23. listopadu 2012 23:30 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Hráči z NHL nemohou bitvu o smlouvu vyhrát

Ředitel hráčské asociace NHLPA Donald Fehr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel hráčské asociace NHLPA Donald Fehr | foto: ČTK

PRAHA Představte si, že jednání o kolektivní smlouvě v NHL vypadá jako samotný zápas. Pak v něm jde jen o to, jestli hokejisté vstřelí jeden, dva, možná i tři góly. Ale vyhrát ho nikdy nemohou. Zatímco majitelé klubů se bez hokeje uživí, hráči se bez NHL neobejdou.

Jejich odbory se proto pohybují na hraně ostré jako nabroušená brusle: mohou z ligy ještě vytáhnout ústupky v řádu desítek milionů dolarů, ale když budou ze svých požadavků slevovat příliš pomalu, riskují pád do propasti. NHL při nucené pauze přichází zhruba o 18 milionů dolarů denně, asi polovina z toho by připadla hokejistům.

Současný spor o posledních 180 milionů se tak z jejich pohledu rovná dvaceti dnům výluky. Natahováním jednání už pomalu prodělávají vyšší částky, než kolik navíc jim odbory vyhádají. Ty při předešlé výluce odmítly návrh na platový strop 52 milionů. NHL nakonec zrušila celou sezonu a hráči pak museli kývnout na stropy o 13 milionů nižší. A na snížení platů o čtvrtinu. Pokud teď nedonutí odborového předáka Fehra k ústupkům, dopadnou podobně.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.