Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Zahřívací kolo je za námi, nyní naostro

Sport

  14:05
PRAHA - Napínavější závěr základní část hokejové extraligy ještě nezažila. A jestliže v posledním dvaapadesátém kole šlo některým týmům o mnohé, nyní tomu již do konce sezony nebude jinak. Každá chyba může být a také bude tvrdě potrestána. Kdo jich udělá nejméně, ten nakonec stane na letošním vrcholu, který dobude jen mistr české extraligy.

Balaštík ze Zlína před brankou Petra Přikryla ze Sparty. foto: ČTK

Událostmi posledních hodin byly a ještě budou zápasy Českých Budějovic s Libercem a Třince ve Vítkovicích. Právě ty rozhodly o tom, že našlapaný "Jihostroj" bude zpytovat svědomí v play outu, zatímco mírně podceňovaní Oceláři zůstávají i nadále ve hře o mistrovskou korunu. Jihočeši v posledním kole vlastně zkopírovali celé své letošní vystoupení - rozpačitý začátek, ještě horší střední pasáž a heroický závěr.

Bohužel pro Moutfield již přišel pozdě. V nastavení ve Vítkovicích rozhodla brusle domácího kanonýra Viktora Ujčíka o tom, že se do předkola play off podívají právě Třinečtí.  A zaslouženě. Vlastně žádný jiný tým nepodával tak "vyrovnané"  (tabulkově) výkony, jako právě Čechmánek a spol. Naopak Budějovičtí, jeden z favoritů soutěže, nedokázali v závěru napravit lapsusy, které napáchali již v loňském září. Napodobili tak propadák Pardubic ze sezóny 2007/08.

V následujících týdnech se tak mezi Slavií, Pardubicemi, Litvínovem, Spartou, Zlínem, Karlovými Vary, Plzní, Vítkovicemi, Libercem a Třincem rozhodne o novém šampionovi hokejové extraligy. Všech deset účastníků nadstavbové části jmenuji zcela účelově. Stejně jak byla vyrovnaná základní část, očekávám také vyrovnané boje v play off. Na titul může pomýšlet každý tým z výše jmenované desítky. Fanoušci se mají skutečně na co těšit.

A to již v předkole.
Díky tomu, že se hraje jen na tři vítězná utkání, mají větší šance na postup z předkola týmy, které začínají doma, tedy Plzeň a Vítkovice. Ale ani jejich soupeři - Třinec, resp. Liberec se určitě naděje na postup nevzdají bez boje. Osobně mírně favorizuji Plzeň, druhou sérii vidím jako naprosto vyrovnanou.

Jisté jsou také už dvě čtvrtfinálové dvojice. Mezi Litvínovem a Karlovými Vary očekávám nádherné bitvy, na které se moc těším. Střetnou se totiž dva naprosto rozdílné hokejové styly. Přičtěte k tomu příchuť derby zápasů a o náboji této série nemůže být pochyb. A zda bude Litvínovu chybět Jirka Šlégr? Svými zkušenostmi i uměním určitě, zároveň však jeho absence může litvínovské bojovníky semknout. Vždy existují dva úhly pohledu. Přesto vidím mírného favorita v Karlovarských, kteří nabrali zkušenosti a sebevědomí z loňského tažení do finále.

A druhá série mezi Spartou a Zlínem? Sparta by papírově měla zvítězit, na Valachy to ve vyřazovacích bojích umí. Ale letošními výsledkovými favority ze základní části jsou Zlínští. Oba týmy se potkávají ve čtvrtfinále play off potřetí během posledních čtyř let. Předchozí dvě série vyhrála Sparta a tato vítězství ji vždy nasměrovala k titulu. Bude se historie opakovat? Bude platit do třetice všeho dobrého z pohledu pražského klubu? Následující zápasy nám dají odpověď.

Co se týče dalších dvou čtvrtfinálových sérií, o soupeřích Slavie a Pardubic se rozhodne až v předkole, ovšem již nyní si troufám tipovat, že jeden z vedoucího dua po základní části extraligy ve čtvrtfinále klopýtne a vypadne.

Letošní vyřazovací boje nabídnou bezesporu velmi pestré a lákavé menu. Nezbývá, než si jej začít od neděle náležitě vychutnávat.

Autoři: