Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

SPARŤANKA: Hlasování o gól turnaje může skončit. Vítězem je Schick

Skotský brankář David Marshall se snažil doskočit střelu Patrika Schicka. Nedoskočil. foto: ČTK/AP

Praha - Patrik Schick má spoustu vynikajících fotbalových vlastností, ale úcta ke stáří k nim asi nepatří. Obávám se, že svým gólem z půlky odsunul dloubák Karla Poborského proti Portugalsku z trůnu nejkrásnějších branek evropských šampionátů. Kdyby už na letošním turnaji nic víc neukázal, má odpracováno!
  17:59

Druhou hvězdou zápasu je určitě Tomáš Vaclík. Nejenže vychytal skotské pokusy, ale hlavně ještě za jednogólového vedení nedovolil Tomáši Kalasovi vlastní brankou vyrovnat. Je fajn, že kritikům i vlastnímu sebevědomí jasně odpověděl, kdo je tady brankářská jednička.

Euro 2020: Skotsko - Česko (Patrik Schick slaví druhý gól)
Euro 2020: Skotsko - Česko (oslava druhého Schickova gólu)

Jako poslední z hvězdné trojky zaslouží velkou pochvalu hrstka českých fanoušků, která se proti skotské přesile občas prosadila ještě za nerozhodného stavu. A když zklamaným domácím příznivcům postupně docházel dech, už dokonce dominovala. I to mi trochu připomenulo Euro 1996.

Jinak se mi ale tento způsob Eura zdá poněkud nešťastný. A nemůže za to jen covid. Rozhodně nemá prsty v hamletovské otázce kleknout, či neklenout. A bláznivost putovního pořadatelství pouze umocnil. Češi patří k těm, na které minimálně druhá zvláštnost dolehla nejvíce. Naštěstí se nedali rozhodit.

Přiznejme si ale, že v dalších zápasech proti Chorvatům a Angličanům, favoritům skupiny, by asi dnešní výkon nestačil. Ledaže by Schick opět vytáhl nějaký záblesk fotbalové geniality, což už by ovšem bylo mimo statistickou pravděpodobnost.