Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Názory

VZPOMÍNKA: Hokej dělal celým srdcem. Budete tu chybět, pane Řího

2007. HC Vítkovice Steel - HC Moeller Pardubice. Trenér Miloš Říha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 2007. HC Vítkovice Steel - HC Moeller Pardubice. Trenér Miloš Říha. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Praha Když jsem se loni s hokejovým svazem domlouval na rozhovoru s Milošem Říhou, mohl tiskový mluvčí Zdeněk Zikmund, který mou žádost vyřizoval, jen těžko předjímat, jaké toto interview rozbouří emoce. Nejspíše to netušil ani sám pan Říha, se kterým jsem si setkání domluvil v salonku Pentahotelu v Karlíně v den, kdy se vyhlašovala Zlatá hokejka. Naše povídání mělo být oddechové, lifestylové pro magazín Pátek LN.

Oddechové, lifestylové skutečné bylo. A také příjemné, pohodové. O panu Říhovi jsem toho slyšel od novinářských kolegů hodně. Že je složitý a umí být nepříjemný. Přede mnou ale s oblíbeným pivem na stolku seděl šedovlasý, urostlý, charismatický chlap, který se nevyhýbal žádné otázce. Ani těm na osobní život, ani těm na sportovní kariéru.

Kariéru, které prostě a jednoduše něco chybělo. Ta pomyslná třešnička. Pan Říha po ní toužil s reprezentací, moc po ní toužil. Když hovořil o národním týmu, mluvil silným hlasem, hrdě. Opravdu, nehraně, s pohledem upřeným před sebe.

2003. Hlavní trenér HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Miloš Říha diskutuje s...
2003. Hlavní trenér HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Miloš Říha a útočník Ota...

Proto nakonec z povídaní vyšlo to, co vyšlo. Slova o možném předčasném konci poté, co se dozvěděl, že jakmile mu doběhne dvouletá smlouva, vystřídá ho Filip Pešán. Slova, která následně způsobila onu bouřku.

Mnozí za nimi viděli vypočítavost, uplakanost. Já za tím spatřoval upřímné zklamání muže, který prostě dělal svoji práci celým srdcem a toužil po uznání za ni. Moc jsem mu přál, aby letos na mistrovství světa uspěl. Aby se rozloučil velkým výsledkem. Medailí. O to víc mě mrzelo, že kvůli pandemii koronaviru tuto šanci nedostal. Že odešel od nedokončené práce.

Když jsme onen vzpomínaný rozhovor končili, věřil, že ještě pár let i po reprezentaci trénovat bude. Nechtělo se mu od milované práce odcházet, nakonec jsme i vtipkovali, že za deset let si povídání zopakujeme.

Ještě jsem se ho zeptal, zda chce rozhovor poslat k autorizaci. Podíval se na mě, pousmál se a řekl: „Vypadáte jako sympaťák a férový chlap, věřím vám.“

Tyto pocity byly vzájemné. Část, ve které přemýšlel nad předčasným reprezentačním koncem, jsem mu nakonec k autorizaci poslal. Jako vyjádření respektu. Respektu, který si za svůj přístup, oheň pro milovanou práci zasloužil. Mohli jste ho za jeho bouřlivost a emoce obdivovat nebo nenávidět, málokomu byl ale lhostejný.

Když jsem se dozvěděl, že je hospitalizován v nemocnici, popřál jsem mu esemeskou brzké uzdravení, ať může být opět brzy na střídačce. Nenapadlo mě, že je jeho stav až tak vážný. Nepřipouštěl jsem si to. Ani nyní, pořád ho vidím před sebou, jak mi podává po rozhovoru ruku, pevný stisk a úsměv na tváři.

Takto odejít od nedokončené práce jste si, pane Řího, nezasloužil. Budete tu chybět.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Tipsport extraliga - 52. kolo

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 0 0 15 179:131 102
2. HC Oceláři Třinec 52 27 0 0 17 163:125 93
3. HC Sparta Praha 52 21 0 0 16 174:145 92
4. BK Mladá Boleslav 52 22 0 0 14 155:124 92
5. HC Škoda Plzeň 52 27 0 0 16 162:142 92
6. HC Kometa Brno 52 21 0 0 20 143:156 79

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!