se týkají hlavně Andalusie, kam často jezdívám. A tamní lidé jsou ve všech směrech náruživější, což se zrcadlí v tanci, při býčích zápasech a ve fotbale.


Když se pro něco rozhodnou, tak to dělají bez zábran a bez různých bloků, což jim podle mě pomáhá právě i ve fotbale. Do všeho jdou naplno, tak jak to cítí.


Přesně na ně sedí to rčení o jižní krvi. Když se řve, tak se řve, když se miluje, tak se miluje.


U nás se muži bojí cokoli vyzkoušet, jsou takoví zaražení, ale Španělé jsou odhodlaní, pustí se do čehokoli bez komplexů. A to je důležité. Protože dneska už je všechno o tréninku a oni bez zábran nacvičují pohyby, které si pak perfektně osvojí. V tom mají výhodu.
Navíc mají celoročně krásné a teplé počasí, takže po celý rok se malí kluci honí venku za mičudou a nemusí stavět žádné tělocvičny.
Fotbal je velká součást každodenního života a prakticky se před ním nedá uniknout. Ale Španělé ani nechtějí unikat, oni jdou v neděli do kostela a pak na fotbal, je to prostě společenská událost.
Fotbalisté jsou ve Španělsku velkými vzory, lidé k nim vzhlížejí a váží si jich.


Ten mužský společenský model tvoří zejména fotbalisté, toreadoři a tanečníci. To u nás v Česku ani jeden z nich zdaleka nemá takové postavení jako ve Španělsku.


Lidé v Andalusii rádi oslavují krásu těla, antický ideál je přitahuje mnohem více než nás a muži také o sebe hodně dbají, na ulici si vždy vykračují v čisté košili a navonění.


Autorka je nejlepší českou tanečnicí flamenka, které také učí, často jezdí do Andalusie

JANA DRDÁCKÁ

Najdete na Lidovky.cz